Stroik wielkanocny – 8 pomysłów na dekoracje wielkanocne
Stroiki wielkanocne to dekoracje, które mogą być ozdobą okien, drzwi, stołu czy wielu innych miejsc w domu. Wielkanocne stroiki mogą przybierać wiele oblicz. Są te bardzo skromne i minimalistyczne, jak i takie, które tryskają kolorami i przyciągają spojrzenia. Jak zrobić stroik wielkanocny na stół i nie tylko? Dziś mamy dla Ciebie 8 pomysłów na ręcznie robione stoliki wielkanocne. Zaczynamy!
Stroiki wielkanocne – z czego warto je zrobić?
Co warto wykorzystać, przygotowując stroiki wielkanocne DIY? Pomysłów jest naprawdę mnóstwo! Wiele elementów, które mogą się przydać, być może masz w swoim domu lub możesz zebrać podczas jutrzejszego spaceru. Co warto zgromadzić, planując robienie stroików?
- Kwiaty i zielone rośliny. Do wykonania świątecznych dekoracji warto wykorzystać świeżo ścięte i kwitnące kwiaty, które podkreślają radosny wymiar tego okresu. Jakie kolorowe rośliny warto wybrać do stroika wielkanocnego z żywych kwiatów? Świetnie nadadzą się cięte tulipany, żonkile, a także aromatyczne lilie, pastelowe hortensje czy hiacynty sprzedawane razem z cebulką. Warto także wykorzystać drobne rośliny jadalne, na przykład pachnące zioła (miętę, tymianek czy rozmaryn), a także kiełki – najlepiej te z domowej uprawy.
- Naturalne lub sztuczne gałęzie i witki. Do wielkanocnych kompozycji – zwłaszcza tych utrzymanych w rustykalnym stylu – możesz wykorzystać zebrane w lesie patyki i gałęzie (np. brzozy) lub gałązki wierzby z baziami. Gotowe stroiki wielkanocne ze sztucznych kwiatów lub poszczególne dekoracje do stroików, takie jak suszone kwiaty, zioła czy kolorowe witki, możesz kupić też w sklepach florystycznych.
- Jajka wielkanocne. W stroiku nie może zabraknąć najważniejszego symbolu świąt, czyli jajka wielkanocnego. Możesz wykorzystać własnoręcznie udekorowane pisanki i wydmuszki, a także sztuczne jajka dekoracyjne czy te z czekolady zapakowane w ozdobną folię. Do naturalnych i prostych stroików nadadzą się także jajka sauté, czyli takie bez żadnych zdobień.
- Zajączki, baranki i kurczęta. Nie zapominaj o też ważnych symbolach Wielkanocy. Stroik wielkanocny z barankiem, zającem czy kurką zdobią niemal każdy stół w okresie świątecznym. Świąteczne zwierzątka mogą być wykonane np. z czekolady, chleba, jak i materiałów czy ceramiki.
- Kolorowe elementy dekoracyjne. Dzieciaki kochają kolory! Jeśli planujesz przygotowywać ozdoby świąteczne z najmłodszymi, do stroika wielkanocnego robionego przez dzieci wykorzystaj też wielobarwne ozdoby i materiały, które skrywasz w szufladach lub pojemnikach. Mogą to być dekoracje do pakowania prezentów, a więc: wstążki, kolorowe sznurki i rafie, kokardy czy koraliki, a także drobne akcesoria kuchenne: wykałaczki, papilotki na babeczki, serwetki czy kolorowe słomki do napojów.
Sprawdź też: Ręcznie robione ozdoby wielkanocne – zrób to sam
Stroiki wielkanocne na stół, drzwi i okno – pomysły na aranżację
Gdzie można wykorzystać stroik wielkanocny? Najpopularniejsze miejsca, które ozdabiamy przy pomocy tego rodzaju dekoracji wielkanocnych, to stół, drzwi wejściowe oraz okno. W jaki sposób wykorzystać stroiki w tych miejscach?
- Stroiki wielkanocne na stół. Dekoracyjne stroiki w formie, którą można położyć na płaskiej powierzchni, np. na stole, są chyba najpopularniejsze. Nic w tym dziwnego – są uniwersalne i można stworzyć je na wiele sposobów. Ich dużą zaletą jest mobilność – w momencie, gdy stroik będzie przeszkadzał na stole, można przenieść go np. na komodę stojącą w salonie.
- Stroiki wielkanocne na drzwi. Drzwi wejściowe do domu możesz – na wzór amerykański – ozdobić, wieszając dekoracyjny wieniec wielkanocny. Do stroika wielkanocnego przed domem zamocuj świeże lub sztuczne kwiaty, kolorowe piórka, sztuczne gałązki, a całość wykończ wstążką lub dużą kokardą. Stroik na drzwi możesz również udekorować niewielkimi sztucznymi jajeczkami. Wszystkie ozdoby, którymi dekorujesz wieniec, powinny być mocno przytwierdzone do konstrukcji – wieniec będzie wisiał w pionie, zatem wszystkie elementy powinny solidnie trzymać się całości.
- Stroiki wielkanocne na okno. Umieszczenie szerokiego wieńca wielkanocnego na małym czy okrągłym stole może graniczyć z cudem, nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować ze stroika w jadalni czy w salonie. Wieniec możesz przymocować np. do okna. Do tak podwieszonej girlandy możesz przypiąć kokardy, wstążki lub lekkie pisanki na kolorowych sznurkach, a także ozdoby z papieru wykonane przez najmłodszych. Do wiszącego wieńca nie wolno mocować ciężkich ozdób (np. dekoracji z ceramiki czy prawdziwych pisanek). Konstrukcja powinna być wobec tego lekka i oszczędna w dekoracje oraz solidnie przytwierdzona do okna.
Stroiki wielkanocne ręcznie robione – 8 pomysłów na stroiki na Wielkanoc
Stroik wielkanocny w szkle
Podstawą stroika mogą być przezroczyste naczynia kuchenne: duże misy, słoje, szerokie pucharki czy okrągłe kieliszki. Dno stroika wielkanocnego w kielichu wystarczy wyścielić białą serwetką, a do środka włożyć dekoracyjny mech, sztuczne gałęzie i witki, wydmuszki czy ceramiczne jajka. Z zewnątrz stroik otul wstążką w pastelowym kolorze lub subtelną rafią.
Las w słoiku – czyli popularna w ostatnich sezonach kompozycja roślin w szklanym naczyniu – również sprawdzi się jako stroik wielkanocny w słoiku. Wystarczy, że do środka włożysz parę sztuk sztucznych jajeczek i gałązkę z baziami, a całość ozdobisz kokardą lub jutowym sznurkiem.
Stroik wielkanocny z brzozy
Stroiki wielkanocne na pniu brzozy to bardzo prosta i oszczędna kompozycja na stół, do której wykorzystuje się naturalne surowce. Bazą tego stroika jest okrągły pieniek brzozy. Jeśli pieniek jest duży, taki stroik może stać na podłodze, np. przy stoliku kawowym.
Na pieńku ustaw świąteczne pisanki, ceramiczne zajączki czy słodycze. Całą kompozycję możesz dodatkowo urozmaicić, stawiając na niej dużą świecę lub mały wieniec. Całość warto wykończyć neutralnymi dekoracjami zbliżonymi do naturalnych odcieni drewna – cienką rafią, sznurkiem z juty, subtelnym paskiem z koronki, sztuczny mchem, cienkimi witkami.
Stroik wielkanocny na plastrze drewna
Jeśli podobają Ci się stroiki wielkanocne na drewnie, możesz własnoręcznie wykonać dekorację, której bazą będzie plaster drewna. Przy pomocy kleju na gorąco możesz przykleić do niego mech, małe świeczki, gałązki, bazie czy niewielkie figurki kojarzące się ze świętami. Możesz również przynieść ze spaceru kilka kamyczków, które wzbogacą stroik.
Stroik wielkanocny na korze
Stroik wielkanocny na korze to kolejna propozycja dla fanów rustykalnego stylu. Taki stroik jest prosty w wykonaniu, doskonale prezentuje się na każdym stole, a na dodatek jest ekologiczny, ponieważ do jego wykonania wykorzystuje się naturalne surowce i materiały.
Podstawą takiego stroika jest płat kory brzozy – łupiny z pnia możesz zebrać podczas wiosennej przechadzki po lesie. Wybierz korę z rozłożystych drzew, których pnie mają dużą średnicę – płat kory będzie rozłożysty i równy. Na takim płacie wystarczy umieścić dekoracje wielkanocne: świecę, jajka ozdobione sznurkiem, wydmuszki, a także świeże zioła czy kwiaty. Całość możesz udekorować rafią lub wstążką z juty.
Stroik wielkanocny w koszyku
Stroik wielkanocny w koszyczku to klasyczna wersja wielkanocnej kompozycji, która będzie doskonale prezentować się na każdym stole. To dobra opcja dla zabieganych osób, które przytłoczone obowiązkami nie mogą poświęcić czasu na przygotowanie dekoracji. Do stworzenia takiego stroika możesz wykorzystać koszyczek ze święconką. Wystarczy wyciągnąć poświęcone potrawy, a wnętrze kosza uzupełnić dekoracjami – kolorowymi pisankami, suszonymi kwiatami czy wstążkami.
Stroik wielkanocny w doniczce
Podstawą kompozycji na stół może być ozdobna doniczka, w której możesz umieścić dekoracje wielkanocne. Jak zrobić stroiki wielkanocne w doniczkach? Do środka donicy wsyp trochę ziemi lub kolorowego żwirku – dzięki temu będziesz mógł wbijać do donicy pionowe ozdoby (np. gałęzie, witki czy sztuczne łodygi z kwiatami). Do doniczki możesz także posadzić cebulkę z hiacyntem, a resztę przyozdobić kolorowymi wstążkami, niewielkimi jajkami lub gałązkami z baziami.
Stroik wielkanocny z bukszpanu
Bukszpan to prawdziwy symbol Wielkanocy. Możesz przy jego pomocy stworzyć efektowny wieniec. Jako bazę wykorzystaj np. okrąg wykonany z drutów, wokół których gęsto przepleciesz gałązki bukszpanu. Tak wykonany wieniec możesz ozdobić drobnymi jajeczkami, kolorowymi wstążkami czy innymi lekkimi wielkanocnymi dekoracjami.
Stroik wielkanocny z mchu
Mech, który zbierzesz podczas letniego spaceru, będzie świetnie pasował do wielu stroików utrzymanych w stylu rustykalnym lub ekologicznym. Do stroika z mchu będą świetnie pasowały jajka wielkanocne w naturalnej formie, bez ozdób lub takie udekorowane jedynie delikatną koronką czy jutowym sznurkiem.
Stroiki wielkanocne – nowoczesne kompozycje i trendy na Wielkanoc 2022
Trendy w aranżacji stołu na Wielkanoc dotyczą także zdobienia stroików świątecznych. Z roku na rok można zaobserwować coraz bardziej wyważoną i oszczędną w dekoracje oprawę wielkanocnego stołu. Nowoczesne stroiki wielkanocne to te minimalistyczne i stworzone z naturalnych materiałów.
Tworząc modne stroiki na święta wielkanocne, większą niż kiedyś uwagę przywiązujemy do spójności w estetyce naszych wnętrz. Nie dziwi zatem fakt, że nowoczesne stroiki wielkanocne są oszczędne i często utrzymane w stonowanej kolorystyce. Zamiast pstrokatych dekoracji warto wykorzystać cięte kwiaty, zrezygnować z kolorowych pisanek i postawić na jajka tzw. sauté. Sztuczne dekoracje możesz zastąpić własnoręcznie zebranymi gałązkami czy witkami, a kupne czekoladowe jajeczka w folii – samodzielnie upieczonymi babeczkami.
Dowiedz się więcej: Dekoracje wielkanocne 2022 – sprawdź najgorętsze trendy na Wielkanoc
Nie rezygnuj z przygotowywania stroików na Wielkanoc własnoręcznie, nawet jeśli masz niewiele czasu! Zrobienie prostych wielkanocnych stroików z naturalnych materiałów nie będzie bardzo czasochłonne, a satysfakcja ogromna. Wspólne przygotowywanie ozdób na Wielkanoc docenią z pewnością również najmłodsi członkowie rodziny. W końcu to świetna zabawa!