Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?
Płyty gipsowe na suficie kuszą idealnie gładką powierzchnią, szybkim i suchym montażem, możliwością zakrycia starych tynków oraz przewodów instalacji. Największą jednak bolączką suchej zabudowy ścian jest wysokie ryzyko powstawania pęknięć spoin między płytami. Czy można naprawić brzydkie rysy przy spękanych regipsach? Jak naprawić pęknięcia w suficie podwieszanym? Przeczytaj nasz poradnik.
Pękanie łączeń płyt gipsowych – dlaczego płyty pękają?
Trudno jest ustalić, jakie są przyczyny pęknięć w płytach gipsowych. Jedni fachowcy mówią, że płyty zawsze pękają i nie ma uniwersalnej metody, która mogłaby zapobiec temu procesowi. Drudzy natomiast tłumaczą, że rysy w regipsach są efektem nieprofesjonalnego montażu elementów suchej zabudowy – niepoprawnie wykonany stelaż oraz błędnie zamocowane płyty skutkują popękaną powierzchnią na ścianach lub suficie.
Nie ulega jednak wątpliwości – montaż podwieszanego sufitu warto przeprowadzić dokładnie i starannie. Pęknięcia w spoinach to zaledwie estetyczny mankament, natomiast pojawiająca się pleśń czy wybrzuszenia na płytach to już poważniejsze problemy zwiastujące niezwłoczne rozebranie konstrukcji. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych poradnikach, w których opisujemy, jak poprawnie zamocować podwieszany sufit i jakie są najczęstsze błędy podczas jego montażu.
Uwaga! Montując podwieszane sufity z regipsów w świeżo wybudowanym domu, musimy się liczyć z tym, że pęknięcia będą się pojawiać regularnie, bez względu na poprawny montaż czy naprawy w spoinach. Wiąże się to z pracą stropu i osiadaniem materiałów – proces ten trwa zazwyczaj 2-4 lata, dlatego dobrze jest przeczekać ten okres i naprawić sufit, gdy konstrukcja budynku się ustabilizuje.
Naprawa pęknięć płyt gipsowych
Musimy być świadomi, że pęknięcia w spoinach między regipsami są nieodwracalne i nie można ich naprawić, a jedynie zamaskować. Jeśli rysy w suficie są bardzo głębokie i szpecą całe pomieszczenie, konieczna będzie rozbiórka całej konstrukcji i zamontowanie stelaża z płytami od nowa.
Najprostszą metodą wizualnej likwidacji pęknięć w suficie podwieszanym jest ponowne zaspoinowanie płyt. W tym celu należy usunąć stare warstwy zaprawy i zatopioną w niej taśmę. Szczelinę między płytami spoinujemy i szpachlujemy. Jak to zrobić? Przeczytaj, klikając tutaj.
Bardzo trudne do uniknięcia są pęknięcia sufitu przy ścianach. Można je częściowo zakryć, montując ozdobną listwę sufitową.
Druga metoda polega na pokryciu całego sufitu tapetą flizelinową. Taka tapeta z włókna szklanego pozwala zamaskować rysy i pęknięcia na całej powierzchni sufitu oraz tworzy gładką i równą powłokę, którą możemy pomalować na dowolny kolor. Nawet jeśli sufit jest popękany w kilku miejscach, to tapeta zakryje wszystkie mankamenty w regipsach.
Akryl na pęknięcia – najskuteczniejsza metoda?
Wielu fachowców poleca wypełnianie pękniętych sufitów masą akrylową. Preparat jest wodoodporny, sprężysty i elastyczny, dlatego dobrze wypełnia spoiny i pozwala całej konstrukcji pracować.
Aplikacja uszczelniającej masy akrylowej do płyt gipsowych polega na wyciśnięciu preparatu z kartusza za pomocą pistoletu do silikonu.
Jak zlikwidować pęknięcia na suficie akrylem? Dziurawą spoinę nacinamy i tworzymy mały rowek wzdłuż łączenia. Robimy to uważnie i delikatnie, aby nie uszkodzić zazbrojonej taśmy. Szczelinę obficie wypełniamy masą akrylową, a nadmiar rozprowadzamy szpachelką po suficie. Wypełnianie spoin akrylem należy przeprowadzić szybko i sprawnie, ponieważ masa po paru minutach zaczyna się wiązać. Gdy masa akrylowa całkowicie wyschnie, malujemy cały sufit (najlepiej farbami przeznaczonymi stricte do tego typu powierzchni).
Opisane wyżej metody nie dają 100% pewności, że powierzchnia sufitu będzie idealnie gładka. Bardzo często się zdarza, że załatany i przemalowany sufit po krótkim czasie pęka w tych samych miejscach. Tworząca się bruzda w spoinie w większości przypadków jest spowodowana błędami popełnionymi na etapie montażu, dlatego najlepszą radą będzie demontaż konstrukcji i prawidłowe podwieszenie sufitu.