Oświetlenie balkonu – pomysły, inspiracje i porady
Oświetlenie balkonu powinno być stonowane i adekwatne do przestrzeni. Balkon – ze względu na ograniczony metraż – musi być nie tylko mądrze zaaranżowany, ale i oświetlony, abyśmy mogli cieszyć się z wolnych chwil na świeżym powietrzu nawet wieczorową porą. Jakie lampy warto wybrać, jak rozświetlić balkon bez użycia prądu i w których miejscach najlepiej jest zamontować oświetlenie?
Oświetlenie na balkon – lampy dostosowane do montażu na zewnątrz
Lampy balkonowe, podobnie jak tarasowe, powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych, dlatego niedopuszczalny jest montaż oświetlenia wewnętrznego na balkonie. Lampy do montażu na zewnątrz muszą być zaprojektowane z wytrzymałych materiałów, którym nie zaszkodzą deszcz czy słońce, stąd najczęściej spotyka się lampy aluminiowe, stalowe czy żeliwne z zabezpieczeniem antykorozyjnym.
To, czy lampy nadają się do montażu zewnętrznego, określają również parametry, o których powinien poinformować producent. Oprócz klasy przeciwporażeniowej zwróć także uwagę na współczynnik IP – określa on, czy lampa jest szczelna i nie przedostaną się do jej wnętrza woda czy kurz. Lampy balkonowe powinny mieć współczynnik co najmniej IP 44.
Sprawdź też: Oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać?
Oświetlenie balkonu – pozwolenie czy zgłoszenie?
Ingerencja w wygląd balkonu (remont, wykończenie, montaż oświetlenia) może wiązać się z koniecznością uzyskania zgody wspólnoty lub zarządcy budynku. W niektórych przypadkach wymaga także konsultacji z projektantem budynku lub konserwatorem zabytków. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w nowoczesnym budownictwie czy kamienicy, zabronione są samodzielne przeróbki wpływające na wygląd zewnętrzny budynku.
Co ciekawe, przepisy dotyczą także innych czynności mających wpływ na elewację czy wygląd budynku, m.in. montowania krat, daszków, rolet zewnętrznych, osłon. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i konieczności rozmontowania oświetlenia, warto wcześniej skonsultować się z administracją. W skrajnych przypadkach oprócz utraty gwarancji na mieszkanie możesz zostać obciążony karami finansowymi.
Przeczytaj: Mały balkon – duże możliwości. Przegląd inspirujących rozwiązań
Oświetlenie balkonowe LED
Miejsce montażu lamp balkonowych warto przewidzieć na etapie remontowania mieszkania. Pozwoli to odpowiednio wcześniej rozprowadzić niezbędne przewody instalacyjne, do których później – po wykończeniu balkonu – będziesz mógł zamontować lampy zewnętrzne.
Kinkiet na balkon
Lampy ścienne w postaci kinkietów zewnętrznych będą najlepszym rozwiązaniem do balkonów w bloku o przeciętnym metrażu. Dwie niewielkiej wielkości lampy zamocowane do ściany budynku oświetlą całą przestrzeń balkonu w dyskretny i subtelny sposób. Do nowoczesnego budownictwa dobieraj surowe i proste lampy lub designerskie kinkiety o futurystycznej formie. Udekorowane i przytulne balkony, wykończone drewnem lub cegłą, oświetl kinkietami z mosiężnymi zdobieniami nawiązujące kształtem do ulicznych latarenek.
Lampa na balkon wisząca
Większe, zabudowane balkony można oświetlić pojedynczą lampą zewnętrzną. Takie rozwiązanie w szczególności sprawdzi się do balkonów o kwadratowym kształcie, które można łatwo oświetlić, mocując lampę w centralnym punkcie. Jeśli na Twoim balkonie wydzieliłeś strefę jadalnianą ze stołem, to tuż nad nim możesz przymocować wiszącą lampę zewnętrzną, która zachęci do biesiadowania wśród najbliższych nawet wieczorową porą. Uwaga! Należy dokładnie przemyśleć miejsce montażu lampy wiszącej na balkonie, zwłaszcza takiej na długim łańcuchu. Kołysząca się od wiatru lampa może uszkodzić ściany lub wybić okno, dlatego takie lampy najlepiej sprawdzą się w zabudowanych balkonach.
Lampę na balkon wybieraj, mając na uwadze i funkcję, jaką ma ona spełniać – czy stricte użytkową, z naciskiem na oświetlenie przestrzeni, czy dekoracyjną jako kluczowy element wykończenia. Uważnie wybierz też styl, aby lampa korespondowała z estetyką całego balkonu oraz bloku. Możesz zdecydować się na proste i minimalistyczne plafony, zdobione i podwieszane kule czy proste lampy na łańcuszku w industrialnym stylu.
Pamiętaj również o komforcie pozostałych lokatorów kamienicy czy bloku. Jaskrawe i silne światło może razić innych mieszkańców, dlatego oświetlenie na balkon powinno być stonowane i delikatne.
Cotton balls na balkon
Jeśli na Twoim balkonie nie ma pociągniętej instalacji, a zamontowanie tradycyjnych lamp zewnętrznych z zasilaniem sieciowym jest niemożliwe, możesz zdecydować się na popularne oświetlenie na sznurku z lampkami, czyli girlandę. Zawieś ją w poprzek balkonu lub przełóż przez szczeble balustrady – wszystko zależy od tego, które miejsce balkonu chcesz zaakcentować. Kule włącz po zmroku, podpinając je do przedłużacza w pokoju obok balkonu.
Lampy solarne na balkon
Balkony w bloku najczęściej oświetla się bardzo oszczędnie ze wzgledu na niewielki metraż oraz nastrój, jaki chcesz osiągnąć. Kameralność i poczucie prywatności są kluczowe w odpoczynku na balkonie, dlatego należy tak dobrać oświetlenie, aby nie przeładować przestrzeni jaskrawym i dominującym światłem.
Z pomocą przychodzą ergonomiczne i wydajne lampy solarne, które za dnia pobierają energię ze słońca, by po zmroku delikatnie rozświetlić się, otulając przestrzeń subtelnym blaskiem. Na balkony w blokach szczególnie popularne są lampy solarne wbijane bezpośrednio do doniczek przy balustradzie, dzięki czemu mają bezpośredni kontakt ze słońcem.
Lampy solarne na balkon występują również w kształcie większych kul, które możesz postawić na stoliku lub w rogu balkonu, jeśli tylko te miejsca są odpowiednio nasłonecznione. Lampki na sznurku typu cotton balls również można kupić w wersji solarnej.
Oświetlenie balkonu bez prądu
Przytulną i kameralną atmosferę stworzą dekoracje, którymi także możesz oświetlić balkon. Sprawdzą się tu przede wszystkim lampiony – te mniejsze podwieś na łańcuszku do sufitu lub postaw na stole czy parapecie, większe natomiast umieść na podłodze. Latarenki będą pasować na każdy balkon – proste i minimalistyczne podkreślą styl nowoczesny, te zdobione doskonale wpasują się w romantyczny czy rustykalny.
Pamiętaj o bezpieczeństwie! Nie zostawiaj zapalonych świec na balkonie, które pod Twoją nieuwagę mogą doprowadzić do pożaru.
Balkon jeszcze do niedawna był zaniedbywaną przez nas przestrzenią, która najczęściej pełniła funkcję schowka czy drugiej piwnicy. Skandynawski trend, kładący nacisk na celebrację codzienności, życie w rytmie hygge i prostotę, sprawił, że chętniej spędzamy czas w gronie najbliższych. Wspólna kolacja czy lampka wina na balkonie w blasku i księżyca, i subtelnego oświetlenia to przepis na idealny wieczór.