30 roślin bezpiecznych dla kota
Czytając listy roślin toksycznych dla kotów, można dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest zupełna rezygnacja z tych naturalnych dekoracji we wnętrzu. Wiele kwiatów ciętych i doniczkowych zawiera groźne substancje i toksyny, którymi nasz pupil może się niechcący zatruć. Właściciele kotów powinni z rozwagą dobierać rośliny do pomieszczeń, mając na względzie zdrowie swojego czworonożnego domownika.
Zwykła zabawa liśćmi czy skosztowanie zielonych pędów może skończyć się zwykłym podrażnieniem pyszczka lub reakcją alergiczną, a w najgorszym wypadku - silnym zatruciem, a nawet niewydolnością narządów wewnętrznych. Jak wobec tego stworzyć kotu bezpieczną i przyjazną przestrzeń w czterech ścianach bez konieczności rezygnacji z kwiatów doniczkowych? Oto lista bezpiecznych dla kotów gatunków roślin, których spożycie nie powinno wiązać się z przykrymi dla pupila dolegliwościami.
Rośliny dla kota
Na domowe rośliny koty najczęściej reagują nadmiernym entuzjazmem i w tej sprawie niestety niewiele można zrobić. Obgryzanie zielonych liści czy łodyg jest dla zwierząt sposobem na uzupełnienie witamin i oczyszczenie układu pokarmowego. Długie, pierzaste czy kolorowe liście i kwiaty mogą być przez koty atakowane również dla zabawy. Aby nieco wyhamować koci apetyt na doniczkowe kwiaty, warto posiać trochę trawy przeznaczonej specjalnie dla mruczków. Odpowiednie nasiona znajdziemy w sklepach zoologicznych – są one w pełni bezpieczne dla zwierząt, a w dodatku szybko wschodzące, tak więc nasz kot nie będzie musiał długo czekać na zieloną przekąskę.
Gdy pada pytanie o to, jakie rośliny lubią koty, często wspomina się o kocimiętce. I rzeczywiście, koty za tym zielem wprost przepadają! Nie oznacza to jednak, że jest ono dla nich zupełnie niegroźne. Niestety, często się zdarza, że zawarte w roślinie substancje wprawiają kota w stan pobudzenia, a zbyt duże ilości mogą wywołać u czworonoga biegunkę i wymioty.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
- Bazylia (Ocimum)
- Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia)
- Cissus różnobarwny (Cissus discolor)
- Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
- Cynia (Zinnia)
- Cząber (Satureja)
- Episcia (Episcia dianthiflora)
- Eszeweria (Echeveria elegans)
- Fuksja (Fuchsia triphylla)
- Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii)
- Kamelia japońska (Camellia japonica)
- Kencja (Howea forsteriana)
- Kleome ciernista (Cleome hasserlana)
- Kolendra (Coriandrum)
- Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica)
- Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
- Nasturcja większa (Tropaeolum majus)
- Niecierpek (Impatiens*)
- Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
- Orchidea Falenopsis (Phalaenopsis)
- Petunia (Petunia)
- Pieprzówka tępolistna (Peperomia obtusifolia)
- Przegorzan Echinops (Echinops)
- Rozmaryn (Rosmarinus)
- Róża (Rosa Species)
- Syningia (Gloxinia speciosa)
- Szałwia (Salvia)
- Szlumbergera królewska (Schlumbergera bridgesii)
- Tymianek (Thymus vulgaris)
- Zielistka (Chlorophytum)
Kwiaty bezpieczne dla kota – wskazówki aranżacyjne
Prezentowane powyżej gatunki roślin doniczkowych są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kotów. Posiadacze tych czworonożnych zwierzaków z doświadczenia wiedzą, że lepiej jest ograniczać pupilom dostęp do swoich ulubionych kwiatów i zielonych kompozycji. Nierzadko zdarza się, że zainteresowany rośliną kot nieumyślnie ją niszczy, podgryzając ją lub drapiąc pazurami, a także doprowadza do stłuczenia doniczki przez zwykłą zabawę na parapecie. Kwiaty w doniczkach – nawet te bezpieczne dla kotów – lepiej jest umieszczać w miejscach, do których zwierzaki nie mają dostępu. Są to między innymi:
- górne powierzchnie wysokich mebli lub elementów wyposażenia, czyli szczyt szafy, regału czy lodówki;
- wyższe kondygnacje mebli, na które kot nie może się wspiąć czy zeskoczyć (np. półki wiszące czy konsole).
Weźmy pod uwagę rozmieszczenie mebli względem siebie i wykluczmy miejsca, w które kot może się dostać. Warto ponadto obserwować zachowanie pupila we wnętrzu i nie stawiać donic tam, gdzie często przesiaduje.
Parapet to najbardziej problematyczna przestrzeń. To idealne do rozwoju roślin miejsce znajduje się na tyle nisko, że kot z łatwością może na nie wskoczyć i rozkopać ziemię czy przez nieuwagę stłuc doniczki. Jak dobrze zabezpieczyć rośliny na parapecie?
- doniczki wiszące – to idealne rozwiązanie dla posiadaczy kotów. Donicę podwiesza się bezpośrednio do sufitu, dzięki czemu roślina znajduje się poza zasięgiem zwierzaka;
- miniszklarnie lub słoje – niektóre rośliny możemy zamknąć w szklanych naczyniach. Stworzymy w ten sposób przyjazny kwiatom mikroklimat, który nasz kot będzie mógł obserwować zza szyby.
Zwisające poza doniczkę pędy lub kwiaty warto upinać do specjalnych podpór lub drabinek – nie będą kusić kota do zabawy. Jeśli nasz pupil lubi rozkopywać ziemię z roślin, możemy donicę zabezpieczyć cienką siatką z drobnymi oczkami. Ponadto wybierajmy masywne i ciężkie doniczki oraz pamiętajmy, aby nie umieszczać ich na krawędzi półek czy parapetów.