Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?
Wertykulacja trawnika powinna być obowiązkowym punktem wiosennej pielęgnacji ogrodu. Dzięki niej murawa zostaje pobudzona do intensywnego wzrostu po zimowej wegetacji. Jak prawidłowo ją przeprowadzić? Kiedy wertykulować trawnik? Jakich użyć narzędzi? Co zrobić po wertykulacji? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.
Co to jest wertykulacja?
Wertykulacja trawy, nazywana również skaryfikacją, jest zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie polegającym na pionowym nacinaniu darni metalowymi ostrzami, tzw. kłami. Zabieg ten zapewnia glebie lepszy dostęp wody, powietrza oraz światła słonecznego, a także pozwala na usunięcie z najniższej strefy trawnika tzw. filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin i mchu, a także resztek liści czy patyków.
Dzięki nacięciu korzeni trawy do wzrostu pobudzone zostają jej nowe pędy, co sprawia, że po kilku tygodniach murawa staje się zdecydowanie gęstsza, a przez to bardziej zadbana.
Wertykulację powinieneś przeprowadzać na gęstej i wyrośniętej murawie, która ma co najmniej dwa sezony. Wcześniejsze rozpoczęcie zabiegu grozi zniszczeniem delikatnych pędów trawy.
Jakich narzędzi użyć do wertykulacji trawnika?
Do wertykulacji możesz użyć wertykulatora ręcznego, tj. specjalnych grabi ogrodniczych z nożami (oraz w niektórych modelach – z kółkami po bokach). Rozwiązanie takie sprawdzi się jednak wyłącznie przy trawnikach o niewielkiej powierzchni, ponieważ wymaga użycia siły rąk i jest bardzo męczące.
Do większych trawników najlepiej wybrać wertykulator mechaniczny, dzięki któremu zadanie wykonasz w zdecydowanie krótszym czasie i mniejszym nakładem energii. Dodatkowo taki sprzęt ma przeważnie możliwość regulacji głębokości nacięć darni. W sklepach można kupić modele w wersjach elektrycznej lub spalinowej, które wyglądem przypominają kosiarkę.
Pierwszy typ wymaga podpięcia do sieci elektrycznej, charakteryzuje się jednak cichą pracą silnika, a także brakiem emisji szkodliwych dla środowiska spalin. Bardziej popularne są jednak wertykulatory spalinowe, które – chociaż generują większy hałas i nie są ekologiczne – nie są ograniczone zasięgiem kabla.
Pamiętaj! Pomimo podobnego wyglądu do kosiarki, maszyny ogrodnicze do wertykulacji nie można cofać. By pojechała ona do tyłu, trzeba najpierw nacisnąć rączkę urządzenia i podnieść jego przednie kółka.
Kiedy przeprowadzać wertykulację trawnika?
Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by wertykulację wykonywać co najmniej raz do roku albo częściej, gdy darń przestaje chłonąć wodę, czyli przez nadmiar tzw. filcu jest bardzo zbita. W pierwszym przypadku idealnym czasem jest późna wiosna – najlepiej kwiecień. Wertykulację po zimie powinno się bowiem przeprowadzić wtedy, kiedy trawa, która zaczyna rosnąć po zimie, zostanie pierwszy raz w sezonie bardzo nisko skoszona.
Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie powtórnej wertykulacji jesienią, np. we wrześniu. Zabieg ten sprawi, że z trawnika usunięty zostanie powstały latem mech, a także martwe resztki roślin, które utrudniają przedostawanie się do gleby tlenu, wody czy światła.
Nie wykonuj wertykulacji zbyt wcześnie, tj. przed kwietniem, ponieważ zabieg ten na niewyrośniętej po zimie trawie może upośledzić późniejszy wzrost nowych jej pędów.
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złWertykulacja trawnika – jak głęboko nacinać darń?
Sprzęt ogrodniczy do użytku amatorskiego, zarówno ręczny, jak i elektryczny czy spalinowy, wykonuje pionowe nacięcia darni maksymalnie do głębokości ok. 30 mm. Jest ona wystarczająca, aby trawnik został pobudzony do wzrostu.
Najpierw na nisko skoszonym, lekko wilgotnym (ale nie mokrym!) trawniku powinno się wykonać płytkie nacięcia na głębokość ok. 5-10 mm. Czynność należy powtórzyć, prowadząc urządzenie w poprzek pierwszego toru wertykulacji i pogłębiając nacięcia o 10-15 mm, o ile istnieje taka możliwość. By usunąć jak najwięcej tzw. filcu z trawy, często konieczne jest nawet trzykrotne wertykulowanie całej powierzchni trawnika.
Przed wertykulacją trawnik trzeba nisko skosić oraz – w razie konieczności – przygotować go do zabiegu, usuwając przez oprysk siarczanem żelaza nadmiar mchu.
Co zrobić po wertykulacji?
Po wertykulacji trawnik należy dokładnie oczyścić z resztek roślin, używając do tego celu grabi. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by wrzucić je do worka na odpady organiczne, a nie składować ich w kompostowniku, ponieważ mogą być źródłem zarodników grzybów.
Kolejnym krokiem jest dosianie trawy, które można przeprowadzić na dwa sposoby. Jednym z nich jest rozsypanie na darń cienkiej warstwy żyznej ziemi, a na nią nasion trawy (np. tych, które były używane do jego założenia lub specjalnej mieszanki do regeneracji trawnika), które należy delikatnie przegrabić. Możliwe jest również najpierw wysypanie nasion, a następnie pokrycie ich warstwą ziemi.
Na tak przygotowane podłoże należy wysypać nawóz organiczny do trawników, a także obficie zrosić go wodą, by się rozpuścił i pokrył równomiernie całą murawę.
Po wertykulacji nawet przez kilka tygodni trawnik będzie wyglądał znacznie gorzej niż przed zabiegiem. To zupełnie naturalne, ponieważ trawa potrzebuje czasu na regenerację.
Może Cię zainteresować: Aeracja trawnika. Jak prawidłowo napowietrzyć trawnik?
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złLeżak ogrodowy Doyles rattan ciemnoszary
999 złWiesz już, jak i kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika? To do dzieła! Czas na pierwszą wertykulację trawy, która zapewni Ci piękny, wypielęgnowany ogródek przez całe lato.