Kolor szmaragdowy we wnętrzach – z czym łączyć szmaragd?
Producenci farb i lakierów jasno stwierdzili: czas na powrót do natury. W nadchodzącym sezonie barwy kojarzone z przyrodą będą dominującym trendem w aranżacji wnętrz. Jednym z najbliższych naturze kolorów jest niewątpliwie soczysta zieleń – barwa drzew i trawy. Wyjątkowym odcieniem zielonego koloru jest szmaragd – kolor szlachetnych kamieni, trochę tajemniczy, trochę ekstrawagancki, ale zawsze wyrafinowany i urzekający. Szmaragdowe meble kuchenne? Szmaragdowe dodatki do salonu? A może szmaragdowozielone kafelki w łazience? Przekonajmy się, jak stworzyć aranżację z udziałem tego niebanalnego odcienia zieleni.
Jak wygląda kolor szmaragdowy?
Szmaragdowa barwa pochodzi od intensywnie zielonego kamienia szlachetnego – jest to kolor bogaty i świetlisty, z delikatnym błękitnym odcieniem, a jego bliscy krewni to butelkowa zieleń i zieleń morska. Szmaragd w palecie barw pojawił się dopiero w XVI wieku, a największą popularność zdobył w XIX – uwielbiali go impresjoniści (Monet, Van Gogh czy Cézanne), często można go było spotkać jako kolor ścian i odzieży. W tym czasie barwa ta była nazywana Zielenią Paryską, Zielenią Veronese’a lub Zielenią Imperialną.
Niestety, do produkcji szmaragdowego barwnika używano toksycznego arszeniku, który powodował zatrucia wśród osób mających z nim częsty kontakt – z tego powodu popularność koloru zaczęła spadać. W dzisiejszych czasach nie musimy się rzecz jasna martwić, ponieważ wszystkie farby i barwniki stosowane do tekstyliów, mebli czy malowania ścian są przebadane i nietoksyczne.
Znaczenie koloru szmaragdowego
Z jednej strony szmaragd kojarzy się z elegancją i luksusem, które mogą zapewnić tylko najwspanialsze klejnoty, z drugiej zaś przywodzi na myśl naturę: bujną trawę, gęste lasy i głębokie morze. Symbolizuje królewskość, bogactwo i wyrafinowanie, ale także roślinną świeżość, witalność i harmonię. Miano Szmaragdowej Wyspy nosi Irlandia – nazwę tę zawdzięcza porastającej ją intensywnie zielonej roślinności, w tym koniczyny uznawanej za symbol szczęścia. Głęboką zieleń można więc uznać także za oznakę pomyślności.
W psychologii kolorów zielona barwa wspiera kreatywność i pracę twórczą, stymuluje optymizm, poczucie energii i witalności, komunikuje prestiż i luksus. Warto więc zaprosić szmaragd do salonu, gabinetu, biura i łazienki – nawet jeden niewielki element w tym kolorze, np. fotel zbuduje we wnętrzu wrażenie pewności siebie i elegancji.
Z czym łączyć kolor szmaragdowy?
Szmaragd to kolor wyrazisty, dlatego należy dawkować go umiejętnie. Wspaniałą oprawą są dla niego barwy neutralne – chłodne, nieco poważne, nie stanowiące konkurencji. Biel będzie tłem lekkim i odświeżającym. Jasnoszary pomoże zbudować poczucie równowagi, łagodności i spokoju, ciemnoszary wykreuje zaś aurę opanowania i mądrości. Nie bójmy się zestawić szmaragdu z elementami czarnymi lub antracytowymi – oba te kolory mają w sobie mnóstwo elegancji i tajemniczości, mogą więc być doskonałym towarzystwem dla głębokiej, ekstatycznej zieleni. Najbardziej wyrafinowanym połączeniem jest jednak miks szmaragdu i złota, najbardziej królewskiego ze wszystkich kolorów – podbije ono świetlistość zielonej barwy, nada jej przepychu, ale także słonecznego ciepła.
Szmaragdowa zieleń we wnętrzach dobrze komponuje się z kolorem niebieskim i różowym – głównie w ich pastelowych odcieniach, ale jeśli lubimy ekstrawagancję, możemy zaszaleć z odrobiną fuksji czy turkusu. Pudrowy róż wprowadza słodycz, kojarzy się z delikatnością i miłością, otula, buduje wrażenie ciepła i czułości. Zieleń będzie dla niego znakomitą przeciwwagą, uchroni go od infantylności i nadmiaru słodyczy. Błękit ma właściwości uspokajające i wyciszające, wprowadza marzycielski nastrój, kojarzy się z niebem i wodą – jak żaden inny kolor w połączeniu z zielenią tworzy wrażenie bliskości z naturą.
Sprawdź też: Butelkowa zieleń kolorem sezonu - zobacz, jak prezentuje się we wnętrzu
Szmaragdową zieleń warto wprowadzić nie tylko jako kolor ścian, ale również dodatków – kanapy, foteli, zasłon czy dywanu. Zwracajmy przy tym uwagę na szlachetność materiałów i tkanin – ich dobra jakość i ciekawe faktury uczynią szmaragd jeszcze bardziej wyrafinowanym kolorem. Niekwestionowanym hitem tego sezonu jest aksamit – miękki i mieniący się pod wpływem światła. Wiele osób nie ma zaufania do tej tkaniny, bo jeśli jest złej jakości może wyglądać tanio i kiczowato. Warto jednak dać mu szansę i wprowadzić go do swojego domu np. w pokryciach szmaragdowych foteli, sofy czy choćby poduszek. Efekt WOW gwarantowany.
Szmaragd znakomicie zagra też jako kolor kuchennych i łazienkowych kafelków. Doskonale będzie się prezentował obok ciemnego drewna, a także jako barwa szklanych akcesoriów, na przykład wazonów, pater czy mis na owoce.
Szmaragd na ścianie
Kolor szmaragdowy na ścianach naszego domu może być wyzwaniem. Jest to w końcu barwa bardzo zdecydowana, która błyskawicznie narzuci charakter całemu wnętrzu. Zanim się na nią zdecydujemy, zastanówmy się, czy pomieszczenie jest wystarczająco przestronne, by „pomieścić” tak wyrazisty kolor. W zbyt małym wnętrzu intensywnie zielone ściany szybko zaczną nas męczyć, spowodują wrażenie tłoku i wywołają nerwowość. Po drugie – czy jesteśmy wystarczająco odważni, by pomalować na zielono cały pokój, czy może raczej z pojedynczej szmaragdowej ściany wolimy uczynić mocny punkt aranżacji?
Szmaragdowa farba do ścian jest najbardziej oczywistym wyborem, ale dlaczego nie spróbować dodać jej charakteru nietypową fakturą? Modny w tym sezonie aksamit nie jest już tylko domeną tekstyliów – teraz plusz może zagościć także na ścianach, a to dzięki specjalnej farbie o efekcie aksamitu. Nakłada się ją na tynk pokryty podkładową farbą lateksową – można do tego celu użyć pędzla, dekoracyjnego wałka, gąbki, packi, szpachli czy specjalnej rękawicy. Po wyschnięciu aksamitna farba lekko odbija światło, tworząc efekt charakterystyczny dla pluszowych tkanin – to jednak nie wszystko, bo także w dotyku imituje ich miękkość i gładkość.
Szmaragdową zieleń możemy wprowadzić do naszego wnętrza także za pomocą tapet. Dobrze sprawdzą się te z motywem egzotycznych liści – palm, bambusów czy monster. Wzory mogą być niewielkie, ale dla wyrazistego efektu możemy sięgnąć również po fototapety z dużymi liściastymi rysunkami, które wprowadzą do naszego pokoju namiastkę lasu. Do wnętrz glamour wybierzmy szmaragdowe tapety wzbogacone eleganckim motywem ptaków, kwiatów i owadów albo złotymi ornamentami przywodzącymi na myśl orientalne tkaniny.
Jak urządzić szmaragdowy salon?
Pokój dzienny to najczęściej dość przestronne wnętrze, będące centrum życia domowego i towarzyskiego. Możemy więc nieco poszaleć z jego wystrojem – gdzie użyć szmaragdowej farby do ścian, jak nie tu? Jeśli nie obawiamy się tłoku, możemy postawić na zielony total look i szmaragdowe ściany połączyć z zieloną kanapą i fotelami, stolikami czy szafką. Tak dużą ilość zieleni warto jednak przełamać subtelnymi dodatkami w odświeżających kolorach bieli, szarości czy złota. Nie zaszkodzi także jeden czy dwa elementy w kolorze czarnym, które nadadzą aranżacji drapieżności i uchronią ją od monotonii.
Szmaragd możemy też wprowadzić do salonu jedynie za pomocą mebli. Intensywnie zielona sofa rozpierająca się na tle śnieżnobiałej lub łagodnie szarej ściany będzie dysponować ogromną mocą oddziaływania. Salon to pokój reprezentacyjny, nie bójmy się więc dodać mu szczypty luksusu – szmaragdowe meble i ściany będą wyglądały oszałamiająco w towarzystwie złotych dodatków np. eleganckich lamp, ram luster i obrazów, nowoczesnych świeczników i designerskich bibelotów.
Kolor szmaragdowy w sypialni
Nieco inaczej rzecz ma się w sypialni – jest to pomieszczenie przeznaczone na sen i relaks, musi więc panować w nim atmosfera spokoju i wyciszenia. Zieleń to kolor o zupełnie innych właściwościach, musimy więc wprowadzać go ostrożnie. Postawmy na szmaragdowe dodatki – aksamitną poduszkę na łóżko, stylową szafkę nocną, pojedynczy fotel. Jeśli zdecydujemy się na większą liczbę zielonych elementów, zrównoważmy je solidną dawką innych kolorów.
Szmaragdowa sypialnia potrzebuje przeciwwagi w postaci bieli, écru, jasnej szarości oraz łagodnego, ciepłego różu. Wprowadźmy je jako kolor ścian, zasłon, pościeli, dywanów, ozdobnych poduszek i narzut. Złagodzą one szmaragd, nie odbierając mu przy tym elegancji.
Jak zaaranżować szmaragdową kuchnię?
Zieleń jest uważana za jeden z najlepszych kolorów do kuchennych wnętrz – jej witalność poprawia apetyt, dodaje energii i chęci do działania. Szmaragdowe kafelki nad zlewozmywakiem i kuchenką to dość popularny element nowoczesnych aranżacji. Pójdźmy jednak o krok dalej i wprowadźmy do kuchni szmaragdowozielone szafki – nadadzą one wnętrzu stylowy retro look. Resztę aranżacji utrzymajmy w bieli, dzięki której uzyskamy efekt lekkości i czystości. Szmaragdowe szafki kuchenne będą się doskonale prezentować w towarzystwie elementów złotych i mosiężnych, takich jak krany, eleganckie garnki, lampy czy elementy mebli.
Szmaragdowa łazienka
Trudno wyobrazić sobie pomieszczenie w domu, do którego szmaragdowa zieleń może lepiej pasować – skojarzenia z roślinnością i wodą stworzą w łazience nastrój świeżości, czystości i spokoju. Przede wszystkim warto skorzystać z zielonkawych płytek ściennych i podłogowych – bardzo elegancko wyglądają niewielkie prostokątne kafelki, które można układać we wzór cegły lub w efektowną jodełkę. Jeszcze bardziej interesująco prezentuje się tzw. „rybia łuska”, czyli małe, wachlarzowate płytki, na które moda przybyła do nas z Maroka. Ich nietypowy kształt wprowadzi do pomieszczenia nutę orientalizmu oraz nieco morski, baśniowy klimat.
Zieleń w łazienkowej aranżacji można oczywiście równoważyć bielą, ale warto sięgnąć po odważniejsze połączenia. Szmaragdowy będzie doskonale komponował się z kolorem niebieskim – z turkusem stworzy energetyczne połączenie o egzotycznym charakterze, zaś z pastelowym błękitem aranżację nieco bardziej spokojną i łagodną. Można też pobawić się połączeniem szmaragdowej zieleni i różu – zbudują one mieszankę jednocześnie słodką i zadziorną, pełną dziewczęcej lekkości, ale i wyrafinowanej elegancji. Zielone kafelki możemy na przykład zestawić z różową farbą do ścian, różową misą umywalki albo fuksjowym dywanikiem.
Urban Jungle – szmaragdowe królestwo
Urban Jungle to w dosłownym tłumaczeniu miejska dżungla. Styl ten polega na urządzaniu nowoczesnych, wielkomiejskich wnętrz w nawiązaniu do świata natury, najlepiej tej egzotycznej. Podstawą trendu są rośliny – najczęściej żywe, o dużych lub interesujących liściach. Palmy, monstery, kaktusy, sukulenty, bluszcze, paprocie czy maranty stanowią istotny element aranżacji i to nie tylko w formie roślin doniczkowych, ale także jako część wzornictwa – urban jungle uwielbia bowiem liściaste tapety, zasłony, poduszki, poszewki, tapicerki foteli, sof czy narożników.
Miłość do świata roślin powoduje, że jednym z dominujących kolorów stylu jest zieleń. Czy można wyobrazić sobie bardziej soczysty i energetyczny odcień niż szmaragd? W urban jungle możemy stosować go niemal bez ograniczeń – wprowadźmy go we wzorzystych roślinnych tapetach, w soczyście zielonych pokryciach mebli, w energetycznych dodatkach do salonu i sypialni. Szmaragodowozielone elementy równoważmy bielą, pastelowym błękitem i brzoskwiniowym różem, ożywiajmy fuksją, czerwienią i oberżyną, łączmy z jasnym drewnem, wikliną i naturalnymi tkaninami.
Narożnik z funkcją spania Rodario z pojemnikiem oliwkowy velvet łatwoczyszczący lewostronny
3199 złNarożnik z funkcją spania Volio oliwkowy velvet hydrofobowy nogi złote
3239 złNarożnik Boledit z wysuwanym siedziskiem elektrycznym jasnozielony w tkaninie hydrofobowej welur lewostronny
7449 złNarożnik z funkcją spania Moon zielony w tkaninie hydrofobowej lewostronny
3679 złKrólewski szmaragd ma moc przenoszenia w świat luksusu i elegancji, ale także roślinnej witalności i harmonii. Odpowiednio skomponowany z innymi kolorami sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu – dla lepszego efektu zestawmy go z luksusowym aksamitem i połyskującą ceramiką, z przezroczystym szkłem i solidnym metalem, z niebanalnymi kształtami i efektownymi fakturami.