Przyszedł do nas z Azji i robił furorę w XVIII wieku, a teraz powraca - styl chinoiserie
Styl chinoiserie, który przed laty zawładnął sercem poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dziś powraca do nas w wielkim stylu. Wywodzi się oczywiście z Chin, jednak właściwą formę nadano mu w XVIII wieku we Francji. To właśnie wtedy Madame Pompadour ukochała tzw. „chińszczyznę”. W tamtych czasach chinoiserie dumnie brylował zatem w rokokowych buduarach, kusząc oko ręcznie malowanymi tapetami z jedwabiu, szlachetną porcelaną bone china i ażurowymi meblami z egzotycznego drewna. Jak jednak wygląda współczesna odsłona tego niezwykłego trendu? Z czym go zestawiać i w jaki sposób eksponować? O tym wszystkim przeczytasz w poniższych akapitach.
Chinoiserie i eklektyzm
Wbrew pozorom trend chinoiserie wcale nie jest równoznaczny ze stylem chińskim. Tak naprawdę jest to styl, który powstał w Europie i którego konwencja jest jedynie inspirowana elementami wschodnioazjatyckiej sztuki i kultury. Nie ma tu zatem miejsca na dosłowność i odwzorowywanie chińskich aranżacji jeden do jednego. We wnętrzach w stylu chinoiserie powinien rządzić przemyślany eklektyzm, w którym fantastycznie czują się meble i dodatki niosące ze sobą powiew egzotyki Państwa Środka. Jeśli zatem i Ty dajesz się ponieść urokowi chinoiserie, śmiało postaw na nieoczywiste zestawienia. W takim wnętrzu nowoczesny stół doskonale odnajdzie się w towarzystwie charakterystycznych, ażurowych krzeseł lub tych ozdobionych scenkami rodzajowymi. Możesz postąpić też odwrotnie i obok stolika kawowego inspirowanego bramą pailou lub dachem pagody, postawić wygodny narożnik w stylu nowojorskim.
Meble w stylu chinoiserie
We wnętrzu, w którym rządzi chinoiserie nie musisz martwić się o to, że każdy mebel musi być w doskonałej kondycji. Mile widziane są tu bowiem przetarcia na drzwiczkach mebli czy blaty szafek w niejednolitym kolorze. Oprócz tego ogromnego uroku dodają wnętrzom ciężkie, chińskie meble ozdobione charakterystycznymi okuciami i kołatkami. Drewno? Oczywiście najlepiej egzotyczne, takie jak heban czy drewno różane.
Dekoracja ścian w stylu chinoiserie
Dekoracja ścian jest dla nurtu chinoiserie szalenie istotna! W takim wnętrzu doskonale poczują się tapety kolorowe, mocno dekoratywne, o charakterystycznych, chińskich wzorach. Na ścianach mogą zatem zamieszkać smoki, chińskie scenki rodzajowe, orientalne pejzaże, egzotyczne rośliny, girlandy i wachlarze. Bardzo modnym akcentem są również motywy ptaków, które ukrywają się wśród ukwieconych pnączy. Dawniej takie tapety były ręcznie malowane na jedwabiu, stąd ich zawrotne ceny. Współcześnie tego typu wzory można znaleźć na flizelinie czy tapetach winylowych.
Modne ażury
We wnętrzach w stylu chinoiserie można śmiało wykorzystywać ażurowe elementy przypominające ozdobne bramy pailou oraz chińskie pawilony ogrodowe. Charakterystyczne wycięcia są tu bowiem bardzo mile widziane! Oprócz tego prawdziwą furorę robią ceramiczne stołki chińskie. Dawniej te urokliwe mebelki rządziły w chińskich ogrodach i projektowane były z drewna. Do Europy trafiły jednak ze… Stanów Zjednoczonych! W połowie dwudziestego wieku designerzy zza Oceanu na dobre rozkochali się w chińskich stołkach, które w nowej, ceramicznej odsłonie pojawiły się w licznych kolekcjach znanych marek, m.in. Kare Design.
Tekstylia w stylu chinoiserie
Dla chinoiserie nie bez znaczenia pozostają również tekstylia. Najlepiej postawić zatem na dekoracyjne poduszki ubrane w barwne, połyskliwe poszewki. Na materiale mogą zagościć motywy ptaków, a także desenie kwiatowe oraz bajkowe krajobrazy. Kolory? Oczywiście żywe i energetyczne - poczynając od intensywnej zieleni i turkusu, idąc poprzez czerwień i amarant, na pomarańczu i żółci kończąc.
Chińska porcelana
Na koniec nie wolno pominąć oczywiście szlachetnej chińskiej porcelany! Barwne serwisy ozdobione chińskimi wzorami to we wnętrzach chinoiserie absolutny must have. Warto wiedzieć, że z chińskich wzorów słynęła przede wszystkim fabryka fajansu w holenderskim mieście Delft. Na początku wyroby fajansowe z Delft były dekorowane na wzór porcelany z chińskiej dynastii Ming. W produkcji jako inspirację wykorzystywano także ilustracje z książek podróżniczych i dalekowschodnie krajobrazy. Oprócz tego warto postawić na stylowe wazy i wazony, które są przecież klasyką chinoiserie.
Chinoiserie to styl idealny dla osób, które lubią nieoczywiste zestawienia, pałacowy rys oraz przyjemny powiew orientu. Można znaleźć tu bowiem zarówno szczyptę francuskiej elegancji z buduaru Madame Pompadour, jak i chińskiej klasyki przeplatanej z nowoczesnymi akcentami. Dzięki temu takie przestrzenie są wciąż świeże, zaskakujące i modne.