Leżak grawitacyjny – co to jest i jaki wybrać do ogrodu, na taras i balkon?
Leżak grawitacyjny to specjalny model leżaka ogrodowego, który zapewnia zupełnie inny wymiar wypoczynku. Leżaki grawitacyjne można ustawić w takiej pozycji, by stopy znajdowały się powyżej serca. To przynosi wiele korzyści dla zdrowia i sprawia, że relaks jest jeszcze lepszy. Czym dokładnie jest leżak ogrodowy grawitacyjny, jakie są jego najważniejsze zalety, jaki model wybrać? Podpowiadamy!
Leżak grawitacyjny – co to jest?
Leżak ogrodowy zero gravity, jak bywa zwany inaczej leżak ogrodowy grawitacyjny, nieco różni się od klasycznych, wszystkim znanych leżaków ogrodowych. Choć nazwa brzmi nieco tajemniczo i być może groźnie, to w rzeczywistości korzystanie z takiego mebla ogrodowego przynosi wiele korzyści i uprzyjemnia wypoczynek.
Leżak grawitacyjny jest skonstruowany tak, że możesz rozłożyć go do pozycji półleżącej, ale w taki sposób, że stopy znajdują się wyżej niż serce. To nie tylko bardzo wygodna pozycja relaksacyjna, ale przynosi również wiele korzyści. Przede wszystkim odciąża kręgosłup i przynosi ulgę całym plecom.
Leżaki grawitacyjne składa się i przechowuje tak samo, jak klasyczne. Są również podobne do nich wymiarowo. Najważniejsza różnica to mechanizm rozkładania, który pozwala na ustawienie go w takiej pozycji.
Leżak ogrodowy Upendo z technorattanu z regulowanym oparciem szara
2809 złLeżak ogrodowy Shakir z regulowanym oparciem szara
2689 złLeżak ogrodowy Dagrun z drewna tekowego
889 złLeżak ogrodowy Lavisa z drewna tekowego z kremowymi poduchami
1349 złLeżak ogrodowy Afflute regulowane oparcie szary
1309 złLeżak ogrodowy Afflute regulowane oparcie miodowy
1309 złLeżak Akaako z drewna akacjowego brązowo-czarny
1159 złLeżak ogrodowy Doyles rattan ciemnoszary
999 złLeżak ogrodowy grawitacyjny – jakie ma zalety?
Fotel grawitacyjny cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników: zarówno tych po prostu ceniących sobie komfort wypoczynku, jak i tych, którzy traktują go jako element rehabilitacji przy dolegliwościach ze strony nóg i kręgosłupa. Zdrowotny leżak grawitacyjny przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim:
- odciążenie kręgosłupa – leżenie w pozycji, w której stopy znajdują się powyżej serca, rozluźnia kręgosłup, co sprzyja redukowaniu napięcia i bólu;
- poprawa krążenia w nogach – leżenie w pozycji z uniesionymi nogami jest zalecane przez lekarzy, szczególnie osobom wykonującym stojącą pracę. Taka pozycja poprawia krążenie w kończynach dolnych i powoduje odpływ krwi z żył. Tym samym zapobiega również tworzeniu się żylaków;
- odciążenie nóg – po całym dniu chodzenia lub stania masz uczucie opuchniętych, ociężałych nóg? Już po chwili leżenia z uniesionymi nogami odczujesz błogą ulgę i lekkość kończyn;
- redukcja stresu – odpoczynek w pozycji półleżącej, w której dodatkowo rozluźnia się całe ciało, sprzyja głębokiemu relaksowi. Połóż się w pozycji z uniesionymi nogami na kilkanaście minut, a poczujesz, jak schodzi z Ciebie napięcie.
Klasyczne leżaki tego typu znoszą obciążenie do ok. 120 kg. Jednak możesz wybrać również leżak grawitacyjny wzmocniony, z obciążeniem do ok. 150 kg. Wartości te mogą różnić się w zależności od producenta.
Czy warto zainwestować w leżak grawitacyjny? Opinie użytkowników są jednoznaczne: to bardzo wygodny i praktyczny mebel, który można wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie czy balkonie.
Leżaki grawitacyjne na balkon – jakie modele się sprawdzą?
Jeśli masz ogród lub przynajmniej przydomowy ogródek, wybór leżaka grawitacyjnego nie będzie większym kłopotem. Jednak balkon lub taras mają ograniczoną powierzchnię, dlatego przed wyborem leżaka trzeba przemyśleć zakup. Wybór na szczęście jest dość spory! Na rynku znajdziesz między innymi:
- leżaki ogrodowe składane grawitacyjne na balkon – możliwość złożenia leżaka to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku ograniczonej powierzchni. Większość modeli foteli grawitacyjnych to właśnie leżaki ogrodowe składane;
- leżaki ogrodowe grawitacyjne z daszkiem na balkon – aby relaks na balkonie lub tarasie był jeszcze przyjemniejszy, pomyśl o modelu leżaka wyposażonym w daszek. Ten niepozorny dodatek może znacznie podnieść komfort wypoczynku, gdy będzie bardzo ciepło i będzie świecić ostre słońce;
- leżaki ogrodowe grawitacyjne z poduszką na balkon – lubisz uciąć sobie drzemkę na świeżym powietrzu? Będzie Ci jeszcze wygodniej, jeśli wybierzesz leżak z poduszką. Błogi wypoczynek gwarantowany!
- leżaki ogrodowe bujane grawitacyjne na balkon – to sposób na to, jak jeszcze bardziej podnieść komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Pozycja półleżąca, z uniesionymi nogami, a do tego przyjemne kołysanie: czy do pełni relaksu potrzeba czegoś więcej?
Leżaki grawitacyjne do ogrodu i na taras – jakie wybrać?
Wybór leżaków grawitacyjnych jest spory. To dość popularne modele, w dodatku w niewysokiej cenie. Przed zakupem zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają przełożenie na satysfakcję z użytkowania leżaka:
- materiał – najpopularniejsze są leżaki tarasowe metalowe grawitacyjne, tj. leżaki na metalowym stelażu i z siedziskiem oraz oparciem wykonanym z wytrzymałej siatki. Druga, nieco tańsza opcja, to leżaki tarasowe plastikowe grawitacyjne. Metalowe leżaki z siatką są jednak bardziej odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, przez co dłużej zachowują estetyczny wygląd;
- kolor – choć na lato wolimy wybierać jasne kolory, bo ciemne kojarzą się z mocniejszym nagrzewaniem się od słońca, to jednak w przypadku leżaków rozważ tę drugą opcję. Jasny materiał przyciąga insekty, a przy tym o wiele szybciej widać na nim zabrudzenia. Białe leżaki ogrodowe grawitacyjne na taras czy do ogrodu wyglądają elegancko, ale trzeba liczyć się z tymi utrudnieniami. Czarne leżaki grawitacyjne na taras mogą jednak z kolei szybciej nagrzewać się od słońca;
- dodatkowe funkcje – wybierając leżak zero gravity, zwróć uwagę na dodatkowe, wspomniane wcześniej funkcje, jak daszek czy możliwość składania. Ma to bezpośredni wpływ na przyjemność i wygodę użytkowania leżaka.
Ile kosztują leżaki grawitacyjne?
Ile kosztuje leżak grawitacyjny? Cena pozytywnie zaskakuje: proste, niewielkie i podstawowe modele kupisz już nawet za ok. 100 zł! Tanie leżaki grawitacyjne sprawdzą się przede wszystkim na tarasie i w ogrodzie, gdzie będą używane raczej sporadycznie. Niska cena wynika najczęściej z materiałów użytych do produkcji i z podstawowych funkcji leżaka. Im lepsze materiały i im więcej dodatkowych funkcji, tym wyższa cena. Nadal jednak nie przeraża. Przedział cenowy leżaków tego typu to najczęściej 100-300 zł.
Jeżeli leżak grawitacyjny ma służyć Ci jako pomoc w redukcji dolegliwości bólowych, lepiej zainwestuj nieco więcej w solidną konstrukcję i przyjemne w dotyku materiały: to znacznie podniesie komfort korzystania z leżaka i przyniesie więcej korzyści dla zdrowia.
Leżak grawitacyjny to prosty, skuteczny i niedrogi sposób na odciążenie kręgosłupa i nóg oraz redukcję stresu. Doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Wybierz składany model, by zabrać go ze sobą na wakacje lub przechowywać wygodnie w mieszkaniu.