Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Taras z kostki brukowej jest zaraz po drewnianym najczęściej wybieranym rodzajem przydomowego tarasu. Kostka brukowa jest bardzo wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne oraz łatwa w utrzymaniu. Ogromną rolę odgrywa również estetyka, która kusi wiele osób. Taras z kostki prezentuje się bardzo wdzięcznie – jest eleganckim przedłużeniem domu, współgra z elewacją i dopełnia aranżację ogrodu.

Kostka na taras – czy warto?

Taki taras w połączeniu z aranżacją przestrzeni wokół domu z kostki brukowej to idealne rozwiązanie dla klasycznych domków w mieszczańskim stylu. Producenci w swojej ofercie mają kostki brukowe występujące w przeróżnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możemy zaprojektować stylowy taras, który będzie idealnie komponował się z elewacją budynku.

Jak wygląda użytkowanie takiego tarasu w praktyce? Przede wszystkim takie tarasy są bardzo trwałe i odporne na skrajne temperatury – ani upalne lato, ani sroga zima nie zaszkodzą kostce. Są również łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ powierzchnię raz na jakiś czas wystarczy zamieść lub wyczyścić wodą pod wysokim ciśnieniem. Powierzchnia tarasu z kostki jest twarda i stabilna, odporna na ścieranie i inne uszkodzenia.

Kostka brukowa na taras

Samodzielne ułożenie kostki brukowej może wydawać się proste, niemniej warto rozważyć zlecenie wykonania tarasu z kostki profesjonalnej ekipie brukarskiej. Dlaczego? Kluczowe jest tu wykonanie podbudowy – utwardzanie podłoża wymaga specjalistycznego sprzętu, którym dysponują firmy zajmujące się budową tarasów.

Jeśli mamy minimalne doświadczenie w budownictwie, a nasz taras będzie małych rozmiarów, możemy spróbować wykonać taki taras samodzielnie. Jak to zrobić? Tego dowiesz się w kolejnych akapitach.

Taras z kostki brukowej – jak wykonać?

Krok 1. Narzędzia i projekt

Zanim przystąpimy do pracy, warto wcześniej naszkicować projekt tarasu, który będzie bardzo pomocny w dalszych etapach budowy. Należy obliczyć głębokość wszystkich warstw podbudowy, dzięki czemu taras będzie na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych.

Sprawdźmy również, czy mamy wszystkie niezbędne narzędzia oraz sprzęt do pracy: łopatę, gumowy młotek do ubijania kostki, długą poziomicę, łatę brukarską, gilotynę lub piłę do przycinania kostki, paliki i sznurek oraz zagęszczarkę.

Krok 2. Wyznaczenie terenu i korytowanie gruntu

Przechodzimy do wyznaczania miejsca, w którym będzie nasz taras. W tym celu wbijamy w ziemię paliki, które łączymy sznurkami. Obrys powinien być o pół metra większy od planowanego tarasu. Tak wyznaczone linie będą pomocne podczas usuwania gruntu.


Uwaga! Taras z kostki brukowej nie powinien być stawiany na wgłębieniu, niecce lub na wilgotnym gruncie. Napływająca woda może pogorszyć nośność wykonanej pod kostkę podbudowy, zimą zaś przemarznięty grunt ulegnie deformacji, co będzie skutkowało wybrzuszeniami w tarasie.


Kolejnym etapem prac jest wykopanie warstwy urodzajnej gruntu (tzw. humusu) na głębokość około 30-40 cm. Ziemię oczyszczamy z chwastów i korzeni.

Krok 3. Utwardzenie podłoża gruntowego

Grunt należy dobrze utwardzić. W tym celu wysypujemy warstwę piasku lub pospółki na około 10 cm. Uwaga! Pamiętamy o zachowaniu odpowiedniego spadku (1,5-3%), który gwarantuje odprowadzanie wody poza taras. Taras bez prawidłowego nachylenia będzie stał w wodzie, co więcej na ścianach domu mogą pojawić się mokre wykwity, a nawet pleśń. W określeniu pożądanego spadku pomoże nam zwykła poziomica.

Warstwę piasku należy mocno ubić zagęszczarką. Warstw utwardzonego piasku może być więcej – wszystko zależy od wysokości, jaką chcemy osiągnąć. Na tak utwardzony grunt kładziemy warstwę geowłókniny.

Krok 4. Pierwsza warstwa podbudowy

Wykonanie kolejnej warstwy pod taras rozpoczynamy od wysypania kruszywa (naturalnego lub łamanego). Pamiętajmy, że po zagęszczeniu warstwa kruszywa skurczy się o 20%, dlatego należy wysypać trochę więcej materiału.

Surowiec na podbudowę wybieramy w zależności od stopnia obciążenia tarasu oraz rodzaju gruntu. Przy problematycznym podłożu (glina, przerosty, tereny podmokłe) należy wybrać mieszanki o właściwościach odsączających.

Podbudowę należy mocno ubić zagęszczarką. W zależności od grubości warstwy podbudowy zagęszczanie można wykonywać w kilku etapach.

Krok 5. Wykonanie obramowania

Kolejnym etapem tworzenia tarasu z kostki jest ułożenie obrzeży. Wytyczamy granice tarasu, wbijając elementy tworzące obramowanie – krawężniki, palisady czy oporniki.

Wnętrze stworzonego przez nas pola wypełniamy podsypką cementowo-piaskową w proporcji 1:4. Warstwę pod kostkę rozprowadzamy za pomocą łaty lub deski w równej płaszczyźnie – do takiej wysokości, aby poziom tarasu był o minimum 2 cm wyżej od obramowania, dzięki czemu woda będzie prawidłowo odprowadzana z powierzchni tarasu.

kostka brukowa na taras jak zrobić
Linię tarasu określamy za pomocą sznurków i palików.

Krok 6. Układanie kostki brukowej

Następnie przechodzimy do kluczowego etapu tworzenia tarasu. Pojedyncze kostki kolejno wbijamy do podłoża, zaczynając od brzegów. Jeśli jest taka potrzeba, przycinamy poszczególne elementy za pomocą gilotyny lub specjalnej piły do kostki brukowej.


Uwaga! Zaleca się naprzemienne układanie kostek z różnych palet, ponieważ poszczególne serie mogą delikatnie różnić się stopniem barwienia. Kolor tarasu ułożonego w ten sposób będzie względnie jednolity.


Bogata kolorystyka kostki brukowej pozwala na ciekawą aranżację tarasu. Możemy zaprojektować własny wzór – geometryczne kształty, linie czy fale. Warto wcześniej stworzyć projekt, dzięki czemu bez pomyłek stworzymy oryginalny taras.

Krok 7. Spoinowanie tarasu

Kostkę należy układać z zachowaniem jednakowych szczelin, które następnie wypełniamy fugą. W tym celu możemy użyć specjalnych preparatów do spoinowania (np. zaprawy lub fugi do kostki brukowej) lub wykorzystać sypki piasek.

W przypadku pierwszego postępujemy zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli zdecydowaliśmy się na piasek, wysypujemy go równomiernie na kostkę, a następnie za pomocą miotły rozprowadzamy po całej powierzchni, skupiając się na wypełnianiu szczelin. Spoinowanie kostki piaskiem można powtórzyć kilkakrotnie do osiągnięcia zadowalającego efektu. Nadmiar piasku usuwamy poza powierzchnię tarasu za pomocą miotełki.

Krok 8. Zagęszczanie tarasu z kostki brukowej

Ostatnim etapem jest ubicie kostki brukowej. Aby poszczególne elementy dokładnie „osiadły” z podłożu, a taras był równy i stabilny, należy skorzystać ze specjalistycznego sprzętu. Kostkę brukową ubijamy lekką zagęszczarką płytową zabezpieczoną poduszką z gumy, zaczynając od brzegów tarasu.


Uwaga! Zabezpieczenie zagęszczarki poduszką jest bardzo ważne. Zwykła zagęszczarka ze stalową płytą będzie rozcierać piasek na pył, który – w połączeniu z wilgocią – stworzy nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy. Rozdrobniony piasek może również zarysować powierzchnię kostki.


Zagęszczona powierzchnia powinna być równa i stabilna, bez widocznych wybrzuszeń czy dołów.

Impregnacja kostki brukowej

Taras z kostki brukowej jest łatwy w utrzymaniu. Pył, kurz lub liście usuwamy za pomocą miotełki. Od czasu do czasu powierzchnię tarasu można polać zwykłą wodą z węża ogrodowego.

Okresowo kostkę pielęgnujemy specjalnymi środkami do impregnacji, które zabezpieczą kolor i powierzchnię tarasu. Impregnat aplikujemy za pomocą wałka, pędzla lub ręcznego spryskiwacza. Ubytki w spoinach należy na bieżąco uzupełniać.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Sponsorowane Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.