Jak skutecznie tynkować powierzchnie? Poznaj nowoczesny tynk gipsowy odporny na uszkodzenia mechaniczne
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.
Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ścian i sufitów jest położenie tynku. Aktualnie wśród tego typu produktów prym wiodą tynki maszynowe, które są lubiane nie tylko ze względu na świetną strukturę i przyjazne dla zdrowia właściwości, ale także na szybką technologię wykonania. W jaki jednak sposób właściwie aplikować tynk wewnętrzny? Na co zwrócić uwagę przy jego wykonywaniu, aby był trwały i nadawał wnętrzom nieskazitelny wygląd? Jeżeli przed Tobą również widnieje wizja wykończenia ścian i sufitów, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem dotyczącym tynkowania powierzchni wewnętrznych. Jak się bowiem okazuje, samodzielne położenie tynku potrafi być nie lada wyzwaniem!
Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy?
Tynki gipsowe są lubiane przede wszystkim ze względu na zaawansowane właściwości hydroskopijne, dzięki którym można uzyskać optymalną wilgotność powietrza we wnętrzach. Co ciekawe, tego rodzaju produkty doskonale pochłaniają i magazynują wilgoć, a w razie potrzeby „oddają” ją do otoczenia. Oprócz tego, gips dostosowuje się do temperatury otoczenia, tworząc zdrowy, przyjazny i niezwykle przytulny klimat. Warto wiedzieć, że tynki można stosować zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Jeżeli nie ma szans na zastosowanie agregatu tynkarskiego, producenci zalecają pracę z tynkami ręcznymi, które przeznaczone są do renowacji zniszczonych i starych powierzchni. Zarówno tynki ręczne, jak i maszynowe nadają się do rozmaitego wykańczania powierzchni - dzięki nim można uzyskać nie tylko powierzchnie gładkie, ale i strukturalne.
Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania tynków gipsowych?
Najczęstszym błędem, z jakim można się spotkać podczas tynkowania jest wykonywanie robót w zbyt niskich temperaturach czyli poniżej +5°C. Oprócz tego, należy pilnie zwracać uwagę na to, aby nie nakładać produktów na zawilgocone podłoże (jego maksymalna wilgotność nie powinna przekroczyć 3%). Producenci zaznaczają również, że wiele osób nakłada tynki gipsowe zbyt cienko, albo wręcz przeciwnie - dwuwarstwowo, co jest oczywistym błędem, ponieważ wszystkie tego rodzaju produkty są jednowarstwowe. Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest właściwe przygotowanie podłoża, które przed tynkowaniem powinno być suche, stabilne i pozbawione ubytków. Aby zlikwidować te ostatnie, należy zastosować specjalną masę szpachlową.
Kiedy tynkować ściany wewnętrzne?
Warunki atmosferyczne to jeden z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed tynkowaniem. A zatem oprócz stanu wyschnięcia budowli trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze panującej we wnętrzach. Oprócz tego, że temperatura nie może być niższa niż wspomniane +5°C, w zimie należy nagrzać elementy budowlane conajmniej przez 3 - 4 miesiące przed rozpoczęciem prac tynkarskich. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w dogrzewanych pomieszczeniach istnieje niebezpieczeństwo kondensacji pary wodnej, dlatego zanim rozpoczną się prace na najwyższych partiach budynku, konieczne jest wykonanie ocieplenia oraz izolacji przeciwwilgociowej.
Przygotowanie podłoża przed nałożeniem tynku gipsowego
Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapitach, przed rozpoczęciem prac należy właściwie przygotować podłoże - obojętnie, czy planowany sposób tynkowania będzie ręczny, czy też maszynowy. Odpowiednie podłoże ma być suche, odtłuszczone, wolne od kurzu i zabrudzeń, niezamarznięte oraz pozbawione resztek farby. Ściany o znacznej chłonności, takie jak np. silikat czy beton komórkowy, radzimy zagruntować specjalnym środkiem gruntującym. Warto pamiętać, że jeśli podłoże nie jest nośne i nie nadaje się do nałożenia tynku, a odpowiedniej bazy nie można uzyskać poprzez wstępne przygotowanie podłoża (gruntowanie), warto zastosować siatkę tynkarską. Taki produkt wyrównuje ściany i pozwala zapobiec ewentualnym zarysowaniom powstającym na styku dwóch różnych materiałów budowlanych. Na koniec wszelkie szczelne, niechłonne podłoża, takie jak beton czy styropian, należy zagruntować. Ostatni krok jest bardzo istotny, ponieważ środki gruntujące przyczyniają się do lepszej przyczepności tynku gipsowego oraz tynku zawierającego gips.
Przygotowywanie i nakładanie tynku
Tynki maszynowe powinny być zarabiane (czyli mieszane) i nakładane przy pomocy specjalnego agregatu tynkarskiego. Dzięki temu prace przebiegają o wiele sprawniej. Konsystencja tynku w trakcie nakładania na powierzchnię powinna być stosunkowo rzadka, natomiast końcówka rozprowadzająca tynk nie może znajdować się bliżej podłoża niż 10 centymetrów. Warto pamiętać, że bardzo istotną kwestią jest również grubość tynku, która na sufitach nie powinna być większa aniżeli 15 milimetrów. Kable elektryczne powinny być przykryte minimum 5-milimetrową warstwą tynku.
Skuteczne rozprowadzanie i równanie tynków
Obojętnie czy tynk zostaje nakładany w sposób maszynowy czy ręczny, technologia wykończenia powierzchni jest taka sama. Wstępne wyrównanie polega na użyciu tzw. łaty tynkarskiej (model „H”), którą należy prowadzić pod lekkim skosem względem podłoża. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie równości płaszczyzny przy pomocy poziomicy i wyrównanie ewentualnych nierówności. Wyrównanie ostateczne powierzchni tynku należy rozpocząć, kiedy masa wchodzi na etap początkowego wiązania. Należy do tego użyć tzw. łaty trapezowej. Warto wiedzieć, że to właśnie ten etap jest najtrudniejszy i wymaga bardzo dużego doświadczenia.
Piórowanie, gąbkowanie i gładzenie tynku gipsowego
Kolejnym krokiem jest tzw. piórowanie tynku, czyli wyrównanie jego powierzchni, która może odznaczać się nierównościami powstałymi przy poprzednich etapach obróbki. Taki zabieg wykonuje się przy pomocy szpachli zwanej piórem po około 120 minutach od narzutu. Następny etap to gąbkowanie, polegające na zroszeniu tynku rozproszonym strumieniem czystej wody i zacieraniu go pacą gąbkową (około 140 minut od narzutu). Jest to krok, który sprawia, że na powierzchnię wydobywa się mleczko gipsowe potrzebne do kolejnego etapu wygładzenia tynku. Po "zmatowieniu" mleczka można przystąpić do fazy gładzenia tynku. Gładzenie wykonuje się szpachlą powierzchniową lub pacą metalową. Zabieg ten nadaje tynkowi ostateczny wygląd. Finalny kształt narożników wewnętrznych nadaje się z kolei przy pomocy szpachelki kątowej. Po wykonaniu tynków należy niezwłocznie przystąpić do wietrzenia pomieszczeń. Jest to bardzo ważne, szczególnie w początkowej fazie wysychania tynku.
Zdrowy tynk maszynowy odporny o zwiększonej wytrzymałości
Na rynku istnieje wiele rozmaitych rodzajów tynków gipsowych, jednak ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się produkty maszynowe o zwiększonej wytrzymałości. Jednym z nim są tynki maszynowe, które odznaczają się innowacyjną, laboratoryjnie wzmocnioną strukturą. Taki produkt to specjalna zaprawa tynkarska na bazie gipsu, którą charakteryzuje większa twardość i wytrzymałość na ścieranie. Jest to zatem idealny wybór do wnętrz o zwiększonej eksploatacji, czyli np. przedpokojów, kuchni czy pokoi dziecięcych. Oprócz tego, że tynk jest niezwykle wytrzymały, wyróżnia się hydroskopijnością, czyli właściwością regulacji poziomu wilgoci w pomieszczeniach, przez co tworzy w mieszkaniu przyjazny, zdrowy klimat. Produkt cieszy się również niesłabnącą popularnością wśród osób, które marzą o idealnie gładkich ścianach. Nic w tym jednak dziwnego - w opozycji do tynków cementowo-wapiennych o ziarnistej i chropowatej fakturze, tynki gipsowe, są zupełnie gładkie i nie kurczą się podczas wysychania. To właśnie dlatego na zatynkowanych powierzchniach nie pojawiają się nieestetyczne mikro pęknięcia.
Tynkowanie ścian wcale nie musi być trudne! Wystarczy odrobina wiedzy, zapał i przede wszystkim - wysokojakościowe, wydajne produkty. Warto pamiętać, że tego typu zabieg to inwestycja na lata, dzięki której można mieszkać w przyjaznych, pięknych i przede wszystkim, zdrowych wnętrzach!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.