Jak urządzić wnętrza szafek kuchennych? Praktyczne rozwiązania
Kuchnia to magiczne miejsce, w którym bardzo często pozwalamy sobie na spontaniczność i żywiołowe eksperymenty. Czasem można przecież sypnąć coś „na oko”, dodać do dania nietypową przyprawę czy intuicyjnie połączyć oryginalne smaki. Sztuka kulinarna ma bowiem to do siebie, że bywa pełna inwencji i fantazji! Aby jednak nie pogubić się w kucharskim szaleństwie, warto zorganizować wnętrze zabudowy kuchennej w sposób ergonomiczny i przemyślany. Jakie rozwiązania polecamy i dlaczego warto wcielić je w życie? Zapraszamy do lektury!
Kosze i szuflady
Wnętrza szafek kuchennych urządzaj przede wszystkim tak, aby odpowiadały one Twoim nawykom kulinarnym. Wszystkie produkty, z których korzystasz każdego dnia, zawsze miej pod ręką. Może być to kawa, herbata, płatki owsiane czy zioła. Aby zapobiec wietrzeniu aromatów, zamknij je w szczelnych, odpowiednio opisanych pudełkach i puszkach. Tak zapakowane przysmaki ustaw w niższych partiach szafek - wiszących bądź stojących. Podczas kuchennych porządków doskonale sprawdzają się wysuwane elementy szafek, takie jak koszyki na prowadnicach czy przeszklone szuflady. Dzięki nim w kilka sekund znajdziesz to, czego akurat potrzebujesz!
Wysokie szafki kuchenne
W górnych partiach szafek powinny zamieszkać produkty, po które sięgasz rzadziej, takie jak warzywa w puszkach, dodatki do pieczenia czy domowe przetwory. To również miejsce dla urządzeń kuchennych, z których nie korzysta się każdego dnia, np. maszynki do robienia pierogów czy miksera. Jednocześnie, jeśli codziennie jesz warzywne smoothie czy pijesz owocowe koktajle, wyznacz dla blendera miejsce na niższych półkach. Oprócz tego, na wysokie półki zaproś odświętne naczynia: zastawę na wielkie okazje czy komplet kryształowych kieliszków. Na niższych półkach przechowuj zaś talerze i szklanki, których używasz codziennie. Pamiętaj, że w niewielkich kuchniach doskonale sprawdza się zabudowa aż po sufit, w której zmieścisz wszystkie potrzebne akcesoria i produkty spożywcze. W takich przypadkach fantastycznie sprawdza się dostawiany do szafek schodek, dzięki któremu w kilka chwil wyjmiesz rzeczy umieszczone w najwyższych partii zabudowy kuchennej.
Sprytna półka cargo
Nowoczesny system cargo - dla niektórych brzmi wciąż tajemniczo, inni nie wyobrażają sobie bez niego uporządkowanej kuchni! Cargo bowiem to nic innego, jak rozwiązanie, które w wielu nowoczesnych kuchniach zastąpiło klasyczne, dobrze wszystkim znane półki. Skrojona na miarę, wąska półka wysuwana z zabudowy meblowej wraz ze specjalnym stelażem, okazuje się być ostatnią deska ratunku, kiedy w kuchni brakuje miejsca przyprawy czy akcesoria. Taki dyskretny, niepozorny schowek jest bardzo pojemny, dlatego z przyjemnością wcieli się w rolę sprytnej przechowalni dla rozmaitych dodatków kuchennych, a także produktów spożywczych czy kolekcji szlachetnych trunków. Warto zaznaczyć, że cargo najczęściej stanowi oryginalną część zabudowy meblowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby została zamontowana np. pomiędzy ostatnią szafką kuchenną a ścianą. Takie udogodnienie można zamówić zatem na wymiar u sprawdzonego stolarza.
Organizery w szufladach
Szuflady znajdujące się w szafkach kuchennych potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Ile to bowiem razy zapodziałaś gdzieś lejek, foremki do ciasteczek czy ubijaczkę do jajek? Aby zadbać o ład we wnętrzu szuflad, warto wykorzystać specjalne pudełka oraz organizery ze specjalnymi separatorami. Te ostatnie sprytnie podzielą każdą szufladę na sektory, a dzięki ruchomym elementom w kilka chwil dostosują się do wielkości pojemników. W taki sposób z łatwością możesz przechowywać akcesoria kuchenne, a także kawę, herbatę, cukier, zboża, domowe ciasteczka czy suszone owoce.
Nowoczesne szafki narożne
Projektując zabudowę meblową koniecznie zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych. Szczególnym ułatwieniem mogą okazać się specjalne modele narożnikowe wyposażone w innowacyjny mechanizm, który pozwala na całkowite ich wysuwanie. To właśnie tam mogą zamieszkać wszystkie garnki, rondle, woki i patelnie. Co ciekawe, ładowność takich szafek to nawet 35 kilogramów! Dzięki nim zatem można mieć pewność całkowitego dostępu do najcięższych cięższych sprzętów kuchennych. Ogromnym ułatwieniem są również półki obrotowe, które można zainstalować w szafkach narożnych. Taki model może pochwalić się możliwością obrotu o 360°, co da Ci dostęp do sprzętów przechowywanych w najgłębszych zakamarkach!
Jak urządzić wnętrze kuchennej szafy wnękowej?
Niektórzy zamiast klasycznej zabudowy kuchennej coraz częściej wybierają szafy z przesuwnymi drzwiami. Takie meble projektowane na wymiar są niezwykle pojemne i pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać dostępne miejsce - nawet w bardzo małej kuchni. Nic w tym jednak dziwnego - w szafie wnękowej sięgającej sufitu uda Ci się ukryć wszystkie naczynia, garnki, urządzenia AGD i produkty spożywcze. W jaki sposób zaprowadzić w nich porządek? W takich przypadku kieruj się taką samą zasadą, jaka towarzyszy urządzeniu wnętrz standardowych szafek - im niższa półka, tym bardziej potrzebne akcesoria i naczynia powinny się na niej znaleźć. Oprócz tego nie obędzie się bez obecności wysuwanych półek, koszy na prowadnicach, organizerów oraz pudełek.
Mimo, że kuchnia to przestrzeń twórcza, nie powinien rządzić w niej chaos. Oczywiście, kreatywna domieszka chaosu podczas kulinarnych szaleństw jest jak najbardziej wskazana - w końcu tylko tak powstają niebanalne smaki! Wnętrza szafek kuchennych zostawmy jednak pod czujnym okiem organizerów, separatorów i pomocników. Wówczas ład zostanie zachowany, mimo, że na talerzu znajdzie się pyszny, aromatyczny melanż!