Sprężyny faliste czy bonell – które lepsze? Czym się różnią?
Wygoda mebli tapicerowanych zależy przede wszystkim od zastosowanych materiałów. W siedziskach kanap, wersalek czy sof najczęściej stosuje się sprężyny bonell z pianką T35 lub sprężyny faliste z pianką HR. Które sprężyny są lepsze – bonell czy faliste? Które z tych rozwiązań daje wyższy komfort użytkowania? Kiedy lepiej wybrać sprężyny faliste, a kiedy bonell? Czy różnią się one ceną? Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sprężyn w meblach wypoczynkowych.
- Sprężyny faliste – co to jest?
- Gdzie wykorzystuje się sprężyny faliste?
- Po co stosuje się sprężyny faliste?
- Zalety i wady sprężyn falistych
- Sprężyny bonell – co to jest?
- Gdzie wykorzystuje się sprężyny bonellowe?
- Po co stosuje się sprężyny bonell?
- Zalety i wady sprężyn bonell
- Które lepsze - sprężyny bonell czy faliste?
Sprężyny faliste – co to jest?
Sprężyny faliste, nazywane także sprężynami zig-zag, to wyginane w fale druty o średnicy od około 2,5 do 5 milimetrów, które stosowane są w branży mebli tapicerowanych. Do siedzisk stosuje się grubsze druty 4- i 5-milimetrowe, do oparć cienkie o średnicy 2,5-3 milimetrów. Sprężyny faliste typ A to te wyprodukowane z płaskiego drutu, a sprężyny faliste typ B to te z druku o okrągłym przekroju. Na każdy metr bieżący sprężyny przypada od 15 do 25 zagięć, dzięki czemu drut posiada odpowiednią giętkość i zapewnia optymalny komfort. Montuje się je w niewielkiej odległości i równolegle do siebie, dzięki czemu tworzy się stabilna „sieć” podtrzymującą pozostałe warstwy siedziska czy oparcia, np. piankę, tkaninę wykończeniową.
Sprężyny faliste odznaczają się różną długością od 200 do nawet 1000 milimetrów. Najbardziej popularne są wersje o długości 460, 480, 530, 560 i 580 milimetrów. Sprężyny faliste montuje się do drewnianej czy wiórowej ramy mebla wypoczynkowego za pomocą specjalnych zaczepów. Te wykonane z plastiku są tańsze, ale też mniej trwałe, ponieważ przytwierdzane są zszywkami tapicerskimi. Stalowe zaczepy do sprężyn falistych są droższe, ale też trwalsze, gdyż mocowane są za pomocą wkrętów do drewna.
Gdzie wykorzystuje się sprężyny faliste?
Sprężyny faliste, a więc sprężyny zig-zag, stosowane są jako warstwa podtrzymująca w siedziskach mebli tapicerowanych takich jak sofy rozkładane, kanapy nierozkładane, fotele, podnóżki, leżanki czy ramy łóżek. Zamiast sprężyn falistych w oparciach, ale często – chcąc obniżyć koszty mebli – również w siedziskach producenci często używają takich rozwiązań jak gumowe czy parciane pasy tapicerskie, a także drewniane listwy sprężynujące.
O ile w przypadku oparcia nie robi to różnicy, o tyle przy siedzisku nie dają one porównywalnego komfortu korzystania jak przy meblach ze sprężynami falistymi. Sprężyny faliste wykorzystywane są nie tylko w branży meblarskiej, ale także do produkcji leżaków ogrodowych oraz foteli samochodowych.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem beżowa sztruks
2399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Lambina z pojemnikiem beżowa boucle
2959 złKanapa rozkładana Sotira z funkcją spania i pojemnikiem na pościel kremowa velvet
2499 złKanapa rozkładana trzyosobowa Volio beżowa velvet hydrofobowy nogi złote
2759 złKanapa rozkładana trzyosobowa Volio oliwkowa velvet hydrofobowy nogi czarne
2659 złKanapa rozkładana trzyosobowa Lartes z pojemnikiem granatowa welur hydrofobowy
1929 złKanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem beżowa welur łatwoczyszczący
2499 złKanapa rozkładana trzyosobowa Jokiranta z pojemnikiem granatowa sztruks
2879 złKanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem ciemnoszara welur łatwoczyszczący
2489 złKanapa rozkładana trzyosobowa Tomonde z pojemnikiem beżowa welur łatwoczyszczący
2369 złKanapa rozkładana trzyosobowa Candeiro z pojemnikiem beżowa szenil
2459 złKanapa rozkładana trzyosobowa Batilo 240 cm z pojemnikiem kremowa welur hydrofobowy
2499 złPo co stosuje się sprężyny faliste?
Jakie zadanie spełniają sprężyny faliste w kanapie czy w stelażu łóżka? Najprościej mówiąc, podtrzymują one ulokowane wyżej warstwy siedziska czy materaca. Przekrój prezentuje się więc następująco – do ramy mebla wykonanej z drewna lub płyty wiórowej przymocowane są sprężyny faliste. Na nich układana jest na przykład gruba pianka HR (wysokoelastyczna) lub typu T (zwyczajna), owata oraz tkanina tapicerska lub sprężyny bonellowe, cienka pianka, owata i tkanina tapicerska.
W efekcie, podczas siadania, siedzisko z zastosowanymi sprężynami falistymi nie zapada się, a pianka nie traci przez długi okres użytkowania swojego kształtu. Co ważne, użytkowanie mebli jest również bardziej komfortowe niż w przypadku mebli, w których zamiast sprężyn falistych zamontowane są w siedzisku pasy tapicerskie, listwy sprężynujące czy po prostu płyta meblowa.
Zalety i wady sprężyn falistych
Sprężyny faliste, o ile są odpowiednio dobrane pod względem grubości drutów i liczby zagięć na metrze bieżącym, sprawiają, że meble wypoczynkowe są wygodne w użytkowaniu. Zarówno podczas siedzenia, jak i po rozłożeniu również w czasie snu sprawiają one, że pianka czy sprężyny bonelowe są podtrzymywane i nie zapadają się. Sprężyny faliste odznaczają się również wysoką trwałością i są odporne na pękanie czy odkształcenia w wyniku dużych czy gwałtownych nacisków. Zaletą tego rozwiązania jest również stosunkowo niska cena – wyższa niż w przypadku mebli z pasami tapicerskimi, ale niższa niż przy modelach ze sprężynami bonelowymi. Wśród wad sprężyn falistych najczęściej wymieniany jest niższy poziom komfortu niż w przypadku mebli ze sprężynami bonellowymi.
Sprężyny bonell – co to jest?
Sprężyny bonell to powszechnie stosowane w branży meblarskiej elementy spiralne wykonane z drutu stalowego o średnicy około 2 milimetrów (przeważnie 2,2-2,5 milimetra). Mają one kształt klepsydry, a więc są węższe w środkowej części niż na górnym i dolnym krańcu spirali. Przeważnie wysokość zarówno pojedynczej sprężyny, jak i całej formatki sprężynowej wynosi od 9 do 14 cm. Na jednym metrze kwadratowym materaca bonellowego mieści 112 sprężyn. Pojedyncza spirala powstaje dzięki zastosowaniu systemu 4- i 5-zwojowego.
Sprężyny bonellowe ustawiane są obok siebie i łączone szeregowo drutem, dzięki czemu mogą tworzyć formatki sprężynowe o różnych wymiarach. Na rynku występują dwie wersje sprężyn bonell, a więc bez stalowej ramki oraz z ramką, dzięki której konstrukcja jest sztywniejsza. Warto również wspomnieć, że sprężyny bonell odznaczają się sprężystością progresywną, a więc podczas obciążania materaca dochodzi do oporu i wypierania ciała. Zapobiegają one także odkształceniom na materacach czy siedziskach mebli tapicerowanych, gdyż nacisk ciała rozkładany jest równomiernie nie w konkretnym punkcie, a na większej powierzchni.
Gdzie wykorzystuje się sprężyny bonellowe?
Formatki sprężynowe bonell, a więc sprężyny bonellowe, to jedne z najchętniej stosowanych elementów sprężynujących wykorzystywanych przy produkcji mebli tapicerowanych i materaców. Można je zastosować zarówno w sofach rozkładanych, jak i tapczanach, wersalkach, a nawet w fotelach i leżankach. Bardzo często sprężyny bonellowe znaleźć można w konstrukcji materaców oraz łóżek tapicerowanych bez osobnego materaca.
Ponieważ posiadają jednolitą budowę na całej powierzchni materaca chętnie wykorzystywane są w meblach przeznaczonych dla starszych dzieci i młodzieży (ze względu na stale zmieniający się wzrost niepolecane są w ich przypadku droższe materace strefowe). Z powodu stosunkowo niskiej ceny to również dobry wybór w przypadku budżetowych, ale nadal komfortowych mebli wypoczynkowych czy łóżek.
Materac sprężynowy 160x200 cm Trevor
1449 złMaterac sprężynowy 160x200 cm Kadyn
1959 złMaterac sprężynowy 180x200 cm Brooks
1519 złMaterac sprężynowy 90x200 cm Trevor
1099 złMaterac sprężynowy 180x200 cm Micellai
1179 złMaterac sprężynowy 120x200 cm Micellai
969 złMaterac sprężynowy 80x200 cm Micellai
739 złMaterac sprężynowy 120x200 cm Rommos
1249 złMaterac sprężynowy 100x200 cm Rommos
1099 złMaterac sprężynowy 140x200 cm Kadyn
1709 złMaterac sprężynowy 90x200 cm Kadyn
1299 złMaterac sprężynowy 200x200 cm Faris
999 złPo co stosuje się sprężyny bonell?
Sprężyny bonell wykorzystywane są, w odróżnieniu od sprężyn falistych z warstwy podtrzymującej, w warstwie sprężynującej mebli tapicerowanych oraz w materacach. Przeważnie przekrój materaca czy siedziska z wykorzystaniem sprężyn bonellowych składa się z kilku warstw. Na spodzie – jako warstwa podtrzymująca – umieszczone są albo sprężyny faliste, albo pasy tapicerskie, listwy drewniane czy też płyta wiórowa. Wyżej jest włóknina podkładowa, filc lub cienka pianka oraz następnie sprężyny bonellowe, cienka pianka, owata oraz tkanina tapicerska czy pokrowiec materaca.
Dzięki sprężynom typu bonell meble tapicerowane są wygodne, a przy wykorzystaniu jednocześnie także sprężyn falistych w warstwie podtrzymującej bardzo komfortowe. Sprężyny bonellowe, w przeciwieństwie do samej pianki, nie odkształcają się nawet po długoletnim użytkowaniu (o ile pielęgnowane są zgodnie z wytycznymi producenta, np. dotyczącymi regularnego odwracania materaca). Zamiast sprężyn bonellowych w warstwie sprężynującej mebli wypoczynkowych czy materaców producenci często stosują samą piankę (tańsze rozwiązanie) lub sprężyny kieszeniowe (droższe rozwiązanie).
Zalety i wady sprężyn bonell
Wśród zalet mebli tapicerowanych i materaców ze sprężynami bonell wymienić należy przede wszystkim średniego poziomu cenę. W niewielkiej pieniądzach (mniejszych niż przy sprężynach kieszeniowych, ale większych niż przy samej piance) można dostać całkiem wygodny i trwały produkt. Sprężyny bonell są także bardzo odporne na zmianę kształtu oraz – dzięki zwiększaniu oporu pod naciskiem - zapewniają komfort podczas spania zarówno w przypadku materaca ze sprężynami bonellowymi, jak i tapczanu czy sofy ze sprężynami bonell. Czy sprężyny bonell są lepsze od sprężyn falowanych? Z pewnością można stwierdzić, że siedziska, w których je wykorzystano, są solidniejsze, dłużej zachowują dobry wygląd (bez wysiedzianych dziur czy zapadniętej tapicerki).
Wadą sprężyn bonellowych jest fakt, że są one ze sobą połączone i pracują zależnie od siebie. Co oznacza to w praktyce? Nacisk w konkretnym miejscu sprawia, że pracuje większa liczba sprężyn dookoła, a nie tylko te konkretne, na których siedzimy czy leżymy. Z drugiej strony ciężar rozkłada się równomiernie na większej liczbie sprężyn, nie obciążając i nie eksploatując pojedynczych spiral, które mogłyby szybciej się zużyć. Minusem, który dostrzec można jedynie w przypadku niskiej jakości mebli tapicerowanych, jest to, że po dłuższym czasie użytkowania sprężyny mogą pęknąć i na przykład przebić materac czy siedzisko. Sposobem, aby temu zapobiec, jest stosowanie przez producentów dobrych jakościowo komponentów.
Które lepsze - sprężyny bonell czy faliste?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ oba typy sprężyn występują w innym miejscu w meblu, łączą się z innymi materiałami oraz mają inne zadanie. Sprężyny faliste to najlepszy wybór w przypadku elementów warstwy podtrzymującej tapczanów, sof, foteli, leżanek czy łóżek tapicerowanych (bez osobnego materaca).
Czym się różnią sprężyny bonell od falistych? Sprężyny bonell znajdują się natomiast w warstwie sprężynującej i stanowią alternatywę dla samej gąbki tapicerskiej lub sprężyn kieszonkowych.
Czy sprężyny faliste są wygodne? Tutaj wiele zależy nie od samych sprężyn, ale od wykorzystanej pianki czy sprężyn bonellowych w warstwie powyżej „fal”. Standardowym rozwiązaniem przy sprężynach falistych jest zastosowanie samej gąbki jako warstwy sprężynującej, na której siadamy. Meble wykonane w taki sposób są tanie, ale też stosunkowo wygodne. Jeżeli nie planujemy wykorzystywać tapczanu, sofy rozkładanej, leżanki czy łóżka codziennie zamiast łóżka, jest to dobry i ekonomiczny wybór.
Sprężyna falista czy bonell do spania będzie lepsza? Jakie sprężyny do sofy, a jakie sprężyny do wersalki zamiast łóżka? Gdy zależy nam na większym komforcie, a więc chcemy wykorzystać tapczan czy sofę jako codzienne miejsce do spania, warto postawić na inne modele mebli wypoczynkowych. Jakie dokładnie? Na przykład na meble tapicerowane ze sprężynami bonellowymi i cienką warstwą gąbki oraz filcu, które – jako warstwę podtrzymującą – będą miały zamontowane sprężyny faliste. Takie podwójne sprężyny zapewnią zarówno stabilność konstrukcji, jej większą trwałość przed zapadaniem się siedziska, jak również większą wygodę użytkowania.
Stoisz przed wyborem mebli wypoczynkowych i zastanawiasz się, co jest lepsze - sprężyny faliste czy bonellowe? W artykule podpowiadamy, czym różnią się sprężyny bonell od sprężyn falistych, gdzie są wykorzystywane i kiedy warto sięgnąć po konkretne rozwiązanie.