Tapicerowanie mebli – poradnik krok po kroku
Tapicerowanie mebli to sposób na odświeżenie lub zupełną zmianę wyglądu starych mebli, które być może zalegają i marnieją na Twoim strychu. Jeśli chcesz sprawić, by Twoje meble zyskały zupełnie nowe oblicze, masz dwie możliwości. Możesz oddać je do tapicera lub spróbować własnych sił i obić meble samodzielnie. Jeśli interesuje Cię druga opcja, dziś powiemy kilka słów o tapicerowaniu mebli krok po kroku. Zaczynamy! Jak tapicerować meble i czy warto w ogóle się za to zabierać?
Tapicerowanie mebli – od czego zacząć?
Jeśli planujesz zabrać się za tapicerowanie mebli wypoczynkowych, musisz odpowiednio zaplanować swoją pracę. Jeśli chcesz pracować np. nad krzesłem, zanim przystąpisz do tapicerowania, koniecznie rozkręć mebel. Jeśli krzesło ma drewniane nogi, najprawdopodobniej będą potrzebowały odświeżenia. Nawet najpiękniejsze tapicerowane siedzisko nie będzie wyglądało atrakcyjnie, jeśli z nóg będzie odchodził stary lakier. Wyszlifuj je, zakonserwuj na nowo i pokryj warstwą lakieru do drewna.
Niezależnie od tego, czy planujesz tapicerowanie mebli skórzanych, czy pokrytych tkaniną, to, czego będziesz potrzebował, to przede wszystkim czas. Nie spiesz się i powoli przejdź przez wszystkie kroki, o których zaraz opowiemy. Chcesz zabrać się za pracę samodzielnie, ale nie masz żadnego doświadczenia z tapicerowaniem mebli? Warsztaty z podstaw tapicerowania mogą być pomocne – możesz uczestniczyć w nich online lub sprawdzić, czy są organizowane w Twoim mieście. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź naszą instrukcję – być może okaże się, że są zupełnie zbędne.
Tapicerowanie mebli – potrzebne materiały i narzędzia
Zanim przystąpisz do pracy, zbierz wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, by później mieć je pod ręką i nie przerywać pracy. Przygotuj:
- zszywacz tapicerski,
- klej tapicerski,
- nożyczki,
- śrubokręt,
- kombinerki,
- piankę tapicerską, jeśli wnętrze mebla również wymaga odświeżenia,
- materiał obiciowy, który będziesz wykorzystywał.
Tapicerowanie mebli krok po kroku – jak tapicerować meble?
No dobrze, masz już przygotowane narzędzia, rozkręcony mebel z odświeżonymi drewnianymi elementami oraz sporo chęci i zapału do pracy. Zaczynamy! Jak samodzielnie tapicerować meble?
Krok 1. Wykrój materiał do tapicerowania mebli
Renowacja i tapicerowanie mebli musi rozpocząć się od wykrojenia materiału odpowiedniej wielkości, który pokryje cały mebel lub jego fragment. Wycinając, pozostaw kilkucentymetrowy zapas, który później w razie potrzeby będziesz mógł dociąć.
Krok 2. Zdejmij stare obicie
Delikatnie zdejmij stary materiał z siedziska – do wyciągania zszywek przydadzą się kombinerki.
Krok 3. Wymień wypełnienie siedziska
Jeśli to konieczne, wymień piankę tapicerską w wypełnieniu siedziska. Jeśli siedzisko jest w dobrym stanie, możesz je zostawić.
Krok 4. Pokryj siedzisko materiałem
Wykrojony materiał rozłóż na siedzisku i dokładnie, powoli wygładź i zawiń pod spód siedziska. Tkaninę powoli przytwierdzaj do siedziska przy pomocy takera lub używając kleju (zszywki mają tę zaletę, że w razie błędu możesz cofnąć się o krok, odczepić fragment materiału i przyszyć go jeszcze raz). Podczas prac cały czas dbaj o odpowiednie naprężenie materiału – pozwijana tkanina na powierzchni siedziska nie wygląda estetycznie.
Krok 5. Obij oparcie i boki
Jeśli Twoje tapicerowanie mebli metodą „zrób to sam” to coś więcej niż obicie prostego krzesła z siedziskiem, teraz nadszedł czas na pracę nad oparciem i bokami. Tutaj potrzeba jeszcze większego skupienia i dokładności. Na szczęście nabrałeś już nieco wprawy przy tapicerowaniu siedziska, więc z pewnością poradzisz sobie i z tym etapem. Zacznij od boków fotela czy kanapy, a na końcu przejdź do oparcia. Kroki pozostają te same – najpierw wykrojenie materiału, później dokładne napinanie tkaniny i przytwierdzanie do mebla przy pomocy zszywacza lub kleju.
Krok 6. Skręć mebel
Nadszedł najważniejszy moment – skręcanie mebla! Zaraz w pełnej krasie zobaczysz efekty swojej pracy. Ostrożnie skręć nogi, siedzisko i oparcie tak, by nie uszkodzić nowego obicia. Gotowe! Teraz możesz cieszyć się swoim nowym, pięknym i wygodnym meblem.
Domowe tapicerowanie mebli – jakie ma zalety?
Tapicerowanie mebli samemu to przede wszystkim świetna zabawa! Jeśli zawodowo pracujesz przy komputerze i 8 godzin (lub więcej!) dziennie siedzisz przed ekranem, wolny czas powinieneś spędzać aktywnie. Może to być jazda na rowerze, spacery, joga lub… tapicerowanie mebli DIY!
Takie prace nie tylko pozwalają rozruszać zastane mięśnie, ale dają również mnóstwo satysfakcji. Uwierz – kawa na własnoręcznie tapicerowanym fotelu smakuje znacznie lepiej!
Własnoręczne tapicerowanie mebli ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest znacznie tańsze niż oddanie mebla w ręce profesjonalnego tapicera. Domowe tapicerowanie mebli jest więc sposobem na niskobudżetową metamorfozę starych mebli, których wygląd znacznie odbiega od Twoich oczekiwań.
Ile kosztuje tapicerowanie mebli?
Ile kosztuje tapicerowanie mebli? Cennik uzależniony jest przede wszystkim od gabarytów mebla oraz materiałów, jakie zostaną użyte do tapicerowania mebli. Średnio można jednak przyjąć, że koszt tapicerowania kanapy o standardowych rozmiarach oscyluje w granicach 1000 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cenach tego typu usług, sprawdź nasz artykuł Ile kosztuje obicie kanapy, narożnika i fotela? Cennik usług tapicerskich.
Chcesz zabrać się za samodzielne tapicerowanie mebli? Cena będzie znacznie niższa! Jedyny koszt, jaki poniesiesz, to zakup zszywacza tapicerskiego (możesz go też pożyczyć – być może ktoś z Twoich bliskich ma taki sprzęt) oraz materiału, którym chcesz obić mebel. Koszt tkaniny uzależniony jest od jej właściwości. Najdroższa będzie oczywiście skóra naturalna. Tkaniny plamoodporne czy wodoodporne również będą droższe niż zwykły materiał obiciowy.
Samodzielne odnawianie mebli to praca przynosząca wiele satysfakcji i radości. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu oraz sposób na to, by solidnie się zmęczyć i rozruszać kości. Wybierz więc dobrej jakości, piękny materiał, zgromadź potrzebne narzędzia i zabieraj się do pracy. Jesteśmy przekonani, że będzie pięknie. Powodzenia!