Anturium – pielęgnacja i uprawa w domu
Kwiat flamingów, kwiat ogoniasty, kitnia a nawet… język teściowej. Anturium znane jest pod kilkoma malowniczymi nazwami i trudno się temu dziwić – intensywnie kolorowe, wyraziste kwiaty o nietypowym kształcie pobudzają wyobraźnię. Przywodzą na myśl egzotyczne kraje, tropikalne lasy, upalny klimat… Zupełnie słusznie, bo ich ojczyzną jest Ameryka Środkowa i Południowa – można je spotkać chociażby w Meksyku, na Kubie, Haiti, Jamajce, w Portoryko, Brazylii, Argentynie czy Kostaryce.
W Polsce rośliny te najczęściej występują w postaci ciętej, przeznaczonej do wazonów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby hodować anturium w doniczce. Aby cieszyć się intensywną barwą kwiatów i soczystą zielenią liści warto poznać najważniejsze zasady opieki nad nim – jak podlewać anturium, gdzie je ustawić, jak nawozić i w jaki sposób przesadzać.
Anturium – cechy
Anturium występuje w wielu gatunkach i kolorach. Najbardziej różnorodne są odmiany spotykane w Panamie oraz w Meksyku. Większość z nich rośnie nad ziemią w zagłębieniach kory drzew. To, co potocznie nazywamy kwiatem, w rzeczywistości jest przekształconym, kolorowym liściem zwanym pochwą kwiatową. Z niej wyrasta tzw. kolba – wydłużona część rośliny, na której umieszczone są maleńkie, niepozorne kwiaty anturium.
Pochwy kwiatowe mają zwykle kształt łódkowaty lub przypominający serce i występują w zróżnicowanych pod względem intensywności kolorach: czerwonym, różowym, białym, kremowym, jasnozielonym i fioletowym – co ciekawe, barwa płatków może zmieniać się wraz z dojrzewaniem i przekwitaniem rośliny. Wiele gatunków anturium w godzinach południowych wydziela intensywny zapach – słodki w przypadku odmian o jasnych kwiatach, cierpki i duszny w przypadku odmian o kwiatach ciemnych.
Anturium – odmiany
Mimo że w tropikalnych lasach można znaleźć niezwykłe bogactwo tych roślin, w hodowli w doniczkach najbardziej rozpowszechnione są dwa gatunki anturium. Posiadają one jednak odmiany różniące się od siebie kolorem kwiatostanów i otaczających ich liści.
Anturium Andrego to anturium czerwone o biało-żółtej kolbie, na której osadzone są niepozorne białe kwiaty. Popularne ze względu na intensywny kolor i połyskującą fakturę, która sprawia, że kwiat wygląda jak nawoskowany. Kwitnie od lutego do czerwca.
Anturium Scherzera cechuje się tym, że otaczający kolbę liść ma owalny, lekko wygięty kształt i jasnoczerwoną barwę. Kolba kwiatowa jest pomarańczowa, łukowato wygięta lub zakręcona. Kwitnienie tego anturium zaczyna się wiosną i trwa aż do jesieni, pojedyncze kwiaty są zaś w stanie przetrwać aż do dwóch miesięcy.
Jak pielęgnować anturium?
Odpowiednie ustawienie w mieszkaniu
Naturalnym środowiskiem dla anturium są lasy równikowe, jest więc ono przystosowane do egzystowania w umiarkowanym nasłonecznieniu, w klimacie ciepłym i wilgotnym. Wobec tego, anturium w doniczce należy ustawić w miejscu, do którego dociera duża ilość światła, ale w formie łagodnej, rozproszonej. Ekspozycja rośliny na bezpośrednie działanie słońca grozi poparzeniem liści. Ten egzotyczny kwiat poradzi sobie również w półcieniu, ale należy być wówczas przygotowanym na to, że anturium nie zakwitnie.
Temperatura i wilgotność powietrza
W okresie letnim, będącym dla anturium czasem wzrostu i kwitnienia, optymalna temperatura otoczenia powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Roślina będzie dobrze się czuła w temperaturze sięgające 28 stopni, ale należy pamiętać, że im cieplej jest w pokoju, tym większa powinna być wilgotność powietrza wokół anturium – w granicach aż 50%.
Uwaga! Zanim złapiesz za zraszacz do kwiatów, musisz wiedzieć, że anturium jest pod względem spryskiwania bardzo kapryśne. Zraszanie sprawdza się tylko w przypadku roślin przekwitłych, posiadających jedynie zielone liście – skropione wodą kwiaty i barwne pochwy kwiatowe szybko zostaną oszpecone przez brązowe plamy. Dlatego najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie obok anturium miski z dużą ilością wody lub z mokrym mchem.
Zimą, będącą dla roślin czasem odpoczynku, w otoczeniu anturium powinno być o wiele chłodniej niż latem. Anturium Andrego dobrze będzie się czuło w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. W przypadku anturium Scherzera wystarczy tylko 10-12 stopni, co pomoże zainicjować wiosenne kwitnienie. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia należy obniżyć również wilgotność powietrza.
W przypadku anturium trzeba zadbać nie tylko o temperaturę panującą w pomieszczeniu, ale również temperaturę podłoża, na którym stoi roślina. Zimne parapety czy podłogi wyłożone wychłodzonymi płytkami, zdecydowanie mu nie służą.
Anturium – podlewanie
Jak w przypadku wielu egzotycznych kwiatów hodowanych w domu, anturium wymaga podlewania starannego i ściśle dopasowanego do pory roku. Efektem niewłaściwego nawadniania rośliny będzie zahamowanie jej wzrostu i brązowienie liści. Do podlewania anturium najlepiej wykorzystywać wodę przefiltrowaną, o temperaturze pokojowej, pozostawioną na kilka dni do odstania. Woda chlorowana lub zimna kranówka, zwłaszcza ta o dużej zawartości wapnia wywoła brzydkie brązowe plamy na liściach anturium.
W okresie wegetacji (marzec-wrzesień), anturium należy podlewać co kilka dni, w taki sposób, aby gleba była lekko wilgotna. Sygnałem do ponownego podlania powinno być przeschnięcie górnej warstwy ziemi w doniczce.
W okresie jesienno-zimowego odpoczynku anturium potrzebuje mniej wody – wystarczy nawadniać je raz w tygodniu, a nawet rzadziej, jeśli po sprawdzeniu ziemia w doniczce wciąż będzie wilgotna. Ogólnie rzecz biorąc kluczem do tego, jak podlewać anturium jest obserwacja: każda roślina jest nieco inna i to od hodowcy zależy dopasowanie nawadniania do jej potrzeb.
Anturium – przesadzanie
Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem lub właścicielką tego egzotycznego kwiatu, przygotuj się na dość częste przesadzanie rośliny. Młode okazy anturium Andrego należy przenosić do nowych doniczek co roku, zaś anturium Scherzera – co 2 lata. Najlepszym okresem do przeprowadzki jest dla anturium wczesna wiosna, gdy kończy się okres odpoczynku i roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy. Starsze okazy należy przenosić raz na 3 lata – przesadzanie anturium trzeba zakończyć, gdy ostatnia doniczka osiągnie średnicę 15 cm. Od tego czasu wystarczy jedynie wymieniać ziemię, w której rośnie sadzonka.
Bezwzględnym sygnałem do przesadzenia anturium powinny być splątane, zgniecione korzenie, oplatające całą ziemię w doniczce i wystające przez jej otwory. Oznacza to, że pojemnik jest po prostu zbyt mały i sadzonka nie ma wystarczającego miejsca do rozwoju.
Dla anturium najbardziej odpowiednia będzie ziemia o wysokiej przepuszczalności, lekka, próchnicza i kwaśna, z dużą zawartością torfu, kory i piasku – sprawdzi się również mieszanka do storczyków. Nowa doniczka powinna być o rozmiar większa od starej. Na jej dnie należy utworzyć warstwę drenażową ułatwiającą odprowadzanie wody i zapobiegającą gniciu korzeni – wystarczy na wysokość kilku centymetrów wysypać donicę keramzytem. Na granulki nasyp ziemi i umieść w niej roślinę – na takiej samej wysokości na jakiej znajdowała się w starym pojemniku. Przysyp korzenie ziemią i lekko ugnieć. Anturium w doniczce na kilka dni umieść w zacienionym miejscu i na parę miesięcy zrezygnuj z nawożenia sadzonki.
Anturium – rozmnażanie
Jeśli anturium zdobyło twoje serce i marzysz o większej ilości okazów, możesz spróbować rozmnożyć roślinę. Najłatwiej uczynić to właśnie podczas przesadzania – wystarczy podzielić sadzonkę np. na dwie części i umieścić je w oddzielnych pojemnikach. Inną, wartą przetestowania metodą jest rozmnażanie anturium z pojedynczego pędu. W tym wypadku będziesz jednak potrzebować mnożarki, czyli podgrzewanego pojemnika-szklarni umożliwiającego i przyspieszającego ukorzenianie się lubiących ciepło roślin egzotycznych.
Anturium – nawożenie
Dokarmianie anturium nie może być zbyt intensywne, gdyż roślina ta oszczędnie pobiera składniki odżywcze z podłoża, co może skutkować jego zasoleniem i finalnym uszkodzeniem sadzonki. Nawożenie anturium najlepiej wykonywać co 2 tygodnie, za pomocą roztworu odżywki stosowanej w uprawie hydroponicznej lub przy użyciu nawozów wieloskładnikowych – w dawce kilkukrotnie mniejszej niż zalecają producenci. Anturium należy nawozić w okresie wytężonego wzrostu, a więc od marca do września.
Anturium to jedna z najciekawszych roślin jakie możemy hodować w domu – jest nie tylko oryginalna, ale i elegancka. Ze względu na upodobanie do dużej wilgotności powietrza doskonale zadomowi się w łazience. Możesz również użyć jej jako pomocnika w oczyszczaniu powietrza, gdyż jedną z właściwości rośliny jest neutralizowanie szkodliwego amoniaku. Z anturium należy jednak obchodzić się ostrożnie, gdyż wszystkie części rośliny są trujące – sok z pędów może wywołać wysypkę skórną, łzawienie oczu, a połknięty doprowadzić do kłopotów żołądkowych i trudności z oddychaniem. Jednak pielęgnowane z należytą ostrożnością anturium w doniczce stanie się pełnym wdzięku uzupełnieniem wystroju każdego wnętrza.