Kwiaty doniczkowe – przegląd modnych gatunków
Moda na urban jungle, czyli miejską dżunglę, nadal trwa. Coraz więcej osób interesuje się nie tylko tajnikami uprawy roślin doniczkowych, ale także poszukuje jeszcze ciekawszych okazów do swojej kolekcji. Które zielone rośliny domowe mają szansę stać się w tym roku bardziej popularne niż pieniążek, monstera deliciosa, fikus lirolistny czy sanseveria? Przedstawiamy zestawienie gatunków kwiatów doniczkowych z liśćmi o nietypowych kształtach, kolorach czy fakturze, które królują obecnie na blogach, Instagramie oraz Pintereście.
Od kilku lat uprawa roślin doniczkowych w domu jest hobby nie tylko relaksującym, ale także niezwykle popularnym. Po długim okresie hegemonii nieco trącących już myszką, ale za to łatwych w utrzymaniu przy życiu gatunków takich jak zamiokulkas zamiolistny, storczyk czy fikus benjamina, na polskich parapetach zaczęły pojawiać się ciekawe odmiany z kolorowymi, przebarwionymi czy nietypowymi liśćmi. W naszym zestawieniu prezentujemy gatunki, które mają szansę stać się najbardziej fotogenicznymi i najczęściej kupowanymi domowymi roślinami doniczkowymi tego roku.
Monstera o wielu obliczach
Rosnąca do dużych rozmiarów, ciemnozielona roślina doniczkowa monstera deliciosa o ciekawych, ponacinanych liściach zdetronizowana została w ciągu minionych miesięcy przed inne odmiany tego gatunku. Obecnie najczęściej poszukiwane są monstery deliciosa typu variegata, czyli z kontrastującymi, białymi przebarwieniami na liściach. Są one trudno dostępne i bardzo drogie, jednak wiele osób jest w stanie poświęcić zarówno czas, jak i pieniądze, by z ich pomocą urozmaicić domowy zieleniec.
Zdecydowanie prościej jest z kupnem monstery ukośnej, czyli odmiany adansonii, nazywanej również monkey mask. Ta niezwykle modna roślina doniczkowa charakteryzuje się niewielkimi liśćmi, których około 50 proc. powierzchni pokrytych jest dziurami. Można ją uprawiać zarówno jako kwiat domowy zwisający, jak również jako pnącze opinające się na palach owiniętych tkaniną kokosową. Monstera adansonii często mylnie bywa nazywana obliqua. Ta druga jest jednak okazem o zdecydowanie większej liczbie dziur w liściach i zobaczyć ją można tylko w nielicznych ogrodach botanicznych oraz w zbiorach prywatnych kolekcji.
Obiekty pożądania – senecio
Pochodzące z Afryki południowej rośliny rodzaju senecio, takie jak starzec Rowleya (senecio rowleyanus) czy senecio herreianus, są ciekawie uformowanymi sukulentami, o których marzy większość fanów urban jungle. Nietypowe liście w kształcie kulek (rowleyanus) lub podłużnych łódeczek (herreianus) przyczepione są do cienkich pędów, przez co roślina przypomina naturalne, zielone korale. Oba gatunki tworzą zwisające, długie na około metr girlandy w kolorze soczystej, jasnej zieleni.
Chociaż są zazwyczaj niedrogie (małe sadzonki) i łatwo dostępne w dobrych kwiaciarniach, to ich uprawa nie jest zbyt łatwa. Z utrzymaniem ich w dobrej kondycji często mają problem nawet osoby, które zajmują się pielęgnacją zielonych roślin doniczkowych od dłuższego czasu. Wymagają one słonecznego stanowiska i oszczędnego podlewania – są bardzo wrażliwe na przelanie.
Dostojne i fikuśne filodendrony
Pochodzące z lasów tropikalnych i deszczowych filodendrony są silnie rozrastającymi się roślinami o dekoracyjnych liściach. Spośród niemal siedmiuset gatunków tego rodzaju najbardziej popularne w uprawie domowej są aktualnie odmiany pedatum, xanadu oraz selloum. Odznaczają się one dużymi, ponacinanymi w ciekawe kształty postrzępionymi liśćmi w ciemnozielonej barwie.
Zasługującą na uwagę, kolorową odmianą filonderona jest z pewnością filodendron czerwieniejący, którego liście przebarwiają się na różowo (erubescens pink princess) lub czerwono (erubescens burgundy). Wśród domowych kwiatów zwisających swoją drugą młodość przeżywa popularny w Polsce przed kilkoma dekadami filodendron pnący (philodendron scandens). Na jego długich pędach gęsto rosną niewielkie, sercowate, błyszczące liście w różnych odcieniach zieleni. Szczególnie poszukiwane są odmiany z dwukolorowymi liśćmi, np. scandens variegata czy oxycardium. Popularność filodendrona pnącego wynika nie tylko z ciekawego wyglądu, ale także faktu, że ta konkretna roślina doniczkowa ma niewielkie wymagania uprawowe.
Zwisające scindapsusy
Scindapsusy, nazywane również epipremnum, są kolejnym rodzajem doniczkowych roślin pnących, które dzięki swojej stosunkowo wysokiej wytrzymałości na błędy uprawowe oraz szybkiemu przyrostowi (do 30 cm w ciągu roku), często wykorzystywane są do tworzenia tzw. zielonych ścian.
Które gatunki spośród uprawianych w domach scindapsusów są szczególnie modne w tym roku? Z pewnością jest to scindapsus pictus, czyli pstry, o małych, ciemnozielonych, pokrytych delikatnym meszkiem liściach z niewielkimi jaśniejszymi plamkami. Uznanie w tym sezonie znalazła również znana roślina doniczkowa z czasów PRL-u, czyli odmiana scindapsus aureus, znana również jako epipremnum złociste. Urzeka ona głównie ciekawym ubarwieniem, tj. żółtymi lub kremowi smugami na zielonych liściach. Inne popularne scindapsusy to odmiany n’joy (z dużymi białymi plamami) i neon (z jaskrawo zielonymi liśćmi). Często poszukiwana, ale też trudniejsza w utrzymaniu w dobrej kondycji, jest również odmiana scindapsus marble queen z białymi, marmurkowymi przebarwieniami na liściach.
Rośliny miłości – szczawiki
Delikatne, niepozorne i niewielkie, bo mierzące ok. 20-30 centymetrów wysokości szczawiki (oxalis) są pochodzącymi z Afryki i Ameryki Południowej roślinami ozdobnymi. Ich trójdzielne, podobne w kształcie do koniczyny liście w czasie niepogody „skulają się”, tj. zamykają się, aby ograniczyć odparowywanie wody. Dekoracyjne są zwłaszcza kolorowe liście szczawików, które – w zależności od gatunku – przybierają barwy od jasnozielonej do ciemnopurpurowej czy fioletowej. Obecnie najbardziej popularna jest brazylijska odmiana trójkątna (oxalis triangularis), która wybarwia się na bordowo lub nawet fioletowo. Czasami na ciemnych liściach pojawiają się jaśniejsze, kontrastujące plamki (odmiana oxalis traingularis atropurpurea). Roślina doniczkowa szczawik kwitnie nawet sześć miesięcy w roku, ciesząc oczy różowymi lub białymi kwiatami.
Nakrapiane i tygrysie begonie
Domowymi doślinami zielonymi, które uprawiane są dla dekoracyjnych liści, są również pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej begonie. Begonia maculata, nazywana również plamistą, może pochwalić się dużymi, niesymetrycznymi, ciemnozielonymi z jednej i czerwonymi z drugiej strony liśćmi pokrytymi na wierzchu jasnymi, wyraźnie odznaczającymi się od tła kropkami. Taka roślina doniczkowa pierwotnie pochodząca z Brazylii i Argentyny nie tylko przyciąga wzrok osób wchodzących do pomieszczenia, ale także urozmaica kolekcję kwiatów. W tym roku jest tzw. must have wszystkich miłośników trendu urban jungle.
Ciekawie prezentuje się również rosnąca dziko w Meksyku begonia bowerii, zwłaszcza w odmianie tiger. Jej niewielkie brązowe liście w kształcie serca ozdobione są jasnozielonymi, nieregularnymi w kształcie i dużymi plamami przypominającymi odcisk kociej stopy. Przy zapewnieniu begoniom o ozdobnych liściach odpowiednich warunków w mieszkaniu mogą one osiągnąć wysokość nawet metra.
Jak więc o nie dbać? Ze względu na kruchość liści i łodyg kwiaty najlepiej postawić w miejscu, w którym nie będzie się ich przypadkowo potrącać. Dla dorodnej maculaty idealna będzie podłoga w niewielkim oddaleniu od okna, a dla niskiej (do 30 centymetrów wysokości) bowerii wystarczy parapet wschodniego okna.
Zdobiona srebrną nitką alokazja
Rośliną doniczkową o ozdobnych liściach, które wiodą prym w tym roku, jest również pochodząca z Filipin alokazja (alocasia sanderiana oraz częściej spotykana alocasia amazonica). Jej liście w kształcie podobne są do begonii maculaty, jednak różnią się wzorem. Alokazja, nazywana także zakleśnią, odznacza się jaśniejszym barwnikiem wzdłuż użyłkowania (nerwów) podłużnego, strzałkowatego liścia. Dzięki temu wygląda, jakby ktoś narysował na niej białe czy srebrno-zielone linie.
Niestety ten kwiat doniczkowy jest dosyć trudny w uprawie domowej. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury powietrza (co najmniej 20 stopni Celsjusza) oraz rozproszonego światła słonecznego. Bardzo należy uważać przy jej odlewaniu, ponieważ źle znosi przelewanie, jak i przesuszenie podłoża.
Drobna i niepozorna ceropegia
Niepozorna, o drobnych mięsistych liściach ceropegia woodii, nazywana lampionem chińskim, jest jednym z częściej pokazywanych na Instagramie domowych roślin doniczkowych. Ten pnący sukulent liściasty cieszy oczy niewielkimi, okrągłymi lub sercowatymi liśćmi o purpurowym spodzie i upstrzonym srebrnymi plamkami zielonym wierzchu. Doczepione są one do cienkich, delikatnych pędów o purpurowo-zielonej barwie.
Jej popularność jest efektem nie tylko dekoracyjnego wyglądu, ale także łatwości uprawy. Ceropegia woodii rozrasta się bardzo szybko, w sezonie letnim tworząc przy niektórych liściach zaczątki bulw, dzięki którym tę zieloną roślinę doniczkową można bez problemu rozmnażać. Jej pędy najlepiej wyglądają, gdy zwisają puszczone wolno lub oplatają kratki czy podpory do kwiatów. Szczególnie popularna jest obecnie jej odmiana variegata, w której listki mają różowo-kremowe obrzeże, a spód jest różowawy. Chociaż ceropegia woodii, ze względu na swoje południowo-afrykańskie pochodzenie, lubi bezpośrednie nasłonecznienie, latem należy chronić ją przed oparzeniem czy spaleniem liści.
Zestaw zawieszek na donice Panatee średnica 25 i 30 cm czarne
71 złNajniższa cena: 79 zł
Doniczka Mocric 40x35 cm metalowa złota
107 złNajniższa cena: 107 zł
Zawieszka na doniczkę Panatee średnica 25 cm czarna
62 złNajniższa cena: 69 zł
Zestaw trzech doniczek Hiestro czarne
299 złWielobarwne syngonium
Zroślicha stopowocowa, czyli syngonium podophyllum, jest domową rośliną pnącą o strzałkowatych liściach pochodzącą z Ameryki Południowej. Jej najbardziej popularne odmiany to np. butterfly z jasnozielonymi wzorami na zielonych liściach czy imperial white z białymi wzorami. Zdecydowanie trudniej znaleźć kolekcjonerskie gatunki, które urzekają kolorystyką liści. Obiektem marzeń każdego domorosłego ogrodnika jest odmiana variegata (syngonium variegata emerald gem) z białymi przebarwieniami lub roślina o różowawych czy podbarwionych na fioletowo liściach syngonium podophyllum pink allusion lub syngonium plum allusion.
Roślina ta jest łatwa w uprawie i naprawdę trudno jej zaszkodzić. Bardzo lubi wilgotne powietrze, zraszanie oraz regularne podlewanie. Gdy brakuje jej wody, liście delikatnie więdną, by po podlaniu znowu prężyć się dumnie ku górze.