Kwiaty doniczkowe kwitnące – 7 popularnych odmian
Dzięki kwitnącym roślinom doniczkowym przez cały rok, niezależnie od pogody, można cieszyć zmysły wielobarwnymi i pachnącymi kwiatami. Jakie gatunki wybrać, by jesienią i zimą we własnym domu stworzyć namiastkę lata? Które z kwitnących roślin zielonych będą stosunkowo łatwe w uprawie i dobrze będą czuły się na parapecie obok niezwykle popularnych storczyków, fiołków czy grudników?
Kwiaty doniczkowe kwitnące inspiracje:
Hoja o pięknym zapachu
Niepozorna, o grubych, błyszczących liściach hoja jest pochodzącą z Azji rośliną pnącą o niemal dwustu odmianach. Wśród nich najbardziej znane są: hoja różowa (hoya carnosa), hoja biała (hoya bella), hoja kerii (hoya kerii) oraz hoja XX (hoya australis).
Uprawiana w odpowiednich warunkach zakwita silnie pachnącymi, zebranymi w kulę woskowymi kwiatami przypominającymi kształtem odwróconą parasolkę. Ich pojawienie się może opóźnić zbyt niska temperatura w pomieszczeniu, za częste przycinanie rośliny, regularne przelewanie, a także niewystarczająca ilość światła słonecznego lub składników odżywczych.
Idealne warunki do wzrostu tej kwitnącej rośliny doniczkowej to rozproszone światło, brak przeciągów oraz niezbyt częste podlewanie (latem 1-2 razy w tygodniu, jesienią i zimą 1 raz na dwa tygodnie). Podczas kwitnienia nie należy przestawiać donicy z hoją, gdyż grozi to zrzucaniem pąków. Po przekwitnięciu powinno się zostawić szypułki kwiatowe, gdyż w ich miejscu pojawią się w przyszłości nowe pąki.
Co ciekawe, hoja nazywana bywa humorzastą, ponieważ zdarza się, że mimo właściwej pielęgnacji, konkretne egzemplarze nie kwitną nawet przez kilka czy kilkanaście kolejnych sezonów.
Anturium ze „sztucznymi” kwiatami
Anturium (anthurium) stanowi dalekie kuzynostwo modnej monstery. Podobnie jak ona jest gatunkiem wywodzącym się z rodziny tropikalnych roślin obrazkowatych. Oprócz mięsistych, błyszczących liści posiada jednak także nietuzinkowe, kolbowate lub sercowate w kształcie kwiaty w kolorach od zielonego do fioletowego.
Gatunki oferowane w sprzedaży mają najczęściej białe lub czerwone kwiatostany z długim, wydatnym i żółtym pręcikiem. W większości przypadków charakteryzują się one przyjemnym, słodkim zapachem. Pojawiają się często, stanowiąc niemal całoroczną ozdobę tej kwitnącej rośliny doniczkowej. Można je również obcinać, aby zastosować je do kompozycji kwiatowych – są wytrzymałe i w wodzie mogą stać od dwóch tygodni do nawet miesiąca.
Jeżeli chcemy, by anturium dobrze rosło, warto postawić je w miejscu, gdzie będzie miało dużo rozproszonego światła słonecznego i niezbyt wysoką temperaturę powietrza latem (do 20 stopni Celsjusza). Okresy kwitnienia mogą być częstsze, o ile roślinę będzie się regularnie nawozić (co dwa tygodnie wiosną i latem) oraz podlewać wtedy, gdy ziemia w donicy przeschnie z wierzchu.
Zwartnica kwitnącą zimą
Hippeastrum, nazywane zwartnicą (oraz mylnie amarylisem), jest uprawianą w domu kwitnącą rośliną zieloną, której cechą rozpoznawczą są dużych rozmiarów białe, czerwone lub pomarańczowe kwiatostany. Umieszczone są one na długiej łodydze wyrastającej z cebuli.
Jeżeli pozwoli się jej na okresy spoczynku, może być uprawiana w donicy przez cały rok. Po przekwitnięciu w okresie zimowym kwiaty należy usunąć, a cebuli pozwolić na swobodny wzrost przez kilka kolejnych miesięcy. W tym czasie powiększają się podłużne, szablaste liście (które pojawiają się po kwiatostanach) oraz cebula, która przygotowuje się w ten sposób do kwitnienia w kolejnym sezonie.
Wiosną i latem roślinę tę można nawozić, jednak od sierpnia powinno się zaprzestać zarówno podawania odżywek, jak również podlewania. Dobrze donicę przestawić wtedy do chłodnego i stosunkowo ciemnego pomieszczenia. Cebulę można pozostawić w podłożu lub wyjąć i zasuszyć na kilka tygodni. W listopadzie ponownie można ją umieścić w ziemi i zacząć podlewanie. Dzięki temu jej kwiaty pojawią się po około dwóch miesiącach. Okres spoczynku jest niezbędny, aby zaschły liście i cebula przygotowała się do kolejnego kwitnienia.
Kalanchoe dla amatorów
Kalanchoe jest jedną z najbardziej popularnych kwitnących roślin doniczkowych w polskich domach. Ten niedrogi, dostępny w większości kwiaciarni i sklepów, a do tego łatwy w uprawie sukulent zachwyca swoimi licznymi, drobnymi kwiatami w rozmaitych kolorach.
Nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza oraz stanowiska - rośnie dobrze zarówno w nasłonecznionych, jak również zacienionych miejscach. Należy podlewać ją sporadycznie, czyli tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w donicy przeschnie. Najczęściej kwitnie zimą, jednak przy właściwej pielęgnacji wytwarza kwiaty nawet kilka razy w roku. Aby tak się stało, po przekwitnięciu wystarczy usunąć wysuszone kwiatostany, a pędy rośliny przyciąć. Zaledwie kilka tygodni wystarczy, aby w ich miejscu powstały nowe liście i zawiązki kwiatów.
Stefanotis wrażliwy
Pochodzący z Madagaskaru stefanotis bukietowy jest pnącą rośliną doniczkową o skórzastych liściach, która zakwita białymi, drobnymi i intensywnie pachnącymi kwiatami w kształcie gwiazdek. W warunkach domowych dorastające nawet do 2,5 metra długości pnącze jest wymagające w uprawie i w sezonie (wiosną i latem) należy mu zapewnić stałe stanowisko w słoneczne, ale z dala od okna.
Nie można zapominać także o regularnym podlewaniu (co kilka dni) oraz zraszaniu liści. Gdy temperatury powietrza znacznie wzrasta, najlepiej postawić je w miejscu zacienionym i chłodnym. W przypadku młodych roślin zalecane jest przesadzanie do większej donicy raz do roku. Przy starszych egzemplarzach czynność tę można wykonywać raz na dwa lata. Bardzo ważne jest, aby rośliny nie przestawiać bez przyczyny w inne miejsce, a nawet nie obracać. Taka ingerencja może zakończyć się zrzuceniem przez roślinę liści oraz pąków kwiatowych.
Begonia obsypana kwiatami
Chociaż istnieje niemal tysiąc odmian begonii, do uprawy tzw. pokojowej (czyli w donicach we wnętrzach) nadaje się zaledwie kilka z nich. Najbardziej popularna w Polsce jest często kwitnąca begonia zimowa (begonia elatior). Roślina ta charakteryzuje się okrągłymi, pełnymi kwiatami i najlepiej będzie czuła się na jasnym, ale niezbyt słonecznym stanowisku oraz w żyznym, stale lekko wilgotnym podłożu.
W okresie wegetacyjnym warto pamiętać, że odmiana zimowa – w odróżnieniu od gatunków z ozdobnymi liśćmi – nie wymaga wysokiej temperatury powietrza. Co więcej, najlepiej rośnie przy zapewnieniu jej ok. 18-19 stopni Celsjusza. W sytuacji gdy roślina przestaje z jakiegoś powodu kwitnąć, warto ją nieco odświeżyć, przycinając stare liście i łodygi kwiatostanów. Przy przenoszeniu tej rośliny kwitnącej należy szczególnie uważać, gdyż jej gałązki są bardzo kruche i podatne na uszkodzenia.
Skrętnik o wielu kwiatach
Pochodzący z Ameryki Południowej skrętnik (streptocarpus) jest kwiatem doniczkowym, który cieszy oczy osób go uprawiających przez niemal cały rok. W zależności od odmiany wykształca kwiatostany w kolorze białym, różowym, fioletowym czy niebieskim. Zdarzają się również gatunki, których płatki kwiatów są dwukolorowe czy pofalowane.
Częste zakwitanie jest efektem właściwej pielęgnacji, tj. zapewnienia roślinie stanowiska w półcieniu, wilgotnego powietrza (np. stawiając donicę na talerzyku z niewielką ilością wody) oraz optymalnej temperatury powietrza zimą (do 21 stopni Celsjusza). Co ważne, okazy stojące na parapecie, a przez to narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, mogą borykać się z problemem blaknięcia czy poparzenia liści. Nie zaleca się również zraszania rośliny, gdyż uszkodzeniu w takim przypadku mogą ulegnąć nie tylko kwiaty, ale także liście.