Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Styl kolonialny we wnętrzach – na czym polega i jak urządzić dom w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny we wnętrzach to połączenie klasyki z egzotyką, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dalekich podróży. Co wyjątkowego ma w sobie styl kolonialny? Charakterystyka stylu wskazuje, że może on opierać się zarówno na inspiracjach czerpanych z krajów afrykańskich, jak i krajów Dalekiego Wschodu. Jak urządzić mieszkanie lub dom kolonialny? Czytaj dalej!

 Styl kolonialny – materiały
Fot. Magdalena Sobula Pracownia Projektowa Pe2

Styl kolonialny we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl kolonialny – bazowe kolory

  • Brązy – w szczególności ciemnobrązowe meble i dodatki.
  • Beże i kremowe odcienie białego – rozjaśniające całą aranżację.
  • Ciemne zielenie i inne kolory ziemi – możesz wykorzystać je zarówno w detalach, jak i na większych elementach wyposażenia, np. meblach tapicerowanych (świetnie będzie prezentowała się tutaj np. kanapa w kolorze brudnej zieleni).

Styl kolonialny – dodatkowe kolory

  • Żółcie i pomarańcze – czyli barwy wprowadzające do wnętrza słońce i ciepło.
  • Ciemna czerwień i bordo – głębokie kolory świetnie sprawdzają się jako akcenty wprowadzające dynamikę do wnętrza.

Styl kolonialny – materiały

  • Egzotyczne drewno – ciemne meble kolonialne w głębokim kolorze brązu to podstawa wielu kolonialnych aranżacji.
  • Naturalne tkaniny – takie jak len, bawełna czy jedwab.
  • Skóry – w kolonialnych wnętrzach często wykorzystywane są np. fotele czy kanapy ze skórzanym obiciem.

Styl kolonialny – wzory

  • Etniczne i orientalne – pozwalające na uzyskanie klimatu przywodzącego na myśl dalekie podróże.
  • Zwierzęce – np. materiały imitujące skóry dzikich zwierząt świetnie wpisują się we wnętrza w stylu kolonialnym.
  • Roślinne – szczególnie te przypominające egzotyczne liście i kwiaty.

Styl kolonialny we wnętrzach – skąd się wywodzi?

Skąd właściwie wziął się styl kolonialny? Architektura i pierwsze aranżacje w stylu kolonialnym pojawiły się z początkiem XIX w. w koloniach brytyjskich. Brytyjczycy, urządzając domy np. w dalekiej Afryce, wykorzystywali materiały i meble dostępne na miejscu, tworząc tym samym mieszankę egzotyki i angielskiej elegancji.

Styl kolonialny – do jakich stylów nawiązuje?

Styl kolonialny można nazwać koktajlem kilku orientalnych stylów, które w połączeniu z europejskim akcentem tworzą harmonijną całość. Z jakich stylów czerpią wnętrza kolonialne?

Styl indyjski

Styl orientalny, nazywany także indyjskim, to intensywne, nasycone kolory – króluje tu pomarańczowy, żółty, czerwony oraz pomarańczowy. To również bogato rzeźbione meble, plecionki, barwna ceramika, miękkie dywany, ażurowe lampy i klimatyczne parawany. Indyjskie wnętrza są przytulne, ciepłe i wprost stworzone dla osób, które lubią oryginalne, nietuzinkowe aranżacje.

Styl balijski

Styl kolonialny bardzo dużo czerpie również ze stylu Bali. Mieszkanie w stylu Bali pełne jest naturalnych plecionek, tkanin takich jak len, juta czy bawełna oraz ręcznie wykonywanych dodatków. Styl balijski przypomina nieco bardzo popularny w ostatnich latach styl scandi boho.

Dom kolonialny – jak go zaprojektować?

Podobają Ci się domy w stylu kolonialnym? Jeśli planujesz budowę swojego domu, pomyśl o dostosowaniu go do stylu już na etapie projektu. Jeżeli budujesz dom w stylu kolonialnym z poddaszem, koniecznie wyeksponuj widoczne często na poddaszach belki nośne i pomaluj je na ciemny kolor. Będą prezentowały się pięknie w towarzystwie ciemnych szaf czy półek z egzotycznego drewna.

Jeśli chcesz wykorzystać styl kolonialny w swoim domu, na etapie projektu zaplanuj też salon o dużej powierzchni połączony z aneksem kuchennym. Styl kolonialny lubi duże metraże – w przestronnych wnętrzach bogate orientalne aranżacje prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Znajdzie się w nich miejsce zarówno na duży narożnik pokryty ciemną skórą, solidny stół z egzotycznego drewna, jak i dużą wyspę, przy której będziesz mógł wygodnie przygotować pyszne i zdrowe posiłki dla całej swojej rodziny.

Sprawdź też: Kuchnia w stylu kolonialnym – jak wprowadzić styl kolonialny do kuchni?

Styl kolonialny w nowoczesnej odsłonie – jak go wykorzystać?

Nowoczesny styl kolonialny to kompozycja klasycznej elegancji, barwnego Orientu oraz nowoczesnych form. Jak dziś wykorzystać styl kolonialny w mieszkaniu?

  • Zacznij od wyboru mebli – to one będą osią całego wnętrza i zdefiniują wygląd całości. W pomieszczeniach w stylu kolonialnym świetnie sprawdzą się duże, ciężkie szafy oraz komody, a także szafki z dodającymi lekkości ażurowymi drzwiczkami. Meble powinny być wykonane z wysokiej jakości ciemnego drewna tekowego, mango lub mahoniowego.Ciekawych mebli w stylu kolonialnym możesz szukać w sklepach wnętrzarskich lub polować na portalach aukcyjnych na egzemplarze używane. W ten sposób przy odrobinie szczęścia możesz trafić na prawdziwe perełki.
  • Nie zapomnij również o tkaninach! We wnętrzach kolonialnych dominują naturalne materiały, takie jak np. len czy bawełna. Jeśli urządzasz salon w stylu kolonialnym, odpowiednio dobierz również kanapę czy narożnik do klimatu całego wnętrza. Świetnie sprawdzą się tutaj meble wypoczynkowe pokryte tkaniną tapicerską, ale możesz również rozważyć zakup kanapy ze skóry naturalnej lub ekologicznej – taki mebel idealnie wpasuje się w kolonialny klimat.
  • A jak wzbogacić aranżację wnętrza w stylu kolonialnym, by nieco ożywić przestrzeń? Wykorzystaj naturalną zieleń, czyli piękne, okazałe rośliny doniczkowe! W swoim kolonialnym mieszkaniu możesz zorganizować prawdziwą dżunglę, która nie tylko będzie wyglądała spektakularnie, ale również świetnie wpłynie na Twoje samopoczucie. W końcu nie od dziś wiadomo, że rośliny oddziałują zarówno na nasz nastrój, jak i bezpośrednio na zdrowie.

Przeczytaj też: Łazienka w stylu kolonialnym – jak wprowadzić styl kolonialny do łazienki?

Styl kolonialny – dodatki, które musisz mieć w kolonialnych wnętrzach

Masz już podstawę swojego wnętrza – kolonialne meble i odpowiednio dobrany kolor ścian? Pamiętaj, że wystrój kolonialny będzie kompletny dopiero wtedy, gdy uzupełnisz go o stylowe dodatki!

We wnętrzach kolonialnych dodatki powinny być widoczne, ale nie mogą dominować nad aranżacją. Stylowe kolonialne dekoracje to np. parawany, drewniane rzeźby czy porcelanowe figurki przywodzące na myśl dalekie kraje.

Wspaniałym elementem dekoracyjnym, który jest jednocześnie niezbędny do funkcjonowania w każdym domu czy mieszkaniu, jest również oświetlenie. Do głównych lamp sufitowych dobierz orientalne lampy stojące z abażurami, dające delikatne, klimatyczne i kojące światło.

Dekoracjami, które świetnie podkreślą ten wyjątkowy styl, są również różnego rodzaju pamiątki przywiezione z podróży, globusy w stylu vintage czy stare mapy oprawione w ramy i zawieszone na ścianie w formie obrazu.

Zobacz też: Styl kolonialny w sypialni – jak urządzić kolonialną sypialnię?

Styl kolonialny – galeria modnych inspiracji

Jak zaaranżować kolonialne wnętrza? Mamy dla Ciebie galerię inspiracji z wnętrzami urządzonymi w stylu kolonialnym. Zdjęcia, które możesz obejrzeć poniżej, to początek fascynującej wnętrzarskiej podróży!

Co to jest styl kolonialny? To mieszanka klasyki, Orientu i radości z podróżowania. Kolonialny styl pokocha każdy, kto lubi nietypowe wnętrza, kocha poznawać nowe kultury i ceni różnorodność.


Inne artykuły w tej kategorii

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.