Kamień naturalny – jaki wybrać i gdzie go stosować? Podpowiadamy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.
Projektanci współczesnych aranżacji coraz chętniej i częściej wracają do korzeni. We wnętrzach pojawiają się naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, będące fantastycznym ukłonem w stronę bezpretensjonalnej estetyki, która ponownie wspina się na szczyty popularności. Nic zatem dziwnego, że kamienne mariaże są obecnie modnym i pożądanym wykończeniem — zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach domów. W jaki jednak sposób dobierać kamień naturalny i w jakiej formie najlepiej go eksponować? O tym możesz dowiedzieć się z poniższych akapitów.
Kamień naturalny — modne nowości
Wychodząc naprzeciw najbardziej stylowym aranżacjom, projektanci STEGU stale proponują zupełnie nowe rozwiązania w kontekście kamienia naturalnego. Jednym z nowości jest kamień LUNARO, który kusi oko subtelną bielą i wyważoną szarością. Jego przyjemne, gołębie tony fantastycznie harmonizują z trójwymiarową powierzchnią płytki, co sprawia, że okładzina ścienna przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnie przemyślanej kolorystyce, ale i strukturze.
Wśród najnowszych kolekcji marki STONES znalazły się dwie linie kamienia elastycznego — MALACHITE i ROSSO. Okładziny są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również doskonałe jakościowo, co dodatkowo ułatwia ich montaż i konserwację. Produkty zostały wykonane w formie niezwykle cienkiego panelu elastycznego (<5 mm grubości), który z jednej strony został pokryty kamieniem naturalnym, a z drugiej strony mocną taśmą samoprzylepną. Dzięki temu podczas montażu nie trzeba stosować dodatkowego kleju — wystarczy, że ściągniesz folię ochronną z produktu i przyłożysz do ściany. Co równie istotne, panele zostały zaprojektowane w dużym formacie, 600x150 mm przez co umożliwiają jeszcze szybszy i sprawniejszy montaż.
Jaki kolor kamienia naturalnego wybrać?
Wiele osób jest zdania, że kamień naturalny wnosi do wnętrz stosunkowo surową estetykę. Nic bardziej mylnego! Odpowiedni dobór kolorystyczny kamienia sprawia, że materiał potrafi prezentować się w aranżacji niezwykle przytulnie i ciepło. Najlepszym tego przykładem może być chociażby kamień naturalny IVORY czy RUSTY. Ten pierwszy zachwyca przyjaznymi tonami kolorystycznymi, jakie oscylują wokół beżu, wanilii oraz subtelnych, piaskowych nut. Taki melanż barwowy sprawia, że całość będzie fantastycznie sprawdzać się np. w rustykalnych przestrzeniach, którym należy dodać nieco przytulności.
Drugi z wymienionych rodzajów kamienia przyciąga z kolei wzrok oryginalnymi rdzawymi nutami. Dzięki temu, że został w ten sposób zabarwiony, doskonale odnajdzie się m.in. w charakternych przestrzeniach industrialnych, w których rządzi wielkomiejska estetyka. Podobnie kolorystyka dwóch innych kolekcji kamienia elastycznego, MALACHITE i ROSSO oscyluje wokół ciepłych rdzawych tonacji. Pierwsza z nich idzie jednak bardziej w stronę szarości, druga, ceglanej czerwieni.
Przyglądając się bliżej kamieniowi naturalnemu, nie wolno przejść również obojętnie obok kolorystyki, która zachwyca wyważoną szarą tonacją. Kamień LUNARO dzięki połączeniu bieli, subtelnych szarości oraz grafitu, przypomina elegancki, jasny marmur. Dzięki temu fantastycznie sprawdzi się w stylowych wnętrzach minimalistycznych czy glamour. Tuż obok niej warto wymienić kamień OXIDO i NERO. Pierwszy to wynik inspiracji całą feerią kolorów ziemi — poczynając od głębokiego antracytu, idąc przez szarości i beże, brązy, na odcieniach miedzi i spatynowanej czerwieni, kończąc. NERO z kolei, to głęboki ukłon w stronę nieco kosmicznych inspiracji. Kamień naturalny ma kolor głębokiej czerni i ciemnej szarości, co jedynie podkreślają subtelne srebrzenia. NERO jest więc niezwykłą grą ze światłocieniem, który doda wnętrzu nieco tajemniczości.
Kamień naturalny nie tylko we wnętrzach
A gdyby tak wyjść poza wnętrza domu i zaprosić kamień naturalny również na zewnętrzne mury budynku? Jak się bowiem okazuje, coraz więcej osób zastanawia się nad projektem elewacji domu, gdzie w roli głównej występuje właśnie kamień naturalny. Projektanci są zgodni — oto doskonałe rozwiązanie, które sprawia, że wykończenie domu pozostaje nie tylko oryginalne, ale również wyjątkowo trwałe i solidne. Dzięki takiemu stylistycznemu „wyjściu” z kamieniem naturalnym poza wnętrza domu, możesz również sprawić, że całościowa aranżacja stanie się bardziej spójna i harmonijna — identyczny rodzaj kamienia można przecież zastosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na murach budynku, parkanach czy elementach ogrodowej architektury.
Wybierając wśród kolekcji STEGU musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie rekomenduje się do użycia zewnętrznego. Linie takie jak BIANCO, GREY, NERO, ROSSO i MALACHITE przeznaczone są jedynie do stosowania wewnątrz budynków. Możliwości zastosowania zewnętrznego dadzą Ci natomiast okładziny: IVORY, RUSTY, ARGENTO, OXIDO, PRETO czy LUNARO. Możesz zatem do woli wybierać wśród niezwykle bogatej kolorystyki wykończeń — poczynając od estetyki typowo rustykalnej, idąc przez industrialną, na minimalistycznej kończąc.
Funkcjonowanie bliżej natury sprawia, że czujemy się po prostu dobrze. Teraz wykończenia inspirowane pięknem kamienia naturalnego możesz do woli wykorzystywać w swoich domowych aranżacjach. Decydując się na kamienne okładziny zyskujesz nie tylko niebanalną stylizację z charakterem, ale również bezpretensjonalne piękno stworzone przez naturę i dopieszczone przez wyobraźnię projektantów.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.