Cegła na ścianie, czyli wielki powrót naturalnych materiałów. Jak wykorzystać ją we wnętrzach?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.
Na kilka dekad zamieniliśmy niezawodną cegłę na sztuczne okładziny i tapety. W końcu przyszedł jednak czas wielkiego powrotu naturalnych materiałów! Bardzo nas to cieszy, ponieważ ceglana ściana wprowadza do wnętrza dużo ciepła i stylu. Jeśli więc zastanawiasz się, co wybrać na ścianę w salonie, sprawdź, jak wykorzystać płytki imitujące cegłę w przestrzeni mieszkalnej!
Cegła – jak wprowadzić ją do wnętrza?
Na początek małe obalenie mitu: aby cieszyć się ceglaną ścianą, wcale nie trzeba skuwać tynku czy przeprowadzać się do budynku z poprzedniego stulecia. Płytki cegłopodobne sprawią, że ten wyjątkowy materiał można dziś wprowadzić do każdego typu mieszkania – także w bloku czy nowoczesnym domu.
Tego typu płytki mogą być wykonane z gipsu lub betonu, dzięki czemu są bardzo trwałe i przetrwają w niezmienionym stanie przez długie lata. Idealnie imitują powierzchnie znane z klasycznych rezydencji i starych domów, mogą więc stanowić piękną dekorację każdego salonu, sypialni, korytarza i kuchni, a nawet – jeśli są produktami betonowymi – elewacji domu.
Płytki imitujące cegłę to bardzo stylowa i elegancka, a przy tym oryginalna okładzina ścienna, która będzie idealnym tłem dla całego wystroju pomieszczenia. W ofercie marek Stegu i Stones znaleźć można ich liczne modele w różnych kolorach i strukturach, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie wariantu do konkretnego stylu wnętrza, mebli i dekoracji.
Co więcej, ceglane płytki pasują do rozmaitych aranżacji, dzięki temu można do woli zmieniać wystrój pokoju, bez konieczności zmiany dekoracji ściany. Tak ozdobiona ściana nie znudzi się też tak szybko, jak pstrokata tapeta czy powierzchnia pomalowana jednolitą farbą.
Czerwona cegła – w jakich aranżacjach się sprawdzi?
Kiedy myślimy „cegła” przed oczami staje nam czerwona ściana w stylu nowojorskich loftów. I prawidłowo! To właśnie czerwony, pomarańczowy i rudy są najbardziej naturalnymi kolorami ceglanych bryłek. Ściana z czerwonej cegły będzie zaś idealnym tłem zarówno dla aranżacji industrialnych czy ultra nowoczesnych, jak i tych klasycznych, utrzymanych w bardziej tradycyjnej odsłonie.
Co ważne, czerwona cegła idealnie komponuje się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Będzie też doskonale prezentować się w zestawieniu ze ścianami w dowolnym kolorze czy meblami w różnych stylach – od vintage po te nowoczesne. Wykorzystując ją w aranżacji warto jednak pamiętać, że stanowi ona dekorację sama w sobie i nie wymaga natłoku dodatkowych elementów ozdobnych.
Jakie płytki wybierać, aby najlepiej imitowały czerwony mur? Świetnie sprawdzą się tu chociażby utrzymane w ciepłej, czerwonej barwie płytki Monsanto 1 marki Stegu, które perfekcyjnie oddają urok klasycznej, rozbiórkowej cegły – to produkt z gotową fugą, dzięki czemu montaż jest szybki i łatwy. Płytki wykonane są z betonu, mogą więc zagościć nie tylko na ścianach we wnętrzach, ale także na zewnątrz.
Pięknie prezentują się również płytki Sotano 4 marki Stones, których czerwona powierzchnia została urozmaicona biało-szarymi przetarciami. Taką cegiełką można pokryć wszystkie ściany w pokoju lub wykorzystać je jako element ozdobny i ułożyć na wybranej płaszczyźnie lub jej fragmencie.
Cegła w jasnym kolorze – biele, beże i szarości
Alternatywą dla bardzo charakternej czerwonej cegły będą nieco bardziej stonowane, niezwykle eleganckie płytki w jasnych kolorach. Biała, beżowa lub kremowa cegła to najlepsza propozycja dla wnętrz, gdzie chcemy uzyskać efekt oryginalnego tła, które optycznie rozświetli i powiększy pomieszczenie. Cegła w jasnym odcieniu stanie się ciekawą dekoracją przestrzeni, ale nie będzie – jak w przypadku czerwonego wariantu – grać w całej aranżacji „pierwszych skrzypiec”.
Jasne płytki cegłopodobne idealnie sprawdzą się w klasycznym wystroju, gdzie szczególnie ważna jest rodzinna atmosfera. Biała lub szara ściana z cegły to zawsze kwintesencja ponadczasowej elegancji, ale w ceglanym wariancie zostaje delikatnie przełamana rustykalną sielskością. Efektem jest przyjemna dla oka aranżacja, która przywodzi na myśl nowoczesny styl wiktoriański, który jak żaden inny kojarzy się z domowym ciepłem.
W takich aranżacjach doskonale sprawdzą się płytki Vintage 1 czy Vintage 2, które wyróżniają się lekko chropowatą strukturą i niejednolitą kolorystyką, przez co fenomenalnie komponują się z aranżacjami utrzymanymi np. w stylu retro.
Biały to także kolor, który kochają nowoczesne wnętrza. Ściana z białych płytek imitujących cegłę może więc z powodzeniem stanowić element wystroju, stworzonego zgodnie z najnowszymi trendami. Będzie współgrała tak samo z designerskimi meblami, jak i z tymi wyglądem nawiązującymi do minionych epok. Biała cegła stanowi bowiem rodzaj wspólnego mianownika dla mebli i dodatków w każdym stylu.
Wyróżniające się ciekawą strukturą płytki Parma 1 z gotową fugą, przypominają nieco ścianę domu w słonecznej Toskanii, będą idealnym wyborem do wnętrz vintage, boho lub urządzonych w stylu rustykalnym. Podobnym wariantem są płytki Sotano 1, które idealnie sprawdzą się np. w aranżacjach skandynawskich.
Płytki cegłopodobne z gotową fugą są łatwiejsze i szybsze w montażu, dlatego są idealnym wyborem dla osób, które chcą samodzielnie wykonać ceglaną ścianę. Wybierając tego typu płytki, nie trzeba martwić się o spoinowanie – w tym ubrudzenie cegiełek zaprawą czy krzywe ułożenie elementów. Wystarczy ułożyć pierwszą linię płytek, a montaż kolejnych rzędów nie wymaga rysowania na ścianie linii pomocniczych.
Kremowa cegła Brickal od Stegu sprawdzi się najlepiej w aranżacjach skandynawskich, gdzie będzie pięknie współgrać z naturalnym drewnem i dodatkami w neutralnych kolorach. Takie połączenie to prosty przepis na spokojnie i relaksujące wnętrze, w którym czuć klimat domowego ogniska. Brickal to płytka cegłopodobna, która jest nie tylko bardzo efektowna, ale również prosta w układaniu, gdyż konstrukcja panelu połączonego z fugą umożliwia użytkownikom samodzielny i szybki montaż.
Płytki imitujące cegłę urozmaicą każde wnętrze, bez względu na jego styl czy wyposażenie. Ten naturalny materiał to bowiem połączenie powrotu do korzeni ze świeżym spojrzeniem na trendy wnętrzarskie, a taka kombinacja pozwala stworzyć niezwykle oryginalne aranżacje.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.