Szafa pod schodami – jaką wybrać? Sprawdź pomysły na przestrzeń pod schodami
Szafa pod schodami to jeden z najpraktyczniejszych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni w tym miejscu. Szafa przesuwna czy szafa wnękowa pod schodami to dwa najczęściej wybierane rozwiązania, dzięki którym zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Ostateczny wybór zależy od tego, ile masz miejsca (na głębokość i wysokość) do wstawienia mebla. Jaka szafa pod schodami sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź nasze podpowiedzi!
Szafa przesuwna pod schodami
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest szafa przesuwna pod schodami. Dzięki temu, że drzwi otwiera się w bok na prowadnicach, nie wymagają one dodatkowej przestrzeni. Tym samym szafa może być zabudowana od podłogi aż po same schody, a to daje możliwość maksymalnego zagospodarowania wolnej przestrzeni. Dobrze dobrana (wymiarowo, stylistycznie i kolorystycznie) szafa przesuwna pod schodami doskonale się z nimi komponuje. To tworzy spójną całość – szczególnie, jeśli jest to szafa pod schodami drewnianymi, w kolorze schodów.
Szafa wnękowa pod schodami
Jeżeli pod schodami masz sporo przestrzeni i nie ogranicza ona możliwości otwierania drzwi, możesz pomyśleć również o szafie wnękowej pod schodami. Taką szafę dopasowuje się do wysokości i szerokości wnęki, a jeśli jej kształt jest nietypowy, także do niego. W tym przypadku można puścić wodze fantazji i zdecydować się np. na szafę w zabudowie pod schodami z dodatkowymi szufladami. Wszystko zależy od przestrzeni i kształtu miejsca, w jakim ma stanąć.
Szafa pod schodami na wymiar
Szafa na wymiar pod schodami to rozwiązanie niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymiary są nietypowe. W takim przypadku trudno znaleźć gotowy produkt, który byłby idealnie dopasowany do wszelkich skosów i innych uwarunkowań kształtu pod schodami. Taką szafę na wymiar zamówisz praktycznie u każdego producenta mebli, przede wszystkim w popularnych sieciach meblowych. Szafa na wymiar pod schody ma jeszcze jedną zaletę. Taka szafa na zamówienie będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcesz!
Szafa pod schodami z lustrem
W przedpokoju jest niewiele miejsca, jednak chcesz wykorzystać przestrzeń pod schodami? Postaw na szafę z lustrem. Dzięki temu przestrzeń optycznie się powiększy. Lustro będzie odbijać światło, przez co będzie również jaśniej. Najpopularniejsze szafy z lustrem to te przesuwne.
Wysuwana szafa pod schodami
Ciekawą alternatywą dla najpopularniejszych rozwiązań jest wysuwana szafa pod schodami. Najczęściej to bardziej system pionowych półek niż szafa jako taka. To świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dzięki segmentowemu otwieraniu półek otwierasz tylko tę część, której w danej chwili potrzebujesz. Wysuwana szafa pod schodami zmieści wszystko: kurtki, czapki, rękawiczki, szaliki, a także buty, parasolki czy torby na zakupy. Zapewni także porządek: największe półki mają zwykle wieszaki, a mniejsze składają się z szuflad.
Nawet jeśli interesuje Cię więc przede wszystkim szafa na kurtki pod schodami, warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Jest wygodne i praktyczne, a pozostałe półki bez wątpienia bardzo szybko zagospodarujesz czymś innym.
Szafa na buty pod schodami
Schody są dość niskie i jest ich niewiele, a tym samym nie ma zbyt wiele miejsca na to, by we wnęce pod nimi umieścić szafę? Miejsce możesz zagospodarować, stawiając szafkę na buty – taką pod schody. Składa się ona przeważnie ze wsuwanych półek lub szuflad, podobnie jak szafa wysuwana, z tym że jest przystosowana typowo pod buty.
Biała szafa pod schodami
Marzy Ci się biała szafa pod schodami, ale obawiasz się o to, że szybko zżółknie i zniszczy się przez częste używanie, w dodatku przeważnie brudnymi rękoma? Nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów mebli zapobiegają takim skutkom. Materiały używane do produkcji takich szaf są trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym przeważnie mają łatwo zmywalną powierzchnię. Dzięki temu utrzymanie w czystości białej szafy pod schodami będzie łatwe.
Biała szafa pod schodami nie tylko wygląda idealnie we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Świetnie sprawdza się również w małych pomieszczeniach, gdzie trzeba optycznie powiększyć przestrzeń.
Szafa pod schodami metalowymi
Nowoczesna szafa pod schodami metalowymi wydaje się oczywistym wyborem. Czy oznacza to jednak, że trzeba decydować się na podobny materiał? Niekoniecznie. Szafa pod schodami metalowymi wcale nie musi być industrialna i wykonana z metalu. Wiele zależy od tego, w jakiej aranżacji utrzymana jest reszta wnętrza. Do metalowych schodów pasuje zarówno biała, jak i drewniana szafa, ale np. z metalowymi dodatkami. Podobnie rzecz ma się w przypadku szafy pod schodami ażurowymi.
Szafa pod schodami DIY
Jeżeli nie satysfakcjonuje Cię żadne z zaproponowanych rozwiązań lub po prostu masz swoją wizję na ten mebel, którą bardzo chcesz zrealizować, możesz zrobić ją sam. Jak zrobić szafę pod schodami? To nie jest trudne zadanie, ale wymaga solidnego przygotowania. Podstawą jest dokładne wymierzenie przestrzeni pod schodami i zrobienie planu.
Istotna jest również kolejność montażu szafy. Najpierw trzeba połączyć ze sobą jej wszystkie elementy wewnętrzne. Następnie mocuje się półki i prowadnice na szuflady. Teraz czas na szkielet – przymocowanie ścian i drzwi. Gotowe!
Ile kosztuje szafa pod schodami?
Ile kosztuje szafa w korytarzu pod schodami? Na to pytanie nie sposób udzielić odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników: wielkości wnęki pod schodami, wymiarów, kształtów i rodzaju szafy, materiałów, z jakich jest wykonana oraz tego, czy wybierzesz gotowy projekt, czy szafę na zamówienie. Cennik wygląda podobnie jak w przypadku mebli do innych pomieszczeń: od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najtańszym rozwiązaniem może okazać się właśnie szafa pod schody DYI!
Szafa pod schodami to najpraktyczniejszy sposób zagospodarowania wolnej przestrzeni. Do takiego mebla zmieści się o wiele więcej rzeczy, niż może się wydawać. Dzięki temu zyskujesz podwójnie: przestrzeń i porządek oraz element dekoracyjny. To, na jaką szafę się zdecydować, zależy przede wszystkim od przestrzeni, budżetu i aranżacji wnętrza.