Mid-century modern – jak urządzać wnętrza w stylu mid-century modern?
Mad Man, Masters of Sex, a może The Marvelous Mrs. Maisel? Któryś z tych seriali skradł ci serce i nie możesz przestać myśleć o designie z lat 50-tych i 60-tych? Mamy dobrą wiadomość: w tym sezonie to jeden z najbardziej gorących trendów! Mid-century modern, czyli architektura, meble i ozdoby pochodzące z połowy XX wieku lub na takie stylizowane, od kilku lat powracają na fali nostalgii za minionymi epokami. Styl ten stawia na praktyczność, ergonomiczność i wytrzymałość, jest nowoczesny, optymistyczny i uniwersalny. Marzy ci się remont lub zmiana mebli? Szukasz ciekawego stylu do urządzenia nowego domu, ale czujesz, że scandi, industrializm i shabby chic straciły na świeżości? W 2019 nie ma większego przeboju niż wyposażenie nawiązujące do designu z okresu powojennego amerykańskiego prosperity.
Narodziny stylu mid-century modern
Po raz pierwszy został on opisany w latach 80-tych, gdy amerykańska pisarka Cara Greenberg wydała książkę traktującą o designie z lat 50-tych. Zgodnie z jej wytycznymi za przynależne do nurtu uznaje się styl architektoniczny, meble, grafikę, akcesoria i projektowanie przestrzeni miejskiej obecne od 1945 roku do końca lat 60-tych. Korzenie nurtu sięgają jednak Bauhausu – uczelni artystycznej działającej w Niemczech w dwudziestoleciu międzywojennym. Związani z nią artyści niemieccy emigrujący po wojnie do Stanów Zjednoczonych, stopniowo zaczęli modyfikować swój styl, jeszcze bardziej zmniejszając ilość zdobień i upraszczając linie projektowanych obiektów. Szło to w parze z powojennym boomem demograficznym i gwałtownym rozwojem miast – praktyczność i wygoda cechujące te projekty stanowiły znakomitą odpowiedź względem wielkiego zapotrzebowania na nowe domy i elementy ich wyposażenia. Jednocześnie nowy trend demokratyzował dostęp do designu – za niewielkie pieniądze niemal każdy mógł zaopatrzyć się w ładne i modne przedmioty.
Cechy stylu mid-century modern
Na czym zatem polega mid-century modern? Przede wszystkim na funkcjonalności – komfort przejmuje kontrolę nad designem i dopiero za nim postępują walory estetyczne. Nowoczesność w ujęciu mid-century modern to odwrót od dekadencji poprzednich epok i związanej z nią snobistycznej wymyślności – od teraz królują nieskomplikowane linie oraz proste kształty. Nie oznacza to jednak, że meble i akcesoria pochodzące z tego okresu nie są wizualnie atrakcyjne – wręcz przeciwnie, ich proste formy posiadają swój niepowtarzalny urok, a wdzięku dodaje im pomysłowe użycie kolorów i materiałów.
Cechą charakterystyczną architektury w stylu mid-century modern jest tworzenie multifunkcyjnej przestrzeni. Tak popularne obecnie mieszkanie z otwartym planem, na którym mieszczą się strefy przeznaczone na kuchnię, jadalnię i salon to właśnie dziedzictwo projektowania z połowy XX wieku. W latach 50-tych i 60-tych lekkości i przestronności takiemu rozwiązaniu dodawały wielkie okna wpuszczające do wnętrza dużo naturalnego światła.
Paleta kolorystyczna stylu mid-century modern
Architektura i design są odzwierciedleniem nie tylko indywidualnych gustów projektantów, ale w dużym stopniu epoki, w której powstały. W mid-century modern znajdziemy więc odbicie praktycyzmu czasów powojennych, optymizmu lat 50-tych oraz zmysłowości i psychodelii lat 60-tych. Prostota form stwarza pole do zabawy barwami – w mid-century modern są one jasne, pogodne i wyraziste, a czasem nawet lekko kiczowate. Jasna zieleń, soczysta limonka, nasycony pomarańcz, kanarkowa żółć, musztarda, turkus i wyrazisty niebieski idą w parze z jasnym drewnem i kolorami ziemi – szarozielonym, rdzawą czerwienią i ciemnym brązem, pełniącymi funkcję organizującej bazy.
Meble w stylu mid-century modern
Podstawową cechą mebli z tego trendu jest wspomniana już maksymalnie uproszczona sylwetka. W kąt poszły wielkie, ciężkie, uginające się od ozdób meble z poprzednich epok, a w ich miejsce zagościły przedmioty lekkie, proporcjonalne i nonszalanckie. Popularne stało się wyposażenie biomorficzne – inspirowane naturą, często wykonane z organicznych materiałów, charakteryzujące się zaokrąglonymi, opływowymi krawędziami, gładkimi powierzchniami i sylwetkami przypominającymi… wątrobę lub bumerang. Drugim wariantem były meble o zdecydowanych krawędziach i kształtach zgeometryzowanych. Geometryczność i opływowość często zresztą szły ze sobą w parze, owocując meblami o sylwetkach wyraźnie inspirowanych kwadratami i trójkątami, a jednak cechujących się miękką linią i łagodnymi krawędziami. W latach 40-tych, 50-tych i 60-tych triumfy święciły niewysokie prostokątne sofy i stoliki do kawy, harmonijne szafki czy szerokie i wygodne fotele.
Do najsłynniejszych projektów w stylu mid-century modern należą tak ikoniczne i ponadczasowe meble jak trójkątny stół Noguchi, fotel z otomaną duetu Charlesa & Ray Eames oraz gigantyczne sofy Vladimira Kagana. Charakterystyczne dla stylu jest także Womb Chair autorstwa Eero Saarinena, Egg Chair przygotowane przez Arne Jacobsena czy Marshmallow Sofa projektu George’a Nelsona.
Materiały i tekstylia w stylu mid-modern century
Zainteresowanie naturą z jednej strony, a nowoczesną techniką z drugiej, znalazło swoje odzwierciedlenie również w tworzywach wykorzystywanych w architekturze i designie lat 40-tych, 50-tych i 60-tych. Wielką popularnością cieszyły się materiały organiczne, takie jak cegła, kamień, drewno, skóra i metal. Kamieniami często wykładane były zewnętrzne ściany projektowanych wówczas domów, a cegły i drewniane panele zdobiły ich wnętrza. W stylu mid-century modern drewno jest też popularne jako materiał meblowy – wykonywano z niego szafki, regały i komody, nogi do wyściełanych krzeseł, podłokietniki oraz ramy oparć sof i foteli. Równie popularna była znacznie tańsza sklejka. Ważnym elementem stylu mid-century design jest również szkło, winyl, pleksiglas oraz plastik – materiały niedrogie, a w dodatku dające się formować w modne, biomorficzne kształty.
Tkaniny charakterystyczne dla stylu mid-century modern na ogół są bardzo kolorowe i wzorzyste – często spotykany motyw to wzory geometryczne lub abstrakcyjne. Niestety, tekstylia z tego okresu mają w sobie sporą dawkę naiwności i kiczu, która może być trudna do opanowania we współcześnie aranżowanym wnętrzu. Dlatego meblując w stylu mid-century modern najlepiej postawić na gładkie obicia i tkaniny, a wzory wprowadzić jedynie jako niewielki element obecny np. na zasłonach czy w pokryciu pojedynczej poduszki.
Dodatki w stylu mid-century modern
Wnętrze urządzone według reguł mid-century modern, to z pewnością nie królestwo bibelotów – ozdobą pomieszczenia ma być bowiem jego przestronność, lekkość, nowoczesność i nasycone kolory, a nie zastępy gadżetów. Ważną funkcję dekoracyjną pełni w tym stylu oświetlenie – ikoniczne są już takie projekty, jak lampiony Noguchiego, kinetyczne stalowe żyrandole Lou Blassa, schludne Bubble Lamps projektu George’a Nelsona, szklane lampy z serii Fontana i żyrandol Dalia autorstwa Maxa Ingranda. Szkło i metal szły ze sobą w parze, zaś wykonane z nich oświetlenie przybierało albo rodzaj niewielkich, eleganckich kinkietów albo smukłych, wysokich lamp stojących lub wiszących.
W styl mid-century modern wpisują się także szklane minimalistyczne wazony, porcelanowe misy i popielniczki o prostym zdobieniu, czy niewielkie interesujące rzeźby. Na ścianach swoje miejsce znajdą nowoczesne grafiki o wyrazistych kolorach.
Salon w stylu mid-century modern
Aranżację salonu rozpocznij od wyboru silnego punktu przestrzeni, najlepiej dużej, wygodnej sofy. Może mieć ona prostokątny kształt lub przeciwnie – zaokrąglony i łagodny. Jeśli urządzasz przestrzeń multifunkcyjną, możesz wykorzystać kanapę jako element oddzielający poszczególne sekcje pomieszczenia. Najlepszym towarzyszem sofy w stylu mid-century modern jest niski stolik do kawy – o geometrycznym kształcie, wykonany z drewna lub szkła, delikatnie zdobiony metalem lub kolorową emalią. Hitem stylu są stoły posiadające tzw. hairpin legs, a więc metalowe nóżki kształtem przypominające spinki do włosów.
Kompozycję sofy i stolika warto uzupełnić zdecydowanym fotelem – jednym lub nawet dwoma, tworzącymi zestaw. Wybierz duże, przytulne modele o intensywnym kolorze, który będzie wyraźnie zaznaczać swoją obecność na tle reszty wystroju. Silnym trendem w mid-century modern były kominki – jeśli posiadasz taki w swoim salonie, obok niego możesz ustawić fotel z otomaną autorstwa Charlesa & Ray Eames. Aranżacji salonu dopełni gustowne oświetlenie – np. wiszący papierowy lampion Noguchiego czy stojąca lampa Fontana.
Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia to miejsce, do którego bez obaw możesz wprowadzić soczyste kolory, tak bardzo popularne w latach 40-tych, 50-tych i 60-tych. Rozweselą one pomieszczenie i nadadzą mu nowoczesnej energii – do małego wnętrza wybierz odcienie bardziej pastelowe, zaś do większej kuchni z otwartym planem nie obawiaj się wprowadzić kilku elementów o barwach ostrych, wręcz jaskrawych. Możesz również wypróbować kolorowe szafki i krzesła, pamiętaj jednak by miały one jak najprostsze kształty. Spróbuj również zaeksperymentować z kolorowymi kafelkami lub tapetą w geometryczne wzory.
Jeśli Twoja kuchnia jest wystarczająco duża wprowadź do niej wyspę kuchenną z minimalistycznymi wysokimi siedziskami. Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, klimatu z połowy XX wieku doda mały stolik otoczony kilkoma kolorowymi krzesłami, przy którym będzie można wypić poranną kawę lub zjeść szybkie śniadanie.
Sypialnia w stylu mid-century modern
Tak jak w pozostałych pomieszczeniach również w sypialni ma rządzić prostota i harmonia. Zamiast więc niepotrzebnie kombinować, od razu wykorzystaj najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, czyli łóżko i stwórz z niego centralny punkt aranżacji. Miejsce wypoczynku powinno być niskie i lekkie, z prostym wezgłowiem lub zupełnie go pozbawione. W styl mid-century modern najlepiej wpiszą się łóżka na niewielkich nóżkach lub tzw. łóżka platformowe. Ścianę za meblem możesz wyłożyć drewnianymi panelami w odcieniu orzecha lub różanego drewna, okleić ją tapetą w czarno-białe wzory lub odsłonić na niej cegły.
Must-have w sypialni to nocne stoliki lub bardziej wielofunkcyjnie – nocne szafki. Zdecyduj się na małe drewniane mebelki oparte na hairpin legs. Na szafce możesz umieścić nowoczesną lampę o prostym kształcie, retro budzik lub zieloną roślinę w doniczce. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca, nad łóżkiem przykręć niewielki kinkiet lub metalową lampę na długim ramieniu, która szczególnie sprawdzi się, gdy zechcesz poczytać w łóżku.
Wystroju sypialni dopełni niewielka komoda lub biurko (obowiązkowo na hairpin legs!), wygodny fotel (np. Egg Chair), pojedyncza poduszka w żywym kolorze, kilka abstrakcyjnych obrazów na ścianach lub lustro w prostej ramie.
Łazienka w stylu mid-century modern
W łazience bez większych przeszkód mogą rozgościć się geometryczne kształty– choćby w formie małych regularnych płytek. Łazienka w stylu mid-century modern najlepiej będzie wyglądać urządzona w różnych odcieniach bieli, w minimalistycznym mariażu czerni z bielą lub wyłożona drewnianymi panelami ściennymi. Jeśli jednak lubisz kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować z kafelkami np. o barwie turkusowej.
Urządzając łazienkę w stylu mid-century modern zdecyduj się na niezabudowana wannę – takie rozwiązanie było popularne w epoce, a jego dodatkową zaletą jest to, że nie obciąża przestrzeni. Jeśli chodzi o meble, postaw na drewno: małe, geometryczne szafki i komody na smukłych nóżkach. Szkło, stal i mosiądz są wymarzonymi materiałami na łazienkowe dodatki, toteż możesz z nich hojnie korzystać dobierając armaturę, kinkiety, lustra i rozmaite akcesoria.