Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki blender wybrać? Poradnik

Blender ręczny czy stacjonarny? Średnio czy wysokoobrotowy, a może próżniowy? Choć blender to z pozoru proste urządzenie, w sklepach możemy znaleźć więcej jego rodzajów niż nam się wydaje. Jak dobrać idealny sprzęt do naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę, kupując to urządzenie? Zapraszamy na przegląd typów blenderów i ich funkcjonalności.

Do czego służy blender?

Blender jest sprzętem z grupy małego AGD, którego zadaniem jest miksowanie i mieszanie. Z tego powodu często bywa mylony z mikserem – urządzenia te różnią się jednak budową i przeznaczeniem. Blender kuchenny ma rozdrabniać jedzenie, dlatego jest stosowany głównie do przyrządzania zup-kremów, koktajli oraz lekkostrawnych pokarmów np. dla niemowląt. Oczywiście, coraz popularniejsze są blendery wielofunkcyjne wyposażone w dodatkowe końcówki, jednak podstawowe zastosowanie tego sprzętu to przerabianie składników na jednolitą masę. Blender ręczny składa się z korpusu na którym osadzona jest stopa miksująca, zaś kielichowy składa się z dzbanka montowanego na podstawce. Z kolei mikser wyposażony jest w dwa typy końcówek – mieszadła wyrabiają ciasto, zaś ubijaki pozwalają na przygotowanie piany z białek, bitej śmietany czy delikatnego ciasta na omlety.

Co można zrobić blenderem ręcznym? Nie tylko rozmieszamy w nim smoothie czy zupę, ale także przygotujemy masy i kremy do ciast, sporządzimy drinki, soki, sałatki oraz musy i pasty. Jeśli dokupimy do niego dodatkowe akcesoria, ilość jego funkcji może znacząco wzrosnąć – najnowocześniejsze blendery pozwolą nam także na kruszenie lodu, spienianie mleka, mielenie orzechów i kawowych ziaren.

Blender ręczny czy kielichowy?

Jaki blender kupić? To decyzja zależna od indywidualnych potrzeb. Blender ręczny jest jednym z najprostszych robotów kuchennych. Jest mały i lekki, a co za tym idzie poręczny i łatwy do umycia. W kuchni nie zajmuje wiele miejsca. Można nim miksować zarówno w dołączonych pojemnikach, jak i zwykłych miskach i garnkach. Ma służyć głównie szybkiemu rozdrabnianiu lekkich produktów, z tego względu nie posiada dużej mocy i nie nadaje się do długotrwałej pracy. Ręczny blender wykorzystywany do bardziej skomplikowanych czynności może się przegrzać, a nawet spalić. Dostępne obecnie w sklepach AGD blendery dysponują mocą od 200 do 1000 W. W rozszerzonych zestawach do stopy miksującej mogą być dołączone inne gadżety jak na przykład malakser czy ubijaczka.

Blender kielichowy to blender stacjonarny – jest większy i ma solidniejszą, bardziej stabilną budowę. Produkty są blendowane we wbudowanym dzbanku, który w zależności od modelu może mieć większą lub mniejszą pojemność. Służy przygotowaniu większej ilości jedzenia i poradzi sobie z rozdrabnianiem twardych produktów. Blendery tego typu dzielą się na średnioobrotowe i wysokoobrotowe. Silniki blenderów kielichowych mają znacznie większą moc niż ręcznych – może ona wynosić nawet 2000 W.

Jaki blender ręczny kupić?

Blender ręczny jest urządzeniem łatwym w obsłudze i dość poręcznym. Osobom zabieganym, na przykład młodym rodzicom, pomoże szybko przygotować jedzenie dla małych dzieci. Sprawdzi się też, jeśli lubimy eksperymentować w kuchni, ale nie chcemy spędzać w niej długich godzin i zależy nam szybkim przygotowaniu smacznych przekąsek i dodatków. Kupując ten sprzęt trzeba przyjrzeć się kilku elementom.

  • Moc blendera ręcznego – blender o wysokiej mocy będzie pracował dłużej i efektywniej. Kupując urządzenie zwróćmy uwagę na liczbę poziomów mocy. Co prawda, nie zauważymy drobnych różnic między poziomem 6 a 7, ale im większa skala, tym lepiej będziemy mogli wykorzystać sprzęt. Moc można regulować albo przez przesuwanie pokrętła (pionowego lub poziomego) albo poprzez nacisk na przycisk. Wygodniejsza jest opcja pierwsza, gdyż po krótkim czasie przytrzymywanie przycisku staje się męczące dla dłoni. W modelach o mocy od 400 W możemy znaleźć zestawy z dodatkowym pojemnikiem, służącym do kruszenia twardych obiektów.

  • Funkcja turbo w blenderze ręcznym – opcja mocy, pozwalająca na gwałtowne zwiększenie pracy urządzenia.

  • Tryb pulsacyjny – powoduje, że silnik urządzenia przyspiesza i zwalnia na zmianę, co pomaga w rozkruszeniu szczególnie twardych produktów.

  • Prędkość obrotowa blendera ręcznego – jest to prędkość wirowania ostrzy na minutę. Im szybciej wirują, tym szybciej i łatwiej przebiega mielenie. Prędkość obrotowa w połączeniu z mocą sprzętu bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość urządzenia i efektywność jego pracy. Dobry blender ręczny będzie wykonywał około 20 000 obrotów na minutę,

tani blender kuchenny
Źródło: goffkein.pro/shutterstock
  • Liczba i rodzaj noży w blenderze ręcznym – najbardziej trwałe są ostrza pokryte powłoką tytanową, znacznie bardziej odporną na uszkodzenia niż stal szlachetna. Najmniej funkcjonalne są noże płaskie oraz nóż pojedynczy, w który na ogół wyposażone są tańsze blendery. Znacznie lepiej sprawdzają się dwa, trzy lub cztery ostrza. Do zwiększania efektywności pracy przyczyniają się noże siekające zarówno w pionie, jak i w poziomie.

  • Kształt i wykonanie obudowy – choć stal jest bardziej wytrzymałym materiałem, w przypadku blendera ręcznego bardziej wygodny może być plastik. Jest on lżejszy, dzięki czemu nie zmęczymy się blendując przez dłuższy czas. Z kolei korpus stalowy pozwoli nam na miksowanie gorących posiłków oraz nie będzie się przebarwiać. Zwróćmy też uwagę na to, czy blender dobrze leży w dłoni – warto wybrać model pokryty miękkim antypoślizgowym tworzywem.

  • Sposób montażu końcówek – najłatwiej łączy się korpus ze stopą lub dodatkowymi końcówkami, gdy bo bokach znajdują się przyciski zwalniające i blokujące zatrzaski.

  • Zasilanie blendera ręcznego – najczęściej spotykane są modele zasilanie przez kabel. W takim wypadku sprawdźmy czy długość przewodu pozwala na swobodne operowanie urządzeniem. Wygodnym rozwiązaniem jest sprężynka chroniąca kabel przed plątaniem się. Inną opcją jest blender bezprzewodowy – dość rzadko spotykane urządzenie, które w swojej ofercie ma niewiele marek. Posiadając taki blender nie musimy martwić się odległością, która dzieli nasze miejsce pracy od gniazdka elektrycznego. Wadą jest jednak słabsza moc urządzeń na baterie, krótszy czas ich pracy, dość długi czas ładowania oraz wyższa cena.

  • Mycie akcesoriów – w blenderach myć na pewno nie możemy korpusów, jednak jeśli chodzi o stopy i pojemniki, sprawdźmy czy można myć je w zmywarce.

jaki blender

Blender ręczny – dodatkowe akcesoria

  • Dzbanek do miksowania
  • Rozdrabniacz / szatkownica – małe służą do szatkowania ziół, średnie pozwalają na pocięcie niewielkich produktów.
  • Trzepaczka do ubijania
  • Malakser z tarczami
  • Bardzo wąska końcówka miksująca (do blendowania w wąskich słoiczkach)
  • Wymienne końcówki miksujące (z różnymi rodzajami ostrzy)
  • Końcówka do puree
  • Końcówka do zagniatania ciasta (element malaksera)
  • Końcówka do kruszenia lodu (element malaksera)
  • Końcówka do spieniania

Jaki blender kielichowy kupić?

Przy zakupie blendera kielichowego, bierzemy oczywiście pod uwagę takie same elementy jak w przypadku ręcznego, ale powinniśmy oceniać je nieco inaczej.

  • Moc – blendery kielichowe na ogół dysponują większą mocą niż ręczne. Może ona sięgać nawet 2000 W, choć za dobry blender kielichowy uznaje się urządzenia o mocy powyżej 1200 W.

  • Prędkość obrotowa blendera kielichowego – w tym przypadku blender średnioobrotowy jest tańszy. Sprawdzi się jeśli nie zależy nam na bardzo szybkim i dokładnym miksowaniu. Co to znaczy blender wysokoobrotowy? Jest to urządzenie wykonujące więcej niż 20 tysięcy obrotów na minutę. Idą one w parze z wysoką mocą sprzętu. Podobnie jak w przypadku blendera ręcznego, kielichowy ma też często wiele ustawień obrotów – choć im ich więcej, tym lepiej, w praktyce najczęściej wykorzystuje się jedynie kilka z poziomów.

  • Liczba i kształt noży w blenderze kielichowym – im więcej noży, tym szybciej zmiksujemy pokarm na gładką masę. Z drugiej strony im ich więcej, tym trudniej będzie wydobyć jedzenie z dna kielicha. Noży raczej nie powinno się myć w zmywarce, zwróćmy więc uwagę czy można je wyjąć z pojemnika.

  • Pojemność kielicha – powinna być dobrana do potrzeb użytkowników, gdyż im większy kielich, tym więcej miejsca zajmuje w kuchni. Większość pojemników ma pojemność od 1,5 l do 2 l. Trzeba pamiętać, że pojemność użytkowa kielicha jest mniejsza niż faktyczna pojemność – tzn. nawet jeśli wypełnimy kielich owocami po sam brzeg, ilość otrzymanego płynu będzie mniejsza, bo produkty tracą masę po zmiksowaniu.

  • Materiał kielicha – tanie blendery mają pojemniki wykonane z plastiku, mogą one jednak pękać i zmieniać kolor. Nie skruszymy w nich lodu. Jeśli jednak sięgniemy po tego typu kielich, sprawdźmy, czy nie zawiera on szkodliwego Bisfenolu A – pozbawione go naczynia są oznaczone jako BPA Free. Lepszym wyborem będzie dzbanek wykonany ze szkła, najlepiej hartowanego – taki blender nie jest dużo droższy, a pozwala na kruszenie lodu i miksowanie gorących zup. Najdroższe urządzenia posiadają kielichy wykonane z tritanu – lekkiego, bardzo wytrzymałego materiału odpornego na stłuczenia i zarysowania, a także zarówno niskie jak i wysokie temperatury. Tritan nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością.

  • Korpus blendera kielichowego – im cięższy, tym bardziej stabilny. Musi być wyposażony w antypoślizgowe nóżki.

  • Programy automatyczne – zaawansowane modele posiadają programy dedykowane przygotowaniu poszczególnych potraw. Znajdziemy w nich m.in tryby do zup, smoothie, sorbetów, maseł czy kremów.

  • Hałas – blendery kielichowe są niestety bardzo głośne, co jest tym większym problemem, że ich producenci zwykle nie umieszczają na opakowaniach informacji o poziomie generowanego hałasu. W sprzedaży są jednak modele wyposażone w specjalną kopułę tłumiącą.

  • Możliwość mycia w zmywarce – najczęściej w zmywarkach można myć wszystkie części oprócz korpusu i noży.

Co można zrobić blenderem kielichowym – funkcje dodatkowe

  • Kruszenie lodu – możliwe w blenderach z dzbankiem szklanym lub wykonanym z tritanu.
  • Przygotowanie sorbetów i granit – możliwe w blenderach z opcją kruszenia lodu.
  • Miksowanie gorących produktów – w instrukcji każdego blendera powinna znaleźć się informacja o maksymalnej temperaturze produktów, które można umieszczać w dzbanku.
  • Emulgowanie – czyli mieszanie dwóch niemieszalnych substancji, z których przynajmniej jedna jest cieczą.
  • Mielenie mąki – dostępna w droższych blenderach opcja mielenia ziaren.

Jaki blender wysokoobrotowy wybrać?

Blender wysokoobrotowy służy do upłynniania jedzenia, za jego pomocą można więc przyrządzać soki owocowe i warzywne oraz mleko z orzechów. Bez przeszkód przygotujemy też bardzo gładkie koktajle, shaki, musy, puszyste zupy i kremy, majonez, pastę Tahini, a także skruszymy lód do formy śniegu i sporządzimy domową mąkę. Jeśli zastanawiamy się jaki blender wybrać do hummusu, jaki blender do masła orzechowego, a jaki do pesto, odpowiedź może być tylko jedna. Największą zaletą tego typu urządzenia jest szybkość i dokładność miksowania. Blender wysokoobrotowy jest droższy niż zwykły; jest on również cięższy i bardziej masywny. Urządzenia tego typu zawsze posiadają tzw. tamper – czarny popychak wbudowany w pokrywę, który ma dokładnie dociskać składniki do pracujących noży.

Blendery wysokoobrotowe są uważane za jedne z najbardziej profesjonalnych robotów kuchennych. Ich moc sięga nawet 2000 W, a pojemność kielichów najczęściej wynosi 2 litry. Zwróćmy uwagę na ilość i budowę noży – zwykle jest ich 4 lub 6, mogą być one ustawione w poziomie lub w poziomie i pionie, mogą być gładkie lub ząbkowane. Najszybciej obracające się noże osiągają prędkość 45 000 obrotów na minutę. Z racji prędkości i ilości noży, kielichy blenderów najczęściej wykonane są z wytrzymałego tritanu – czasem zdarzają się dzbanki ze szkła hartowanego, ale tritan wydaje się być pewniejszą (i lżejszą) opcją.

Warto dokładnie przyjrzeć się zabezpieczeniom, które posiada wybrany przez nas blender wysokoobrotowy – przy tak dużej mocy i intensywności pracy urządzenia, ostrożności nigdy za wiele. Konieczny jest system zapobiegający przegrzewaniu się, blokada prawidłowego ustawienia dzbanka na korpusie i domknięcia pokrywki oraz nóżki antypoślizgowe. Niektóre modele są również wyposażone w niezależne chłodzenie silnika.

Blender sportowy – co to takiego?

Opcja dla nałogowych biegaczy, rowerzystów i częstych bywalców siłowni. Blendery sportowe są mniejsze i lżejsze niż klasyczne blendery kielichowe, mają mniejszą moc, a zamiast dzbanka posiadają butelkę. Po zakończeniu blendowania wystarczy ją zakręcić i… możemy ruszać na trening. Kupując blender sportowy warto zwrócić uwagę, czy butelka ma ergonomiczny kształt, a także, czy została wyposażona w zakrętkę “non drip” oraz uchwyt. Do niektórych blenderów producenci dołączają młynki do mielenia ziół, orzechów lub kruszenia lodu.

Blender próżniowy – czy warto?

Technologia próżniowa polega na odessaniu przed blendowaniem jak największej ilości tlenu z kielicha blendera wysokoobrotowego. Dzięki temu zostaje zachowana większa ilość witamin i mikroelementów zawartych w pokarmie, a koktajle i musy po przyrządzeniu nie zmieniają koloru i posiadają świeższy smak (nie ulegają utlenieniu). Koktajle przygotowane w blenderach próżniowych mają mniej piany, bo tlen dociera do nich w minimalnych ilościach.

Wybierając blender, nie warto kierować się wyłącznie ceną, a konkretnym przeznaczeniem i potrzebą. Każdy rodzaj blendera ma swoje wady i zalety. Lekki blender ręczny nie sprawdzi się w przypadku większej ilości jedzenia i nie poradzi sobie z rozdrabnianiem bardzo twardych produktów, np. lodu. Ciężki, stacjonarny blender kielichowy pozwoli na przygotowywanie większych porcji i bardziej wymagających posiłków. Świetnie nadaje się do kruszenia czy blendowania surowych warzyw i owoców. Jeśli wybierzemy wersję wysokoobrotową, zyskamy dodatkowe możliwości, m.in. przygotowywania past i soków.


Inne artykuły w tej kategorii

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.