Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji
Forsycja to bardzo popularny krzew, który często spotykamy w polskich ogrodach. Kwitnie wczesną wiosną i to właśnie wtedy, obsypany żółtymi, małymi kwiatami wygląda najpiękniej. Jakie są odmiany forsycji? Kiedy dokładnie kwitnie? Jakie ma właściwości i jak można wykorzystać jej kwiaty? Kiedy przycinać forsycję? Poświęć kilka minut na przeczytanie naszego artykułu, a poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Forsycja – odmiany popularne w Polsce
Istnieje 8 różnych gatunków forsycji, jednak w polskich ogrodach wykorzystywane i spotykane są głównie 3 z nich:
- Forsycja zwisła – osiąga ok. 3 m wysokości i charakteryzuje się długimi, wiszącymi, sięgającymi aż do ziemi gałęziami, na których wiosną zakwitają intensywnie żółte kwiatki.
- Forsycja koreańska – nieco mniejsza, osiąga ok. 1,5-2 m wysokości. Ten gatunek kwitnie najwcześniej, a jego kwiaty mają łagodny, bursztynowy kolor. Forsycja koreańska jest również wyjątkowo odporna na niskie temperatury oraz łatwa w uprawie.
- Forsycja pośrednia – rośnie do osiągnięcia 2-3 m wysokości. To najpopularniejszy i najczęściej spotykany w polskich ogrodach gatunek forsycji. Umiejętne cięcie forsycji pozwala na wykorzystanie jej np. jako krzewu na żywopłot. Jedną z odmian tego gatunku jest osiągająca niewielkie rozmiary i wyjątkowo intensywnie kwitnąca forsycja „Maluch”.
Kiedy kwitnie forsycja?
Kiedy forsycja zaczyna kwitnąć? Forsycja jako jedna z pierwszych zaczyna nabierać kolorów, kiedy wokół jest jeszcze szaro, a wiosna nie do końca zdążyła się obudzić. Krzew ten kwitnie zazwyczaj z początkiem kwietnia, ale są również odmiany, które zaczynają wypuszczać piękne kwiaty już w marcu. A do kiedy kwitnie forsycja? Kwiaty utrzymują się na krzewie do maja, a po przekwitnięciu na gałęziach pojawiają się ząbkowane listki.
Kiedy przyciąć forsycję?
Jak przycinać forsycję? Pędy skracaj minimum o 1/3 długości. Dobrze jest również usunąć pędy nadmiernie zagęszczające koronę – zbyt duża ilość pędów powoduje, że zacieniają się one nawzajem, przez co nie kwitną obficie. A kiedy przycinać forsycję? Najlepiej zabrać się do tego tuż po kwitnieniu, a jeszcze przed wypuszczeniem liści.
Dowiedz się więcej: Kwiecień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu?
Kiedy sadzić forsycję?
Kiedy sadzić forsycję do gruntu? Sadzeniem forsycji zajmij się bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią – najlepiej wyciągnij narzędzia ogrodnicze do sadzenia dzień po intensywnych opadach deszczu i od razu zabierz się do pracy. Forsycja nie lubi gleby wapiennej i takiej, która zatrzymuje duże ilości wody. Zastanawiasz się, jak szybko rośnie forsycja? To krzew, który nie potrzebuje dużo czasu, by osiągnąć wysokość 2-3 metrów.
Jak i gdzie sadzić forsycję?
Jeśli szukasz krzewu, który ozdobi Twój ogród wczesną wiosną, dobrym wyborem będzie forsycja. Gdzie rośnie najlepiej i jakiego stanowiska wymaga? Forsycja jest mało wymagającą rośliną, która poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Będzie rosnąć na stanowisku zacienionym, chociaż to w słonecznym miejscu odwdzięczy się najpiękniejszymi kwiatami.
Chcesz zasadzić forsycję i zastanawiasz się, jaka ziemia będzie dla niej najlepsza? Idealne warunki to żyzna, niezbyt ciężka i umiarkowanie wilgotna gleba, ale wiele odmian tej rośliny toleruje również suche i piaszczyste podłoża. Najważniejsze, by ziemia nie była podmokła i gliniasta.
Co posadzić obok forsycji?
Forsycja świetnie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji, a radosny żółty kolor jej kwiatów urozmaici każdą aranżację. Dobrze będzie komponowała się np. z jaśminowcem, głogiem czy lilakiem.
Może Cię zainteresować: 15 najpiękniejszych krzewów do ogrodu – wybór redakcji Homebook.pl
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złJak rozmnażać forsycję?
Jak ukorzenić forsycję? Jeśli masz już jeden krzew w swoim ogrodzie, bez trudu możesz samodzielnie pobrać sadzonki, ukorzenić i posadzić nową roślinę. Sadzonki powinny być półzdrewniałe i długie na ok. 15-20 cm. Najlepiej pobierz je późnym latem. Sadzonki włóż do donic z ziemią wymieszaną z torfem, a doniczkę z rośliną owiń folią i postaw w jasnym miejscu. Ukorzenione sadzonki będziesz mógł posadzić w ogrodzie wiosną następnego roku.
Jak pielęgnować forsycję?
Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest uboga, krzewy forsycji mogą wymagać dodatkowego nawożenia. Wybierz nawóz bogaty w fosfor, potas i azot. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu krzewów – nawadnianie jest szczególnie ważne w okresie wzrostu.
Dlaczego forsycja nie kwitnie?
Choć forsycja to niewymagający krzew, to czasami zdarza się, że roślina nie wypuszcza kwiatów na wiosnę. Najczęściej taka sytuacja spowodowana jest wyborem niewłaściwego terminu cięcia, czyli przeprowadzenie tego zabiegu późnym latem lub wczesną jesienią.
Forsycja może zawiązywać pąki kwiatowe nawet późną jesienią, dlatego cięcie powinno się przeprowadzać wiosną, tuż po zakończonym kwitnieniu. Powodem słabego kwitnienia bywa czasem również zbyt mała ilość światła, nadmiernie przesuszona gleba lub rezygnacja z nawożenia rośliny.
Zobacz też: Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?
Czy forsycja jest trująca?
Czy kwiaty forsycji są jadalne? Tak! Opinie o toksycznych właściwościach kwiatów forsycji to mit. Kwiaty forsycji to źródło cennych składników, dlatego warto sporządzić z nich leczniczy napar albo dodać je np. na kanapkę lub do sałatki.
Jakie właściwości ma forsycja?
Jak wykorzystać kwiaty forsycji? Właściwości, jakie można im przypisać, sprawiają, że napar przyrządzony z tych żółtych kwiatów bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Pamiętaj zatem, by tuż po zakwitnięciu forsycji zebrać jej kwiaty i od razu wykorzystać lub zasuszyć.
Kwiaty forsycji cechują się dużą (aż 1%) zawartością rutyny, czyli flawonoidu, który wzmacnia naczynia krwionośne oraz ma właściwości przeciwutleniające. Rutyna wyjątkowo korzystnie działa przede wszystkim na osoby cierpiące na żylaki, choroby oczu (zaćmę i jaskrę), nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby oraz nowotwory. Oprócz rutyny kwiaty forsycji zawierają również cenne składniki takie jak: antycyjany, kwercetyna oraz saponiny.
Na co pomaga forsycja?
Napary ze świeżych bądź suszonych kwiatów mają działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, a nawet przeciwalergiczne (kwercetyna osłabia reakcje alergiczne). Regularnie spożywany napar widocznie obniża poziom cukru we krwi, dlatego jest polecany cukrzykom. Substancje zawarte w kwiatach forsycji sprawiają również, że mają one delikatne działanie uspokajające.
Forsycja to bardzo wdzięczny krzew – jest łatwy w uprawie, pięknie kwitnie, a jego kwiaty mają wspaniałe właściwości prozdrowotne. Warto mieć go w swoim ogrodzie, chociażby po to, by wczesną wiosną, kiedy wszystko jest jeszcze szare i ponure, móc cieszyć się energetyzującym, żółtym kolorem kwiatów.