4 oryginalne rozwiązania, dzięki którym stworzysz taras inny niż wszystkie
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.
Kwadratowe kostki brukowe i podłużne płyty, rattanowe meble i kupione w sklepie donice – tak z reguły wygląda taras. Na pierwszy rzut oka aranżacji nic nie brakuje, jest podobna do wielu innych ogrodowych realizacji. Czasami właśnie w tym tkwi problem, a strefę wypoczynku warto wyróżnić spośród ogromu podobnych do siebie stylizacji. Jak to zrobić? Wystarczą odrobina architektonicznego sprytu i łatwo dostępne materiały wykończeniowe!
1. Jodełka zamiast prostokątów
Nawierzchnia to clou solidnego i trwałego tarasu. Musi być wykonana z wytrzymałych materiałów o odpowiedniej grubości, odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i łatwych do utrzymania w czystości. Palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierżą kostki i płyty – głównie kwadratowe oraz prostokątne. Na tych uniwersalnych geometrycznych kształtach świat bruku się jednak nie kończy. Hitem ostatnich lat stały się płyty układane w jodełkę.
Jodełka to popularny trend – tyle że w mieszkaniach, zwłaszcza kamienicach i wnętrzach urządzonych pod dyktando stylów paryskiego czy klasycznego. Klepki drewna ułożone pod odpowiednim do siebie kątem tworzą efektowną kompozycję, która sama w sobie staje się dekoracją aranżacji. Dlaczego by nie przenieść tego trendu na taras, skoro mówi się, że ta przestrzeń to przedłużenie salonu? Argumentem przeciw takiemu zabiegowi jest materiał wykonania, a więc drewno; mało odporne na pogodę i uciążliwe w pielęgnacji. Można go jednak zastąpić betonem, a dokładniej płytami Polbruk Metrik.
Węższe kostki Polbruk Metrik poza klasycznym ułożeniem naprzemiennym z przesunięciem lub bez także sprawdzają się w układzie na wzór jodełki. Podłużne prefabrykaty o wymiarze 7x28 cm dostępne są w pięciu kolorach do wyboru.
Paleta barw składa się z jednolitych odcieni bieli, stali i bazaltu oraz wersji melanżowej w wydaniu nerino, czyli ciekawym połączeniu podstawowych tonacji bieli, szarości i czerni, które tworzą dynamiczną układankę. To nieregularne wybarwienie sprawdzi się szczególnie w przestrzeni zdominowanej przez minimalistyczne wpływy, gdzie urozmaici stylizację i przełamie wrażenie monotonii. Ciekawą kolorystyką wyróżnia się też wariant korten. To intrygująca barwa, która swoim wyglądem przypomina rdzewiejącą blachę, przez co świetnie wkomponuje się w stylizacje loftowe oraz nowoczesne.
2. Heksagony na tarasie
Heksagon to kolejna z oryginalnych figur, która z powodzeniem wypiera kwadraty i prostokąty. Ten zaciągnięty wprost z przyrody wzór plastra miodu można często spotkać w aranżacjach nowoczesnych mieszkań, gdzie dumnie wisi na ścianach czy wyznacza trakty komunikacyjne w korytarzu. Na zewnątrz może przybrać nie tylko formę mebli ogrodowych czy dekoracji. Dzięki płytom Exa stanie się ozdobą tarasu. Heksagonalne rozwiązania o gładkiej fakturze naturalnego granitu zbudują wrażenie uporządkowania, a jednocześnie przykują uwagę.
Płyty Polbruk Exa mają krawędzie o różnej długości. Dzięki takiemu zabiegowi powierzchnia zyskuje intrygujący charakter, co dodatkowo podkreśla wybarwienie bruku dostępne w dwóch opcjach. Pierwsza, czyli taupe, jest modnym miksem mokka, stali i bieli, który perfekcyjnie wpisuje się w obowiązujące trendy. Druga to zestawienie mokki, grafitu oraz bieli, co będzie doskonałym uzupełnieniem dla modernistycznej zabudowy utrzymanej w kolorach szarości.
3. Schody tarasowe jako spójnik aranżacji
Jeśli ścieżki i powierzchnia tarasu są utwardzone przy pomocy płyt i kostek brukowych, wykonanie schodów z tych samych materiałów wydaje się oczywistym posunięciem. Efekt będzie spójny. Gorzej tylko z realizacją! Montaż tych kilku stopni łączących trawnik z przestrzenią tarasu będzie wiązał się ze zbudowaniem podkonstrukcji z betonu, co jest zadaniem niezwykle pracochłonnym. Znacznie lepiej sięgnąć po gotowe stopnie schodowe Grando Polbruk – zachowasz wówczas stylistyczny mianownik i oszczędzisz sporo czasu oraz nerwów.
Do montażu stopni schodowych Polbruk Grando nie musisz wykonywać podkonstrukcji, martwić się o impregnację czy kłopoty z utrzymaniem czystości. To gotowe prefabrykaty z betonu, co przekłada się na ich trwałość oraz wytrzymałość. Elementy mają 100 cm długości, 40 lub 46 cm szerokości i 15 wysokości oraz chropowate wykończenie, co zapewnia bezpieczeństwo w newralgicznym miejscach.
Stopnie Grando można umiejętnie wpasować w klimat otoczenia. Sprzyja temu bogata oferta kolorystyczna. Jeśli stawiasz na design nowoczesny czy japoński, a na tarasie przeważają szarości i biele, postaw na produkty w odcieniu grafitowym lub nerino, na którym przeplatają się trzy podstawowe barwy: biel, czerń i szarość. Z kolei w aranżacjach, gdzie panuje atmosfera przytulności budowana przy pomocy drewna, dobrym rozwiązaniem będą tonacje hawaii lub latte zawierające pigmenty pomarańczowego i beżowego. Takie warianty będą pasować do ogrodów rustykalnych i śródziemnomorskich.
4. Palisady w nowej roli
Kropką nad „i” każdego wystroju są detale. W przypadku ogrodu i tarasu stają się nimi rośliny! To one w tych miejscach odgrywają pierwsze skrzypce, zwłaszcza jeśli są odpowiednio dopasowane do stylu przestrzeni, a także rozsadzone według wcześniej przyjętej koncepcji.
Same sadzonki to jednak nie wszystko. Jeśli będą ulokowane w niepasujących do reszty donicach, efekt spójności może być mocno zachwiany. W tym przypadku ratunkiem okazują się… palisady Hestra. Dokładnie te same, które znajdują zastosowanie w innych częściach posesji – do wyznaczania rabat i wytyczania ścieżek czy granic oczek wodnych oraz tworzenia murków ogrodowych. Okazuje się bowiem, że ich możliwości użycia są ogromne.
Donice wykonane z palisad Hestra to sposób na to, by przestrzeń zyskała indywidualny charakter. Na tę personalizację wpływ mają modne kolory do wyboru – w tym brąz czy stalowy – oraz cztery warianty wysokości elementów, od 40 cm, po większe formy 60, 80 i 100 cm. To umożliwia budowanie donic o stopniowych wymiarach i pozwala swobodnie zagospodarować teren – nawet ten o dużych zmianach wysokości. W takich konstrukcjach posadzisz zarówno kwiaty, jak i krzewy oraz drzewa, np. klon palmowy, hortensje czy brzozę brodawkowatą.
Czy taras może być stylowy i praktyczny jednocześnie? TAK! Podczas aranżacji wystarczy tylko porzucić sztampę i wkroczyć na ścieżkę oryginalnego urządzania. Jodełka zamiast kwadratowych kostek, donice z palisad czy schody z gotowych elementów to zaledwie część pomysłów, które warto wcielić w życie. Taka kreatywność podbije przyjemność z przebywania na zewnątrz.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.