Dom za 20 tys. zł! Domy kopułowe kuszą ceną i robią wrażenie
Domy kopułowe zrobiły prawdziwą furorę w świecie architektury. Wyglądają niezwykle estetycznie i nieco egzotycznie. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Niewielki dom kopułowy wyróżnia się tanim szkieletem i niskim kosztem budowy. Co więcej, jest równie tani w utrzymaniu i energooszczędny. Zainteresowały Cię domy kopułowe (cena, sposób budowy oraz zalety)? Jeśli chciałbyś zamieszkać w jednym z nich, koniecznie sprawdź, ile kosztują domy kopułowe (projekty, realizacja i utrzymanie).
Domy kopułowe – cennik
Ile kosztuje dom kopułowy? I czy rzeczywiście jest to niezwykle tania inwestycja? Ceny mogą Cię naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Okazuje się, że za szkielet domu kopułowego o powierzchni ok. 40 m² zapłacisz mniej więcej 20 tysięcy złotych! Podobnie jest w przypadku większych powierzchni:
- szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o pow. całkowitej ok. 70 m² kosztuje ok. 26 tys. zł;
- szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o pow. całkowitej ok. 90 m² kosztuje mniej więcej 30 tys. zł;
- szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o pow. całkowitej ok. 135 m² może wynieść Cię ok. 41 tys. zł.
Nie tylko konstrukcja szkieletu jest tania. Pozostałe prace i koszt zużycia materiałów również będą niższe niż w przypadku tradycyjnej bryły. Decydując się na dom kopułowy, możesz liczyć na wiele innych oszczędności:
- Niższe koszty wylania fundamentów pod dom kopułowy, ponieważ stawiane są one na planie koła, które zajmuje mniej miejsca niż kwadrat. Dzięki temu zużyjesz zdecydowanie mniej materiału.
- Sferyczne budynki nie posiadają tradycyjnego dachu, co również znacząco wpływa na ostateczny koszt inwestycji w budowę domu kopułowego.
- Wysokie właściwości nośne sprawiają, że wznosząc dom kopułowy, możesz zdecydować się na wybór lżejszych i tańszych materiałów.
Domy kopułowe w Polsce
Pierwsze budynki przypominające domy kopułowe powstawały w Polsce już w latach 60. XX wieku. To charakterystyczne, nowatorskie projekty Witolda Lipińskiego: dom igloo we Wrocławiu i stacja meteorologiczna na Śnieżce. Dziś domów kopułowych w naszym kraju jest naprawdę sporo i są budowane w oparciu o różne technologie, które uzależnia się od charakterystyki otoczenia oraz wymagań inwestora. Dobrze wykonana czasza okrągłego budynku sprawia, że dom kopułowy bez problemu wytrzyma zarówno silne powiewy wiatru, jak również inne zjawiska atmosferyczne występujące na obszarze środkowoeuropejskim.
Projekty domów kopułowych
Jak zbudować dom kopułowy, który będzie odporny na zmienne warunki i ostre zimy? Przede wszystkim musisz poszukać dobrego fachowca, który ma doświadczenie w stawianiu budynków sferycznych. Na szczęście coraz większe zainteresowanie domami kopułowymi w Polsce sprawia, że liczba przeszkolonych specjalistów z zakresu budowy okrągłych nieruchomości ciągle wzrasta.
W zależności od tego, czy chcesz korzystać z nieruchomości przez cały rok, czy tylko sezonowo, możesz zdecydować się na mikroapartament o powierzchni do 30 m² lub rozbudowaną wersję rodzinną z wieloma sypialniami oraz ogromną przestrzenią. W projektach domów kopułowych znajdziesz informacje dotyczące m.in.:
- powierzchni (użytkowej i zabudowy) domu kopułowego;
- liczby przewidzianych w projekcie pięter;
- rozmieszczenia konkretnych pomieszczeń;
- szacunkowej ceny.
Ponadto znajdziesz również wszystkie rzuty oraz zdjęcia, które pomogą Ci zdecydować, który projekt domu kopułowego będzie dla Ciebie najlepszy i spełni wszystkie Twoje wymagania związane z rozmieszczeniem wnętrz, ich wielkością oraz estetyką.
Domy kopułowe nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością. Ze względu na nowoczesny charakter wywołują skrajne emocje. Budzą podziw, ale nie brakuje również wielu wątpliwości dotyczących np. aranżacji okrągłych pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że dobrze zaprojektowany dom kopułowy niczym nie ustępuje tradycyjnej formie kubikowej, która często jest nie tylko droższa w budowie, ale również utrzymaniu.