Rattan – co to jest? Sprawdź możliwości wykorzystania rattanu
Rattan często bywa mylony z wikliną, a nawet z bambusem. Jak więc odróżnić go od innych plecionek? W dzisiejszym tekście prezentujemy ten wyjątkowy surowiec – tłumaczymy, co to jest rattan, jak wygląda i jakie są jego zalety. Przedstawiamy również wykonane z niego przedmioty, w tym rattanowe meble ogrodowe.
Co to jest rattan?
Popularny rattan to materiał naturalny pozyskiwany z palmy rotangowej. Ta pnąca roślina, nazywana również trzciną indyjską lub hiszpańską, porasta tereny Azji Południowo-Wschodniej – można ją spotkać przede wszystkim w Indiach i na Cejlonie. Jak wygląda rattan? Żywa roślina ma postać silnego pnącza o długich pędach i pierzastych liściach. Obrobiony rattan staje się bardzo elastyczny i pozwala się kształtować z dużą dowolnością.
Rattan – rodzaje
W sklepach najczęściej możesz spotkać:
- Rattan naturalny – pozyskiwany z palmy rotangowej. Służy głównie do wyplatania mebli, ale popularny jest również rattan florystyczny występujący w formie patyczków, kul i ramek pełniących funkcję stelaży pod kompozycje kwiatowe. Dekoracyjny rattan to też różnego rodzaju siatki i maty.
- Rattan syntetyczny (technorattan) – powstaje w wyniku oplatania aluminiowego lub stalowego szkieletu żywicą syntetyczną. Bywa też nazywany ekorattanem. Tworzy się z niego meble, kosze oraz maty – sztuczny rattan w rolce może być wykorzystany do tworzenia osłon na balkonie lub w ogrodzie.
- Technorattan z polipropylenu – imitacja imitacji, czyli wytwór udający technorattanową plecionkę. W tym przypadku produkcja polega na odlewaniu włókien w formie. Wykonane w ten sposób meble są jednolite kolorystycznie, nie posiadają cieniowania, a w dotyku są znacznie twardsze.
Rattan – przeznaczenie
Pod wpływem wody i pary wodnej rattan staje się elastyczny i z łatwością daje się zaplatać. Powstają z niego:
- meble – najczęściej ogrodowe, ale ażurowe sprzęty mogą też stać się elementem aranżacji domowej. Uszkodzenia plecionek można naprawiać, stosując rattan do renowacji mebli dostępny jako siatka w rolce;
- kosze, kufry – różnorodne pojemniki użytkowe i dekoracyjne;
- ozdoby – popularność stylu boho spowodowała, że coraz częściej rattan służy do wyplatania tac, podkładek pod talerze, ale też ram luster i zegarów czy abażurów lamp;
- dekoracje florystyczne – akcesoria do tworzenia bukietów i ozdób kwiatowych.
Właściwości rattanu – zalety
Naturalny rattan zyskał uznanie na całym świecie zarówno dzięki swojej urodzie, jak i właściwościom praktycznym. Do jego zalet należą:
- plastyczność – pod wpływem pary wodnej rattan łatwo daje się kształtować;
- atrakcyjny wygląd – meble i ozdoby z naturalnego rattanu cechują się pięknym kolorem i niepowtarzalnym urokiem;
- lekkość – meble rattanowe niewiele ważą, dzięki czemu ich przenoszenie jest bardzo łatwe. Ma to znaczenie w przypadku sprzętów ogrodowych, które należy schować przed zimą;
- stabilność – mimo swojej lekkości rattanowe meble mają solidną konstrukcję.
Właściwości rattanu – wady
Naturalny rattan niestety posiada również wady, które ograniczają jego zastosowanie:
- konieczność konserwacji – co kilka lat rattan należy pokrywać warstwą impregnatu;
- brak odporności na wilgoć – meble rattanowe należy chronić przed deszczem i nigdy nie wolno ich stawiać na wilgotnym podłożu;
- wrażliwość na wysokie i niskie temperatury – rattanowego wyposażenia nie należy umieszczać w pobliżu źródeł ciepła ani nie pozostawiać na zimę w ogrodzie
- wrażliwość na promienie słoneczne – pod wpływem słońca rattan odbarwia się i wykrusza.
Jak wykorzystać rattan w ogrodzie i na tarasie?
Biorąc pod uwagę zalety i wady naturalnego rattanu, musisz starannie przemyśleć sposób, w jaki go wykorzystasz. Aranżacje z rattanu najlepiej tworzyć na zadaszonym tarasie. Stoły i fotele nie będą miały wówczas kontaktu z podłożem, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że zawilgotnieją od rosy. Nie grozi im także deszcz ani promienie słoneczne. Meble możesz co prawda postawić bezpośrednio w ogrodzie, ale w miejscu przynajmniej częściowo zacienionym. Pamiętaj jednak, że trzeba je będzie schować przed deszczem oraz w okresie jesienno-zimowym.
Meble ogrodowe z rattanu – jakie warto wybrać?
Rattan niezbyt dobrze reaguje na wilgoć. Jeśli więc chcesz, aby meble stanęły bezpośrednio na trawie, wybierz zestaw ogrodowy z rattanu i metalu. Metalowe nóżki bez problemu zniosą towarzystwo pokrytej rosą trawy – jeśli dodatkowo nad meblami ustawisz duży parasol, rattanowe elementy zostaną osłonięte przed ewentualnym deszczem.
Ciekawą propozycją dla osób ceniących estetykę, jest basen stelażowy z rattanu, a raczej z technorattanu. Funkcjonuje on na takiej samej zasadzie, jak inne tego typu baseny – po wyjęciu basenu z opakowania i uformowaniu w kształt koła, w obudowę należy wsunąć stelaż. Sztuczny rattan sprawi, że basen dopasuje się do otaczającego go ogrodu.
Rattan na balkonie – jak go wykorzystać?
Meble balkonowe z rattanu zdają egzamin z tego względu, że cały czas znajdują się pod osłoną – nie grozi im więc silne przemoczenie czy przypalenie przez słońce. Świetnie sprawdzą się również balkonowe doniczki rattanowe, których możesz użyć jako osłonki na pojemnik z kwiatami. Sztuczny rattan na balkonie znajdzie też zastosowanie jako osłona przed wiatrem czy spojrzeniami sąsiadów – technorattanową matę możesz zakupić w rolce i otoczyć nią balustradę. Osłona balkonowa z rattanu na pewno pomoże zwiększyć komfort korzystania z tej przestrzeni.
Meble z rattanu – jakie sprawdzą się we wnętrzach?
Jeśli marzą Ci się ażurowe meble z rattanu, do wyboru masz szeroką gamę sprzętów. Oprócz popularnych rattanowych krzeseł, foteli i stolików, zwróć też uwagę na większe meble. Wspaniałe wrażenie zrobi np. szafa rattanowa – w wersji z drzwiami lub w formie regału. Do kompletu możesz dopasować komodę z rattanu i gustowną, ażurową półkę na zdjęcia czy bibeloty.
Plecionkowe wyposażenie domu to także mniejsze przedmioty – kosze z rattanu, lustra i zegary z wyplatanymi ramami, wspaniałe zagłówki łóżek, tace czy podstawki. Już kilka rattanowych elementów wprowadzi do twojego mieszkania swobodną artystyczną atmosferę w modnym stylu boho.
Czym pomalować rattan?
Do nadania rattanowym meblom nowego wyglądu nie potrzeba wiele – wystarczy pędzel i barwnik. Jaką farbą pomalować rattan? Wystarczy zwykła farba do drewna, zwłaszcza jeśli marzy Ci się biały rattan. Świetnie sprawdzi się również specjalna farba kredowa do renowacji mebli. Jeśli jednak wolisz naturalne kolory, możesz skorzystać z bejcy. Meble rattanowe posiadają wiele trudno dostępnych miejsc. Jak zatem pomalować rattan, by efekt był jednolity? Na pewno przydadzą się małe wałki i pędzelki, ale warto również skorzystać z farby w sprayu.
Jak dbać o rattan?
Przede wszystkim – chronić go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Podstawowa pielęgnacja polega również na regularnym czyszczeniu. Jak wyczyścić rattan? Najlepszą metodą jest przecieranie mebli suchą szmatką – w ostateczności delikatnie zwilżoną. Rattanowe meble warto też odkurzać przy użyciu szczotki ze ssawką.
Co jednak gdy nasze meble już się zniszczyły? Jak odnowić rattan? Jeśli widzisz, że pokrywająca go farba lub lakier łuszczy się, musisz zeszlifować nierówną powierzchnię. Wygładzony rattan pokryj impregnatem, a po jego wyschnięciu – farbą do drewna. Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć rattan bez użycia farby, mamy dla Ciebie w pełni ekologiczne rozwiązanie – meble wystarczy pociągnąć mocną kawą, sokiem z buraka lub wywarem z cebuli.
Rattan i technorattan – podobieństwa i różnice
Meble z naturalnego rattanu, choć piękne i lekkie, mają swoje wady. W dodatku zarówno cena rattanu, jak i technorattanu jest dość wysoka – koszt zestawu mebli ogrodowych będzie więc podobny. Jeśli potrzebujesz szybkiej porady, co wybrać – meble z rattanu czy technorattanu – zajrzyj do naszej tabelki i przekonaj się, co jest dla Ciebie lepsze: rattan czy technorattan.
Co zatem wybierzesz do swojego domu i ogrodu? Który z rodzajów rattanu najbardziej Cię przekonał – naturalny rattan czy imitujący go technorattan?