Sufit napinany – cena, montaż, opinie, inspiracje
Idealnie gładka powierzchnia sufitu to marzenie większości osób będących na etapie remontowania domu czy mieszkania. Naprawa starej powierzchni stropu, zwłaszcza tej zniszczonej i mocno zaniedbanej, to często kosztowny i bardzo czasochłonny proces. Tradycyjną metodę tynkowania starych powierzchni wyparła konstrukcja podwieszonego sufitu, będąca dziś najczęściej wybieraną przez ekipy remontowe metodą maskowania starych powłok. Silnym konkurentem dla regipsów staje się sufit napinany, który kusi estetyczną i równą powierzchnią przypominającą taflę lustra. Co warto wiedzieć o sufitach napinanych? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Jak wygląda montaż?
Co to jest sufit napinany?
Sufit napinany, zwany także lustrzanym, jest rodzajem sufitu podwieszanego, który montuje się równolegle do właściwego poziomu sufitu. Obniża się w ten sposób wysokość pomieszczenia, maskując jednocześnie nierówną i nieestetyczną powierzchnię starego stropu. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć idealnie gładką fakturę sufitu, często niemożliwą do uzyskania na drodze tradycyjnego tynkowania.
Sufit napinany a sufit z płyt gipsowo-kartonowych
Sufit można podwiesić dwiema metodami – montując płyty gipsowe na profilach lub napinając specjalny materiał na całej powierzchni sufitu. Założenie regipsów na stelażu jest dość czasochłonnym i żmudnym procesem wymagającym dużego doświadczenia oraz umiejętności. Z tego też powodu coraz częściej decydujemy się na podwieszenie sufitu napinanego, którego montaż jest szybki, nieskomplikowany, a sam efekt w postaci błyszczącej i gładkiej powierzchni sprawia, że jest to niemal idealna metoda, aby nieinwazyjnie odświeżyć i wygładzić całe pomieszczenie
Sufity napinane – montaż
Szybka i nieskomplikowana instalacja takiego sufitu jest największą zaletą, która skłania wiele osób do wybrania takiego właśnie rozwiązania.
Montaż sufitu lustrzanego polega na przykręceniu szyn do ścian, które będą tworzyć ramę całej konstrukcji. Następnie rozściela się membranę z PCV i podgrzewa się do temperatury 70 stopni Celsjusza – materiał staje się wtedy elastyczny i rozciągliwy. Powłokę naciąga się na powierzchni całego sufitu i mocuje do wcześniej przywierconych prowadnic. Konieczność podgrzewania materiału nie dotyczy sufitu napinanego z tkaniny poliestrowej.
W pomieszczeniu o przeciętnym metrażu ekipa montażowa jest w stanie zamontować sufit napinany w przeciągu jednego dnia. Instalacja takiej konstrukcji jest całkowicie bezpyłowa, co jest ogromnym udogodnieniem. W porównaniu z uciążliwym podwieszeniem sufitu z płyt gipsowych sufity napinane są najbardziej komfortową opcją z perspektywy domownika, któremu oszczędza się konieczności sprzątania zakurzonego pomieszczenia.
Napinany sufit – zalety
Warto zdecydować się na sufity napinane nie tylko ze względu na łatwy i szybki montaż. Jakie są pozostałe zalety takich sufitów?
Estetyka wykończenia. Żadna metoda wygładzania sufitów nie pozwoli uzyskać tak równej i gładkiej powierzchni. Szczególnie nadzwyczajnie prezentuje się lustrzany sufit napinany biały, który w pomieszczeniu tworzy błyszczącą taflę przypominającą lustro. Sufit napinany pozwala ukryć stare i nierówne tynki, a także zamontowaną instalację elektryczną.
Wytrzymałość. Mogłoby się wydawać, że napięta na suficie powłoka z poliestru czy PCV tworzy mało odporną i wytrzymałą konstrukcję, jednak jest to jedno z trwalszych rozwiązań wykończenia sufitu. Producenci montujący tego typu sufity udzielają około dziesięcioletniej gwarancji trwałości membrany, zaznaczając jednocześnie, że żywotność takiej konstrukcji szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Dla porównania ekipy remontowe nie są w stanie udzielić gwarancji na sufity z płyt gipsowych, które mają tendencje do pękań na łączeniach.
Szeroki wachlarz rozwiązań. Powierzchnię sufitu napinanego możemy spersonalizować, dopasowując kolor i wzór do charakteru naszego wnętrza. Najbezpieczniejszym wyborem będzie sufit napinany biały, niemniej dużym powodzeniem cieszą się bardzo efektowne sufity lustrzane czarne czy granatowe, wprowadzające nowoczesny klimat w pomieszczeniu. Powierzchnię sufitu napinanego możemy również pokryć nadrukiem w wybranym przez nas wzorze (np. kwiatowym czy geometrycznym) lub obrazkiem 3D, dzięki któremu optycznie powiększymy pokój . Dość popularny jest efekt gwiezdnego nieba na suficie, który osiągniemy, zamawiając membranę w ciemnym kolorze z jasnymi punktami, imitującymi błyszczące gwiazdozbiory.
Równa i gładka powierzchnia sufitu napinanego to tylko jedno z rozwiązań. Możemy również zdecydować się na wypukłą lub wklęsłą formę sufitu, tworząc pożądany kształt – od delikatnych fal po geometryczne kształty.
Odporność na wodę, ogień i kurz. Sufity napinane to nie tylko wysoce estetyczne rozwiązanie – ich powłoka jest bardzo przemyślana i niezwykle praktyczna. Po pierwsze, sufit napinany jest całkowicie wodoszczelny. Powierzchnia jest szczelna i wytrzymała, nawet w przypadku zalania właściwej części starego sufitu – szacuje się, że sufit jest w stanie utrzymać ciężar równy 100 litrom wody. Co więcej, sufit napinany zapobiega rozwojowi wilgoci, a co za tym idzie – pleśni i bakterii, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń i chorób domowników. Powierzchnia sufitów napinanych jest również odporna na ogień. W razie pożaru opóźni zatem rozprzestrzenianie się płomieni na resztę pomieszczeń. Należy również wspomnieć o łatwości w utrzymaniu w czystości – kolejnej ważnej zalecie takiego rozwiązania.
Doskonała akustyka. Sufit napinany z perforacją stopniowo pochłaniania fale dźwiękowe, przez co idealnie wygłusza.
Alternatywa dla regipsów. Sufity napinane są lekkie i nie obciążają stropu. Na dodatek nie obniżają tak mocno poziomu pomieszczenia jak konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych.
Sposób na oświetlenie. W suficie napinanym warto zamontować punktowe oświetlenie lub opaskę led. Lampy w duecie z błyszczącą i idealnie gładką taflą sufitu oryginalnie rozświetlą całe pomieszczenie. Wiązki światła będą rozproszone po całym wnętrzu, tworząc trójwymiarową i oryginalną iluzję.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach czarna velvet
3249 złKanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem czarna sztruks
2399 złSofa trzyosobowa Raklev granatowa ekoskóra
939 złKanapa rozkładana trzyosobowa Bazzano z pojemnikiem czarna sztruks
2349 złSufit napinany – wady
Ograniczony wybór oświetlenia. Niestety, nie możemy pozwolić sobie na założenie dowolnego oświetlenia do sufitu napinanego. Moc lampy nie powinna przekraczać 40 W. Wszystkie przewody instalacyjne powinny być ponadto odpowiednio zabezpieczone przed przegrzaniem (np. pierścieniami termoizolacyjnymi), w przeciwnym razie powłoka sufitu zacznie się odbarwiać od wysokiej temperatury wydzielanej przez oświetlenie.
Wymagania metrażowe. W niektórych przypadkach montaż sufitu może okazać się niemożliwy ze względu na niestandardowe wymiary pomieszczenia. Mowa to przede wszystkim o różnych wnękach i uskokach, w których trudno będzie równomiernie napiąć powłokę sufitu. Niektóre ekipy montażowe zgadzają się na założenie sufitu w pomieszczeniach o problematycznym rozkładzie, niemniej będzie to wiązało się z wyższą opłatą za usługę.
Sufity napinane najlepiej jest montować w pomieszczeniach o przeciętnym metrażu ze względu na ograniczone wymiary membrany (do 5 m). W większych pokojach konieczne będzie zatem napięcie dwóch osobnych powłok. Miejsce łączenia wprawdzie zostanie odpowiednio zamaskowane, jednak powierzchnia sufitu nie będzie tak gładka i idealnie równa, jakbyśmy tego chcieli.
Ekologia. Powłoka wykonana z PCV nie jest przyjazna środowisku i coraz częściej podkreśla się jej szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wybierając materiał, warto postawić na wyższej jakości tworzywo, najlepiej z odpowiednimi atestami gwarantującymi bezpieczeństwo użytkowania.
Sufit napinany cena
Sufit napinany wychodzi znacznie drożej od zwykłego, wykonanego z płyt gipsowych. Z drugiej jednak strony długa lista zalet (w tym trwałości szacowanej na kilkadziesiąt lat) zachęca do wyboru właśnie takiego rozwiązania.
Koszt montażu sufitu napinanego jest zależny od wielu czynników. Kluczową rolę w kształtowaniu się ostatecznej kwoty odgrywa oczywiście metraż pomieszczenia. Równie istotnymi kwestiami są: rodzaj materiałów, sposób wykończenia powłoki (np. dekoracyjny nadruk), liczba rogów w pomieszczeniu, wymiary wnętrza, ilość i rodzaj oświetlenia.
Szacuje się, że za 1m² sufitu napinanego przyjdzie nam zapłacić od 100-300 zł.
Sufity napinane są estetyczną i trwałą formą wykończenia sufitu. Łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na wilgoć, proste w montażu wkrótce mogą zdetronizować podwieszane sufity z płyt gipsowych.