Oświetlenie łazienki na poddaszu – jak prawidłowo oświetlić łazienkę na poddaszu?
Oświetlenie łazienki na poddaszu powinno być dopasowane w taki sposób, by zapewnić dostateczną jasność i doświetlić newralgiczne miejsca. Jednak biorąc pod uwagę to, że łazienka na poddaszu najczęściej jest mała, lampy nie mogą być duże i nie może ich być zbyt wiele, by nie zabrały przestrzeni. Podpowiadamy, jak sprytnie oświetlić łazienkę na poddaszu!
Oświetlenie łazienki na poddaszu – na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie w łazienkach na poddaszu pełni istotną, wręcz kluczową rolę dla odbioru tego pomieszczenia i przyjemności oraz komfortu korzystania z niego. Najważniejszą kwestią jest to, czy w łazience znajduje się okno. Jeśli tak – sprawa jest nieco łatwiejsza, bo przynajmniej w ciągu dnia do wnętrza będzie wpadać naturalne światło. Jeśli nie – do oświetlenia trzeba przywiązać nieco więcej uwagi.
Co koniecznie musisz wziąć pod uwagę, planując oświetlenie łazienki na poddaszu? To przede wszystkim:
- przestrzeń – nie każda łazienka na poddaszu jest malutka. Niektóre mogą mieć wielkość nawet przeciętnego pokoju. Jeśli łazienka jest przestronna, naturalnie potrzebnych będzie kilka źródeł światła. W małym pomieszczeniu konieczne będą co najmniej dwa źródła światła;
- kolorystyka – w ciemnych pomieszczeniach lepiej będzie prezentować się jasne światło o chłodnej barwie. Jeśli łazienka jest urządzona w jasnej kolorystyce, dobrze wyglądać będzie światło ciepłe;
- strefy – w łazience na poddaszu nieco bardziej wymagające będzie oświetlenie konkretnych stref. Z pewnością źródło światła musi znaleźć się na suficie (oświetlenie główne), a także nad lustrem i nad prysznicem lub wanną.
Do niewielkiego pomieszczenia wybierz małe, skromne oprawy – w małej łazience nie będzie miejsca na ozdobne kinkiety czy wiszące żyrandole. Duża łazienka daje większe pole manewru – tutaj w zależności od tego, w jakim stylu jest urządzona, kinkiety i żyrandole mają szansę się sprawdzić!
Sprawdź też: Oświetlenie poddasza – wszystko, co musisz wiedzieć
Oświetlenie łazienki na poddaszu – jakie lampy wybrać?
Jakie oświetlenie do łazienki na poddaszu wybrać? Energooszczędne, niezawodne, jasne i o dużym kącie padania.
Lampki punktowe LED do łazienki na poddaszu
Punktowe lampki LED to pomysł, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Choć są malutkie, to zapewniają jasne i wyraźne, a przy tym stabilne światło (nie mruga, dzięki czemu oczy nie męczą się nawet przy długim użytkowaniu). Rozmieszczenie kilku lampek punktowych na suficie zapewni równomierne oświetlenie z góry.
Kinkiety łazienkowe na poddasze
Kinkiety łazienkowe sprawdzą się przede wszystkim jako oświetlenie dodatkowe: nad lustrem, przy wannie lub prysznicu i przy toalecie. W większych łazienkach możesz zaszaleć z ozdobnymi kinkietami, jednak jeśli pomieszczenie jest małe, to niewielkie, proste i skromne kinkiety także się sprawdzą.
Reflektory do łazienki ze skosami
Reflektory to rozwiązanie najlepsze tam, gdzie potrzebne jest ruchome źródło światła – są one bowiem regulowane. Jednym ruchem możesz nakierować światło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne w danej chwili. Reflektory sprawdzą się doskonale nad drzwiami oraz nad lustrem.
Oświetlenie łazienki na poddaszu – pomysły i inspiracje
Oświetlenie do łazienki na poddaszu nie musi pełnić tylko użytkowej funkcji. Jak najbardziej może być również ozdobą tego pomieszczenia. Wiele zależy przede wszystkim od wielkości łazienki oraz stylu, w jakim jest urządzona.
- W łazienkach loftowych doskonale będzie wyglądać żarówka na kablu w roli głównego oświetlenia sufitowego. Małe lampki punktowe w czarnych oprawach sprawdzą się świetnie w tej samej roli, a także jako oświetlenie strefowe: nad umywalką i lustrem czy nad prysznicem czy wanną;
- Klasyczne łazienki mogą zostać doskonale uzupełnione równie klasycznymi rozwiązaniami: eleganckimi plafonami sufitowymi, a także skromnymi, eleganckimi kinkietami ściennymi. W tym przypadku również doskonale sprawdzą się punktowe lampki LED;
- Nowoczesna łazienka to także spore pole do popisu. Nowoczesny, np. szklany lub metalowy plafon sufitowy o ciekawym kształcie będzie nie tylko elementem praktycznym, ale także luksusową ozdobą.
Wiele zależy przede wszystkim od powierzchni łazienki i od tego, czy znajduje się w niej okno.
Jak oświetlić małą łazienkę na poddaszu?
Jak oświetlić łazienkę na poddaszu, która ma mały metraż? Rozmieszczenie źródeł światła nie różni się od innych przypadków. Konieczne jest zapewnienie co najmniej dwóch źródeł: głównego, sufitowego oraz punktowego, w najważniejszych strefach, czyli nad lustrem i nad wanną lub prysznicem.
Im mniejsza łazienka, tym jaśniejsze powinno być światło – zwłaszcza jeśli nie ma w niej okna. Jednak jasne nie oznacza ostre – nie chodzi o to, by światło dosłownie biło po oczach. Do małych, ciemnych łazienek wybieraj światło jasne i o szerokim kącie padania. Unikaj za to lamp wiszących i kinkietów – w małej łazience najważniejszy jest minimalizm.
Ładny plafon na sufit, punktowe lampki LED lub niewielkie reflektorki nad umywalką, toaletą lub wanną czy prysznicem to zestaw, który sprawdzi się doskonale.
Oświetlenie łazienkowe na poddaszu to nieco większe wyzwanie niż oświetlenie w pełnowymiarowej łazience. Skosy zawsze zabierają sporo miejsca, sprawiają również, że pomieszczenie wydaje się bardziej ponure. Dlatego podstawą powinny być co najmniej dwa źródła światła: główne i punktowe. W każdym przypadku doskonale sprawdzi się oświetlenie LED.