Kolory do wnętrz – co króluje na ścianach w 2024 r.?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.
Wykorzystanie koloru buduje atmosferę wnętrza, jednocześnie odzwierciedlając charakter i zainteresowania domowników. Zwykle wyrażaliśmy siebie za pomocą ogólnej stylistyki wnętrza oraz dekoracji w konkretnym stylu. Rodzinne zdjęcia, personalne pamiątki czy książki pełniły funkcję tego elementu, który podkreślał, że to nasza bezpieczna, domowa przestrzeń.
Na przestrzeni lat kolejnym elementem ekspresji mieszkańców stały się ściany. Dotychczas pełniące funkcję tła dla aranżacji przeistoczyły się w jej integralną część. Designerskie printy, ryflowane powierzchnie 3D oraz głęboko nasycone kolory wkroczyły na ściany w szczególności naszych salonów i sypialni. Sprawdź najmodniejsze rozwiązania w 2024 r.
Kolor roku, czyli Peach Fuzz
Jednym z najważniejszych momentów dla świata designu jest wybór koloru roku. W 2024 Instytut Pantone tym tytułem mianował odcień Peach Fuzz. Ten wyjątkowy kolor łączy tony pomarańczy i różu. Brzoskwiniowa barwa przywodzi na myśl słodkość tego owocu i letnie zachody słońca. Peach Fuzz wizualnie odzwierciedla miękkość, ciepło i przytulność.
Sąsiednie odcienie brzoskwini sprawdzą się nie tylko na meblach, ale również na ścianach. Kolekcja Terracote od Deco Academy łączy lamele akustyczne na filcu oraz panele tapicerowane w jednolitym wybarwieniu, umożliwiając zestawianie ich ze sobą w jednej aranżacji. Z kolekcją Terracote doskonale komponują się też panele z printami– jak Lastrico, którego design nawiązuje do cieszącego się ogromną popularnością motywu terazzo.
Z czym łączyć kolor brzoskwiniowy? Kremowy, jasnoszary, terakota, pastele (błękitny, miętowo-zielony, jasnoróżowy)
Róż we wnętrzach
Dziewczęcy róż przeszedł ogromną metamorfozę i wyszedł poza pokoje dziecięce. W domowych aranżacjach wykorzystujemy szeroką gamę odcieni – od delikatnego pudrowego różu, przez przygaszony dusty pink po ciemniejsze wybarwienie w postaci mauve, łączącego róż z fioletem.
Kolorystyka kolekcji Deco Academy Eldberry odwzorowuje letni przysmak z dzieciństwa, czyli jagody ze śmietaną. Rozbielony, delikatny róż doskonale łączy się z aranżacjami w jasnej kolorystyce. Miękkość panelu tapicerowanego wspaniale podkreśla zastosowanie sof o obłych kształtach wykonanych z przyjemnych w dotyku tkanin. Ciemniejszą odsłonę różu w tonacji mauve znajdziesz w serii Puffin (elementy w tkaninie R63).
Z czym zestawiać różowe elementy we wnętrzach? Kremowy, beżowy (jasne, ciepłe odcienie), złoty, pastele (maślany żółty, błękitny)
Jak zastosować kolor niebieski w aranżacji?
Podobnie jak róż, zwykle kojarzony z pokojami dziecięcymi. Niebieski zachwyca bogatą paletą barw o różnym nasyceniu. Delikatne błękity baby blue, przygaszone niebieskości i ciemne, głębokie granaty odnajdują się w różnych aranżacjach - w zależności od zastosowanych mebli i dodatków.
Niebieski perfekcyjnie prezentuje się w sąsiedztwie bieli, delikatnych szarości i kremów. Przydymione odcienie jak Smoke Blue w towarzystwie jasnych elementów tworzą subtelną, kojącą aranżację. Panele tapicerowane Adrea z motywem czapli dodają przestrzeni lekkości i kobiecego charakteru. Ciemny granat tworzy z bielą zaskakujący kontrast, którego dwubarwna kolorystyka przyciąga spojrzenia.
Jakie kolory pasują do niebieskiego? Biały, kremowy, beżowy, brązowy, różowy
Odcienie brązu na ścianach
Jeden z gorących trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów. Coraz częściej poszukujemy w domowej przestrzeni odpoczynku i ukojenia. Stąd ogromna popularność palety kolorów ziemi jak brązy, beże czy oliwkowe zielenie.
Element naturalności we wnętrzach podkreślają także struktury i materiały – jak wyczuwalne pod palcami usłojenie drewna czy tkaniny w typie plecionki. Linearny układ lameli na płycie z kolekcji Linea Comfort Hazelnut wprowadza do pomieszczenia harmonię w ciepłym odcieniu brązu. Nowa kolekcja LEN paneli tapicerowanych Mollis zachwyca wyraźnym splotem materiału oraz stonowaną kolorystyką.
Jakie kolory pasują do brązu? Kremowy, beżowy, granatowy, zgaszone pastele (dusty pink, szałwiowy)
Ciepłe wnętrza, stonowane tonacje
Uniwersalne tony kremu i beżu doskonale komponują się z różnymi stylami aranżacyjnymi. Te delikatne i subtelne odcienie dodają wnętrzom elegancji, ciepła i wyciszenia. Ściany w tych odcieniach stanowią neutralne tło, które pozwala na eksperymentowanie z innymi elementami dekoracyjnymi. Taka baza daje również przestrzeni lekkość i jasność, czyniąc ją optycznie większą i bardziej przytulną.
Wspaniałym uzupełnieniem ścian w stonowanych odcieniach są tapicerowane elementy. Obły kształt paneli płotków nadaje aranżacji dodatkowej delikatności. Tkanina L02 w typie bukli zachwyca miękkością i strukturą parzonej wełny. Panele tapicerowane można wykorzystać również jako zagłowie łóżka w sypialni, w mieszanym układzie kształtów. Poduszki ścienne można także połączyć z lamelami w analogicznym odcieniu.
Z czym zestawiać krem i beż? Brązowy, terakota, pastele (pudrowy róż, błękitny), bordowy, granatowy, szmaragdowy zielony.
Wnętrza roku 2024 są zdominowane przez bogatą paletę kolorów, które nie tylko tworzą atmosferę, ale także wyrażają charakter i osobowość domowników. Od świeżego Peach Fuzz po róże, niebieskości i brązy, możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Zastosowanie dopasowanych do nas kolorów na ścianach, w połączeniu z odpowiednimi akcentami i dodatkami, może stworzyć harmonijną, przytulną i wyjątkową przestrzeń, która odzwierciedla nasz indywidualny styl życia i potrzeby.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.