Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić łazienkę? Odpowiadamy na 9 często zadawanych pytań

Urządzenie łazienki to wyzwanie dla Twojej kreatywności, umiejętności podejmowania decyzji i planowania budżetu. W łazience – bardziej niż w innych domowych wnętrzach – oprócz wyglądu aranżacji musisz uwzględnić ograniczenia przestrzeni i wszystkie funkcje, jakie powinna pełnić. Jak urządzić łazienkę, by była piękna, wygodna i dopasowana do potrzeb domowników? Dzięki odpowiedziom na 9 często zadawanych pytań urządzenie łazienki stanie się bardzo proste!

1. Ponadczasowa czy modna łazienka?

Jak urządzić łazienkę: zgodnie z obowiązującymi trendami czy ponadczasowo? Nie ma jednego idealnego przepisu na urządzenie łazienki. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czego tak naprawdę chcesz – modnej łazienki jak z wnętrzarskiego katalogu czy łazienki indywidualnej, wymarzonej, po prostu Twojej. Kompromisem między tymi dwoma podejściami jest inspirowanie się trendami łazienkowymi, dodawanie do nich własnych pomysłów i dostosowywanie do specyfiki pomieszczenia.

2. Jak urządzić małą łazienkę?

W małej łazience, w której do dyspozycji masz zaledwie kilka metrów kwadratowych przestrzeni, najważniejsza jest funkcjonalność. Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Szczegółowe triki na zaoszczędzenie przestrzeni w łazience zdradzamy w kolejnych odpowiedziach. Na początku warto pamiętać o ogólnych zasadach aranżacji małych wnętrz: postaw na jasne kolory, dobre oświetlenie i duże lustra. Te zabiegi optycznie powiększają pomieszczenie. Dobry efekt przyniesie też urządzenie łazienki w tym samym stylu co innych pokojów, wtedy mała łazienka częściowo wtopi się w przestrzeń przedpokoju.

3. Wanna czy prysznic?

Ze względów ekonomicznych, ekologicznych i funkcjonalnych zdecydowanie polecamy kabinę prysznicową. Prysznic pozwala na mniejsze zużycie wody. Zajmuje też dużo mniej miejsca niż wanna, co jest szczególnie ważne, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę. Prysznic lepiej sprawdzi się także wtedy, jeśli wśród domowników masz osobę starszą lub niepełnosprawną, która nie wejdzie samodzielnie do wysokiej wanny. Przy małym dziecku możesz zdecydować się na prysznic z głębokim brodzikiem, w którym wykąpiesz malucha jak w wannie. W dużym brodziku zmieścisz również dziecięcą wanienkę.

Mimo wszystkich zalet prysznica wiemy też jednak, że marzeniem wielu jest kąpiel w wannie. W dużej łazience możesz zatem zdecydować się na oba rozwiązania i np. w ciągu tygodnia brać prysznic – ze względu na budżet i ekologię, a w weekendy pozwalać sobie na dłuższą kąpiel. W małej łazience wybierz natomiast opcję 2 w 1, czyli wannę ze strefą natrysku. By cieszyć się pełnym komfortem, dostosuj do niej armaturę i zamontuj parawan nawannowy.

4. Gdzie postawić pralkę w domu?

Jak urządzić łazienkę, by zmieściła się w niej pralka? A może pralka wcale nie musi znaleźć się w łazience? Wszystko zależy od metrażu Twoich domowych wnętrz – przy bardzo małej łazience lepszym rozwiązaniem może się okazać umieszczenie pralki w kuchni. Jeśli jednak decydujesz się na pralkę w łazience, najpierw przemyśl wybór odpowiedniego modelu (w małej łazience może to być pralka ładowana od góry) i sposób schowania pralki. Pralka stojąca w przypadkowym wolnym miejscu na pewno nie będzie jej ozdobą. Lepiej schować pralkę w szafce w formie wysokiego słupka lub w ciągu zabudowy umywalkowej. Jeśli decydujesz się na pralkę pod umywalką, pamiętaj, że ma ona zwykle wysokość 90 cm i głębokość 60 cm. Do tych wymiarów musisz dopasować wysokość umywalki.

5. Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Standardowa wysokość umywalki to 85-90 cm, licząc od podłogi do górnej krawędzi umywalki. Na to, na jakiej wysokości umywalka powinna się znaleźć, ma też wpływ niestandardowy wzrost i potrzeby domowników, np. dzieci czy osób niepełnosprawnych. Pamiętaj również o odpowiedniej wysokości blatu, jeśli decydujesz się na umywalkę nablatową.

6. Jak przechowywać kosmetyki w łazience?

Przechowywanie kosmetyków w małej łazience wymaga dobrej organizacji i porządku. W niewielkiej przestrzeni każdy domownik chce mieć chociaż własną półkę, szufladę czy schowek. Polegaj na rozwiązaniach, które łączą w sobie kilka funkcji, np. lustro nad umywalką może być jednocześnie drzwiami szafki, gdzie schowasz kosmetyki. Świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju koszyki i organizery na drobne akcesoria, które mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Przechowywanie w łazience to także konieczność wygospodarowania miejsca na środki czystości, środki do prania czy pojemnik na brudną bieliznę. Tu sprawdzi się szafka pod umywalką czy zabudowanie wnęki. Bardzo praktyczne w małych łazienkach są szafki w formie słupków, które zmieszczą nawet w wąskich, trudnych do zagospodarowania przestrzeniach, np. w strefie WC.

7. Czy wszystkie ściany w łazience muszą mieć płytki?

Oczywiście, że nie! Spróbuj pomyśleć o płytkach do łazienki jako o jej dekoracji, a nie obowiązkowym elemencie wyposażenia. Wtedy możesz wybrać te płytki, które Ci się najbardziej podobają, nawet jeśli są drogie. Nie będziesz przecież potrzebował ich dużo, jeśli zdecydujesz się na udekorowanie nimi tylko jednej ściany, najlepiej w strefie mokrej, np. w pobliżu umywalki lub do prysznicem czy nad wanną. Na pozostałych ścianach łazienki możesz bez obaw wykorzystać odpowiednio dobraną farbę malarską. Warto pozostawić bez płytek zwłaszcza ścianę, na której są drzwi – wtedy można zastosować regularną ościeżnicę.

8. Co wybrać na podłogę w łazience?

Skoro mowa o ścianach, pewnie zastanawiasz się też, co wybrać na podłogę do łazienki zamiast płytek. Jak sprawdzi się drewno w łazience? Bardzo dobrze, nawet w strefie mokrej, ale wymaga sporego nakładu kosztów i czasochłonnej pielęgnacji. Lepiej zdecydować się na płytki drewnopodobne w łazience, które wyglądają równie efektownie, dodają wnętrzu przytulności i są dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Płytki drewnopodobne będą się pięknie komponować zarówno z płytkami ceramicznymi, jak i materiałami imitującymi kamień czy beton.

9. Grzejnik łazienkowy czy ogrzewanie podłogowe?

Grzejnik łazienkowy jest tani, prosty w montażu i wydajny. Szybko się nagrzewa i szybko stygnie, dzięki czemu możesz regulować temperaturę w łazience w zależności od bieżących potrzeb. Nowoczesne grzejniki drabinkowe są przy tym zwyczajnie ładne i stanowią ozdobę łazienki, a ponadto mogą służyć jako wieszak na ręczniki. Ogrzewanie podłogowe z kolei, choć wymaga fachowej instalacji i starannego wyboru materiału na aranżację podłogi, zapewnia równomierną emisję ciepła, a co za tym idzie – stałą, optymalną temperaturę w łazience. Największy komfort cieplny zapewni Ci zatem zastosowanie w łazience obu tych rozwiązań. Polecamy to szczególnie w małych łazienkach, gdzie powierzchnia podłogi też nie jest duża.

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić łazienkę jest sumą porad dotyczących wyboru armatury, umiejscowienia sprzętów i akcesoriów oraz wielu decyzji aranżacyjnych. Kierując się naszymi wskazówkami, które przygotowaliśmy wspólnie z architektką Kasią Orwat, bez problemu znajdziesz swój idealny sposób na urządzenie łazienki. A jak wyposażyć łazienkę i jakimi trendami warto się inspirować? O tym przeczytasz już w kolejnych artykułach.


Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Pranie w pełni perfekcyjne - inteligentna pralka Samsung AddWash z dodatkowymi drzwiami

Pranie w pełni perfekcyjne - inteligentna pralka Samsung AddWash z dodatkowymi drzwiami

Jakie kafelki do małej łazienki? Sposoby na optyczne powiększenie łazienki

Jakie kafelki do małej łazienki? Sposoby na optyczne powiększenie łazienki

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Łazienka 3 m² – jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 3 m²?

Łazienka 3 m² – jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 3 m²?

Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience?

Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience?

Modne łazienki w 2021 roku – poznaj najgorętsze trendy łazienkowe

Modne łazienki w 2021 roku – poznaj najgorętsze trendy łazienkowe

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.