Kolor oliwkowy we wnętrzach – gdzie sprawdzi się oliwkowy kolor ścian, mebli i dodatków?
Kolor oliwkowy we wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jest nie tylko elegancki, ale wprowadza również do pomieszczeń ciepło, spokój i relaks. Oliwkowy kolor ścian pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Dodatkowo z oliwkowym dobrze komponuje się wiele kolorów. Jakie kolory pasują do oliwkowego we wnętrzach? Jak wprowadzić ten kolor do pomieszczeń? Podpowiadamy!
Kolor oliwkowy we wnętrzach – jak wygląda?
Kolor zielony jest często wybierany jako przewodni kolor wnętrz. Sprawdza się doskonale zarówno jako kolor ścian, jak i dodatków. Zielony niejedno ma imię, dlatego za pomocą różnych odcieni można stworzyć wnętrze przytulne, relaksujące i energetyzujące zarazem. Klasyczna zieleń ma wiele odcieni – od bardzo jasnych, przez ciemniejsze i nasycone, aż po bardzo ciemne, jak butelkowa zieleń.
Zieleń ma również wiele mniej standardowych odcieni, jak khaki czy oliwkowy. Obydwa są bardzo często wybierane jako kolory przewodnie zarówno do przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeń.
Jaki to kolor oliwkowy? Można powiedzieć, że to mieszanka koloru żółtego i zielonego. Ten odcień jest przybrudzony i nieco przygaszony, co dodaje mu oryginalności i jednocześnie sprawia, że jest neutralny na tyle, że pasuje do niego wiele innych kolorów. Dzięki temu można tworzyć niesamowicie oryginalne połączenia!
Kolor oliwkowy kojarzy się z naturą – podobnie jak inne odcienie zieleni. Oliwkowy, tak, jak klasyczny zielony, także może mieć wiele odmian: jasne i ciemne, rozmyte i intensywne, a także czyste lub przybrudzone. Urządzanie wnętrz z wykorzystaniem różnych tonacji oliwkowego daje świetne rezultaty.
Zobacz również: Zielona sypialnia – jakie dodatki i meble się w niej sprawdzą?
Narożnik z funkcją spania Rodario z pojemnikiem oliwkowy velvet łatwoczyszczący lewostronny
3199 złNarożnik z funkcją spania Volio oliwkowy velvet hydrofobowy nogi złote
3239 złNarożnik Boledit z wysuwanym siedziskiem elektrycznym jasnozielony w tkaninie hydrofobowej welur lewostronny
7449 złNarożnik z funkcją spania Moon zielony w tkaninie hydrofobowej lewostronny
3679 złKolor oliwkowy we wnętrzach – jakie ma odcienie?
Oliwkowy jest często mylony z kolorem khaki. Choć ten drugi to także odcień zielonego i również jest przybrudzony, to jednak nie są to te same barwy. Kolor khaki a oliwkowy – czym się różnią? Khaki to kolor bardziej ziemisty niż oliwkowy. Jest mieszanką kolorów ziemi, przez co jest bardziej przygaszony. Znajdują się w nim tony żółte i zielone, a także brązowe.
Odcienie koloru oliwkowego mogą być zarówno jasne, jak i ciemne, a także mniej lub bardziej nasycone. To daje spore pole do popisu jeśli chodzi o aranżację – ciekawym połączeniem jest właśnie kilka odcieni oliwkowego w jednym pomieszczeniu bądź zestawienie oliwkowego z różnymi odcieniami klasycznej zieleni.
Kolor oliwkowy we wnętrzach – z czym go łączyć?
Z czym łączyć kolor oliwkowy? Z jakim kolorem pasuje? Sprawdzone, bezpieczne i przede wszystkim udane połączenia to:
- oliwkowy i zieleń – to klasyk, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. To połączenie bezpieczne i nadające się zarówno do niewielkich, jak i większych pomieszczeń. W małych pokojach stawiaj na jasną zieleń, w większych możesz wykorzystać ciemniejsze odcienie;
- oliwkowy i biały – nie jest to oczywiste skojarzenie, a szkoda! Biały jest neutralny i bezpieczny, dlatego warto zestawiać go z barwami, które chcesz nieco wyciszyć. Biały jest również doskonałym tłem, na którym inny kolor będzie się wybijał. Nie inaczej jest w duecie z oliwkowym. Biały rewelacyjnie go podkreśli!
- oliwkowy i żółty – to radosne, energetyzujące połączenie kolorów ziemi i słońca sprawi, że niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu zastosujesz ten duet, wprowadzisz do niego pogodę, ciepło i pozytywną energię;
- oliwkowy i turkus – spokojny i relaksujący oliwkowy w połączeniu z energetyzującym, wakacyjnym i beztroskim kolorem turkusowym to prawdziwa bomba energetyczna. Przy tym jest to zestawienie szlachetne, a wręcz luksusowe;
- oliwkowy i różowy – to kolejne dość nieoczywiste, za to niesamowicie udane połączenie. Połącz spokojny oliwkowy z brudnym lub pudrowym różem, by stworzyć kompozycję spokojną i elegancką.
- oliwkowy i czarny – to połączenie wydaje się smutne i ciemne? Praktyka pokazuje, że to zestawienie niesamowicie eleganckie, wręcz luksusowe. Oliwkowy w towarzystwie czarnego faktycznie nabiera powagi, jednak ten duet jest niezastąpiony w aranżacjach, które właśnie takie mają być. Nie oznacza to jednak, że jest to połączenie smutne i ciężkie – zwłaszcza jeśli do pomieszczenia wprowadzisz elementy przytulne i nieco przełamujące powagę czerni, jak puszyste dywaniki czy włochate narzuty na kanapę.
Oliwkowy kolor ścian – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Oliwkowy można wykorzystać na wiele sposobów: zarówno jako kolor przewodni, jak i w postaci dodatków. W jakich pomieszczeniach oliwkowy sprawdzi się jako kolor ścian?
Kolor oliwkowy w salonie
Meble i kolory przewodnie w danym pomieszczeniu definiują jego charakter. Postaw na oliwkowy kolor ścian w salonie, by stworzyć wnętrze sprzyjające relaksowi! W połączeniu z drewnianymi meblami i dodatkami, a także zielonymi roślinami kolor oliwkowy w pokoju będzie wspaniałym elementem nawiązującym do natury.
Kolor oliwkowy w kuchni
Kolor ścian oliwkowy zastosowany na wszystkich ścianach w kuchni lub tylko na jednej z nich, to sposób na wnętrze spokojne, przyjazne i relaksujące. Dzięki temu czas spędzany w kuchni będzie jeszcze przyjemniejszy, a oliwkowy doda Ci apetytu na więcej zielonego w diecie – a więc zdrowego!
Kolor oliwkowy w sypialni
Oliwkowy kolor ścian w sypialni to świetny wybór dla tych, którzy mają problemy ze snem lub chcą zwiększyć efektywność wypoczynku. Kolor oliwkowy na ścianie w sypialni działa kojąco i relaksująco, dlatego to świetny wybór dla każdego, kto chce się dobrze wyspać!
Oliwkowy kolor mebli i dodatków – jakie wybrać?
Kolor oliwkowy możesz wprowadzić do wnętrza także za pomocą dodatków i mebli. To dobry sposób na ożywienie wnętrza, a także na wypróbowanie, czy będziesz czuć się dobrze w otoczeniu tego koloru.
Jeśli chodzi o meble, świetnie sprawdzi się oliwkowa kanapa: sofa lub narożnik. Warto postawić także na oliwkowe fotele.
W przypadku dodatków świetnie sprawdzą się zasłony w kolorze oliwkowym, a także poduszki dekoracyjne, doniczki i dywaniki.
To Ci się przyda: Zielona kanapa w salonie – jak dobrać ją do stylu wnętrza? 5 inspiracji
Oliwkowy kolor elewacji – czy to dobry pomysł?
Oliwkowy kolor elewacji to wybór nieoczywisty, za to bardzo dobry! Oliwkowy kolor domu sprawdzi się w zasadzie w każdym przypadku: to kolor neutralny, a jednocześnie radosny i relaksujący. Oliwkowy dom będzie się wspaniale komponować z zielonym ogrodem, stanowiąc jego integralną część.
Kolor oliwkowy – do czego pasuje? Praktycznie do wszystkiego! Świetnie komponuje się z innymi odcieniami zielonego, a także z neutralnymi kolorami, jak biały czy beżowy. Doskonale wygląda również w duecie z żółtym, różowym i turkusowym. To barwa relaksująca, a jednocześnie dodająca energii. Wykorzystaj te niezwykłe właściwości!