Gruntowanie ścian przed malowaniem: kiedy i jak gruntować?
Gruntowanie ścian? Bez tego zabiegu nie ma co marzyć o pięknie pomalowanych ścianach i jednolitym kolorze bez smug i przebarwień. Przeczytaj, jak przeprowadzić gruntowanie sufitu i ścian, po jakie produkty sięgnąć oraz kiedy gruntować.
Szybki remont, jedno wolne popołudnie, maksymalnie weekend i… gotowe? Niestety, opowieści o błyskawicznych remontach należy włożyć między bajki Musimy pamiętać, że poszczególne czynności związane z malowaniem ścian wymagają sporo czasu. Nie możemy pominąć żadnego z etapów poprzedzających nakładanie farby, inaczej nie osiągniemy pożądanego rezultatu lub dobrymi wynikami naszej pracy będziemy mogli się cieszyć nie przez długie lata, a krótkie miesiące. Dotyczy to m.in. gruntowania ścian. Czy gruntować ściany już pomalowane? Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Kiedy przeprowadzamy gruntowanie ścian farbą? Jak zrobić to prawidłowo? Przed przystąpieniem do prac poznajmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przygotowania ścian do malowania.
Gruntowanie ścian i sufitów przed malowaniem
Dlaczego gruntowanie przed malowaniem w wielu przypadkach jest konieczne? Zabieg ten przygotowuje podłoże do dalszych czynności poprzez wyrównanie jego chłonności (dzięki temu ściana „nie spija”, nie pochłania zbyt dużej ilości farby). Innymi słowy dzięki gruntowaniu ściana jest stabilniejsza i wzmocniona. Bezpośrednio wpływa to na efekt malowania – łatwiejsze jest osiągnięcie równej, jednolitej powłoki farby, unikamy ponadto powstania smug i przebarwień.
Kiedy gruntowanie sufitu i ścian jest absolutnie, ale to absolutnie niezbędne? Z pewnością przy nowych, niemalowanych wcześniej ścianach. Niezagruntowane, świeżo wzniesione ściany są najczęściej chłonne i pyliste. Gruntowanie przeprowadzamy po zatynkowaniu i związaniu się tynku, co trwa zazwyczaj około 28 dni (3-4 tygodnie). Gruntowanie ścian przed szpachlowaniem, tynkowaniem, położeniem gładzi również jest wskazane – wpłynie to na późniejszą trwałość kolejnych warstw podłoża; za ten etap odpowiada jednak zwykle ekipa budowlana.
Pamiętaj! Zabieg gruntowania ścian dotyczy przede wszystkim niemalowanego wcześniej podłoża. Zaleca się jednak również nałożenie gruntu w przypadku ścian w stanie deweloperskim, czyli pomalowanych zazwyczaj słabej jakości farbą.
Gruntowanie niemalowanych ścian krok po kroku
Pamiętajmy, że gruntowanie ścian przed malowaniem powinno poprzedzić kilka bardzo ważnych czynności. Jeśli zależy nam na idealnie pomalowanych ścianach i trwałości farby koniecznie weźmy poniższe punkty pod uwagę.
- przed gruntowaniem czekamy, aż zakończy się proces wiązania tynku (patrz wyżej);
- jeśli ściany zdążyły się już zabrudzić, w pierwszej kolejności myjemy je mydłem malarskim lub odpylamy;
- czekamy, aż ściana całkowicie wyschnie;
- grunt nakładamy na całe ściany oraz sufit;
- po wyschnięciu gruntu, dla pewności, należy sprawdzić chłonność ściany (patrz niżej) i w razie konieczności raz jeszcze pokryć gruntem;
- przed nałożeniem farby grunt powinien wyschnąć.
Czym i jak gruntować ściany przed malowaniem? Grunt do ścian niepomalowanych
Wybór odpowiedniego środka gruntującego bywa nie lada wyzwaniem. Bardzo często na forach internetowych można spotkać różnego rodzaju porady. Jedni przekonują o świetnych efektach mieszania gruntu z farbą. Jeszcze inni odradzają malowania farbami gruntującymi, które niewłaściwie położone mogą powodować nieestetyczne zacieki. To dosyć złożony problem. Z pewnością odradzamy mieszania dwóch różnych produktów. Niewłaściwie przygotowany "podkład" prócz tego, że kompletnie nie spełni zadania, narazi nas na dodatkowe koszta.
Gruntowanie świeżych ścian deweloperskich lub powierzchni po usunięciu poprzedniej warstwy należy dopasować przede wszystkim do rodzaju i stanu podłoża oraz do produktu malarskiego, czyli farby. Innego produktu użyjemy w przypadku malowania ścian farbą akrylową, innego farbą lateksową. Jaki grunt pod farbę jest najlepszy? Jeśli nie jesteśmy wprawnymi fachowcami, kierujmy się jedną zasadą – zawsze wybierajmy produkty tego samego producenta. Będziemy mieć wtedy pewność, że konkretna farba będzie doskonale przylegać, a po czasie nie będzie odchodzić od ściany. Czytajmy uważnie etykiety preparatów gruntujących, gdzie prócz właściwej aplikacji, znajdziemy szczegółowe informacje stosowania. Na przykład czy jest odpowiedni do płyt gipsowo-kartonowych lub gładzi gipsowych.
Pokrycie ściany gruntem jest zasadne, ale ilość warstw powinniśmy dostosować do chłonności podłoża. Często wystarczy już jedna warstwa preparatu. Grubsze tynki cementowo-wapienne wymagają nawet dwóch aplikacji. Aby przekonać się czy ściana jest dobrze zabezpieczona gruntem, możemy przeprowadzić prosty test chłonności np. za pomocą mokrej gąbki. Jeśli powierzchnia po wyschnięciu gruntu nadal pochłania wodę to znak, że należy wykonać ponowne gruntowanie poprzez nałożenie kolejnej warstwy.
Pamiętaj! Gruntowanie ścian przed malowaniem nie różni się w zasadzie od samego malowania ścian. Grunt ma zazwyczaj podobną konsystencję co farba. Rozprowadzamy równomierną warstwę wyrobu za pomocą pędzla lub wałka, pewnymi ruchami dłoni. Ile schnie grunt? W karcie technicznej produktu znajdziemy informacje dotyczące zalecanych narzędzi, liczby warstw czy też czasu ich schnięcia.
Czy gruntować ściany już pomalowane?
Co ciekawe jeśli ściany były wcześniej malowane dobrej jakości farbami lateksowymi lub akrylowymi, a powłoka jest w niezłym stanie, nałożenie wyrobu gruntującego mogłoby spowodować zmniejszenie przyczepności nowej warstwy farby oraz spowodować gorsze krycie. W takim przypadku przed właściwym malowaniem wystarczy ściany umyć i odtłuścić mydłem malarskim.
Z drugiej strony zdarza się, że również malowane już wcześniej ściany wymagają ponownego wyrównania chłonności czy zmniejszenia pylenia. W takiej sytuacji należy przeprowadzić gruntowanie ścian farbą. W praktyce oznacza to pomalowanie (uprzednio prawidłowo przygotowanej) ściany rozcieńczonym wyrobem. Informacji dotyczącej tego, ile wody należy zastosować oraz jaki produkt wybrać, szukajmy w karcie technicznej farby, którą planujemy wykonać wymalowanie właściwe. Producenci polecają zazwyczaj użycie tej samej farby lub innej farby ze swojej oferty, najczęściej w białym kolorze.
Sytuacja nieco się komplikuje, gdy konieczne jest dokonanie napraw ściany, tzn. wypełnienie ubytków, rys i spękań. Wtedy w pierwszej kolejności wypełniamy nierówności specjalną masą szpachlową, wygładzamy podłoże za pomocą papieru ściernego i odpylamy ścianę. Następnie za pomocą specjalnego wyrobu gruntującego zabezpieczamy te odsłonięte, naprawianie fragmenty ścian, a po wyschnięciu gruntu nakładamy warstwę podkładową w postaci rozcieńczonej farby.
Jak gruntować ściany już pomalowane?
Zanim zdecydujemy się na położenie nowej farby na pomalowaną ścianę, sprawdźmy przyczepność starej powłoki. To od niej zależy, czy farba będzie doskonale przylegać. Aby ocenić, czy poprzednia warstwa malarska nadaje się do pokrycia nową, przeprowadźmy prosty test. Ścianę należy delikatnie naciąć nożykiem krzyżowo tak, aby linie poziome i pionowe dzieliła odległość 4-5 mm. Następnie do ściany przykleić taśmę malarską i dynamicznie oderwać. Jeżeli na taśmie zostanie spora część starej powłoki, to znaczy, że powinniśmy ją usunąć.
Etapy przygotowania pomalowanych wcześniej ścian do gruntowania i malowania powinny przebiegać następująco:
- pozbywamy się starej, łuszczącej się powłoki;
- ściany dokładnie myjemy (wodą z dodatkiem mydła malarskiego), zmywamy ściany i tłuste zacieki;
- usuwamy ogniska pleśni i grzybów, zmywamy ściany czystą wodą;
- uzupełniamy ubytki i wyrównujemy ściany za pomocą masy szpachlowej i papieru ściernego, odpylamy;
- gruntujemy fragmenty, z których usunęliśmy starą warstwę farby, oraz naprawiane miejsca, następnie nakładamy warstwę farby podkładowej lub – jeśli usunęliśmy poprzednią powłokę malarską w całości – gruntujemy całe ściany.
Pamiętaj! Zanim przystąpisz do kolejnych prac związanych z przemalowaniem ścian, poczekaj, aż ściany dokładnie wyschną. Dobra aplikacja gruntu to także odpowiedni czas schnięcia. Farba nie powinna być położona zbyt szybko na gruncie. Grunt straci swoje właściwości również w przypadku długiego zwlekania z renowacją ściany. Farbę gruntującą lub podkładową nanoś za pomocą pędzla lub wałka równomiernie tak, aby pokryć ścianę bez zacieków. Dokładne instrukcje znajdziesz na opakowaniu produktów.
Gruntowanie sufitu i ścian to istotny punkt remontowego programu. Chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze, niekiedy omijamy etap gruntowania lub wykonujemy go zbyt szybko przed związaniem się tynku. To ogromny błąd, który prowadzi do kosztownych poprawek. Z niezagruntowanych ścian szybko odchodzą powłoki malarskie. Na niezabezpieczonych powierzchniach powstają również nieestetyczne zacieki i przebarwienia kolorystyczne.