Jak zaaranżować wejście do domu? Zobacz ciekawe pomysły na strefę wejściową
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.
Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W przypadku domu decyduje o nim strefa wejściowa! To właśnie ta przestrzeń prowadzi gości do drzwi, wita nieznajomych i stanowi zapowiedź tego, co czeka na nich w głębi ogrodu. Kreatywność, oryginalność i ciekawe podejście są więc na tym obszarze wskazane – dzięki temu nie tylko posesja wydawać się będzie atrakcyjna. Stylowe aranżacje świadczą o dobrym guście mieszkańców! Co możesz zrobić?
Ogrodzenie to wizytówka posesji
Co zrobić, żeby strefa wejściowa była przyjemna dla oka? Zadbaj o kolorystyczną i stylistyczną spójność wszystkich elementów – począwszy od stolarki okiennej, elewacji, podjazdów i ścieżek, a skończywszy na ogrodzeniu, które zwraca uwagę jeszcze zanim ktokolwiek otworzy furtkę.
Ogrodzenie możesz wykonać z rozmaitych materiałów. Jeśli nie wiesz, co wybrać, zdaj się na trendy! Popularne kiedyś siatki czy dekoracyjne metalowe okucia odchodzą do lamusa. Obecnie coraz częściej stawia się na beton – a właściwie betonowe pustaki, takie jak ogrodzenie Murro. Systemy tego typu doskonale współgrają z nawierzchniami podjazdu i ścieżek, a także zapewniają swobodę wykończenia. Z solidnych bloczków wykonasz podmurówkę i masywne słupy, a przestrzeń między nimi możesz wypełnić przęsłami – np. metalowymi czy drewnianymi.
Wielkoformatowe pustaki ogrodzeniowe Murro o rozmiarze 20×50,4 cm z wyglądu przypominają slaby kamienne. Za ten efekt odpowiadają niebanalne wykończenia kolorystyczne, w tym melanżowe wersje latte i nerino. Na ich powierzchni widoczne są przenikające się odcienie, które wspólnie z sąsiadującą zielenią dookoła zbudują oryginalną kompozycję. Możesz je wykorzystać w klasycznych i rustykalnych realizacjach, przez co spotęgujesz wrażenie naturalności, albo w nowoczesnych projektach, dzięki czemu przełamiesz wizualny chłód prostych i geometrycznych brył.
Jeśli wolisz minimalizm, ogrodzenie Murro dostępne jest też w jednolitych wykończeniach grafitu lub stali. Takie monochromatyczne elementy potraktuj jako uzupełnienie modernistycznej zabudowy. Murki w odcieniach szarości będą współgrały z fasadą utrzymaną w kolorach bieli, czerni oraz grafitu.
Kierunek: drzwi i strefa wejścia
Co jest najważniejsze po otworzeniu furtki? Chodnik prowadzący do drzwi wejściowych. Taka ścieżka ma niebagatelne znaczenie z estetycznego punktu widzenia; wpływa na odbiór całości i wieńczy stylizację! Warto ją wyróżnić, chociażby oddzielając tę część pasem trawy od reszty utwardzonej nawierzchni czy wprowadzając drugi, kontrastujący odcień.
Wykonanie ścieżki łączącej furtkę z drzwiami zewnętrznymi ułatwi przemieszczanie się – zwłaszcza w deszczową pogodę czy podczas zimowej zawieruchy. Pamiętaj, że taki pas musi mieć odpowiednią szerokość. Dla jednej osoby wynosi ona około 60 cm, dla dwóch 120 cm. Co jeszcze jest istotne? Materiał! Zrezygnuj ze żwirku czy drobnych kamyczków. To rozwiązania, które przysporzą wiele pracy. Latem i wiosną będą wymagać systematycznej pielęgnacji chwastów, a zimą uniemożliwią odśnieżanie.
Do aranżacji ścieżki łączącej strefę wejściową z furtką najlepiej sprawdzą się kostki brukowe, np. Polbruk Metrik. To oryginalne formy dostępne w pięciu ciekawych kolorach: nerino i korten o melanżowym zabarwieniu oraz biel, stal i bazalt o gładkim wykończeniu.
Możesz układać z nich równe ciągi lub symetryczne pasy oddzielone od siebie kępkami trawy. Najbardziej nietuzinkowy rezultat zapewnią jednak wzory jodełki, które nasuwają skojarzenia z klasycznym parkietem. To sposób ułożenia, który w ostatnich latach jest na czasie! Przywołuje na myśl eleganckie i luksusowe aranżacje. Zastosowanie go na posesji da taki sam klimat – nada przestrzeni szlachetności.
Estetyczna strona podjazdu
Kostka to rozwiązanie, które od lat sprawdza się na wielu posesjach. Może wyznaczać ścieżki ogrodowe, łączyć różne strefy działki czy tworzyć solidne nawierzchnie podjazdu oraz tarasu. Takiej dowolności sprzyjają parametry techniczne materiału, a także mnogość kolorów do wyboru. Na jaki odcień się zdecydować?
Wybierając bruk, najchętniej sięgamy po odcienie szarości. To uniwersalny kolor, który będzie świetnie pasował do współczesnej oraz tradycyjnej architektury. Jeśli jesteś właścicielem takiego budynku, postaw na melanżowe wersje Polbruk Commix w symetrycznych układach, z zaakcentowaniem prostych linii. Takie połączenie podstawowych odcieni na powierzchni podjazdu czy tarasu przełamanie jednolity wystrój.
Gdy wolisz stonowane realizacje, wybierz jednorodną połać bruku w kolorystyce grafitu lub szarości. To barwy, które harmonijnie zwieńczą otoczenie – także to, w którym dominują drewniane detale.
A co zamiast szarości? W przestrzeniach wokół domu coraz częściej stawia się na ciepłe kolory, jak masala, boho czy hawaii, które znajdziesz w kolekcji Polbruk Commix. Na ich powierzchni widoczne są pigmenty brązu, beżu czy pomarańczowego, co stanowi udaną kontynuację dla powszechnie stosowanego motywu drewna i innych naturalnych materiałów.
Stylowa oprawa dla kwiatów i krzewów
W ciekawie zaaranżowanej strefie wejściowej nie może zabraknąć jednego – zadbanej zieleni! Jeśli chcesz zaakcentować ten obszar, nie rezygnuj z bujnych rabat, krzewów, roślin doniczkowych i mnóstwa innych zielonych sadzonek, które ożywią wystrój. Nawet niewielka kompozycja sprawi, że przestrzeń będzie znacznie przyjemniejsza w odbiorze.
W planowaniu nasadzeń ważny jest porządek. Jak o niego zadbać? Wyznacz granice przy pomocy palisad Hestra. To betonowe elementy, które posłużą nie tylko do umocnienia skarp i zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi. Dzięki nim możesz wytyczyć obszar trawnika, oddzielić ścieżki od rabat czy stworzyć stylowe donice, które będą spójnikiem całej aranżacji. Co ważne, takie rozwiązania są znacznie bardziej praktyczne, bo w przeciwieństwie do plastikowych alternatyw nie są im straszne silne podmuchy wiatru czy uszkodzenia mechaniczne.
Palisady Hestra dostępne są w czterech wysokościach – 40, 60, 80 oraz 100 cm – i mają prosty, geometryczny kształt, przez co zdadzą celująco egzamin w nowoczesnych ogrodach oraz przestrzeniach o formalnym układzie. Ich elegancki wygląd sprawi, że strefa wejściowa zyska jeszcze bardziej reprezentacyjny charakter.
Strefa wejściowa to nie tylko drzwi zewnętrzne. To też ogrodzenie, chodnik, który do nich prowadzi, podjazd oraz rabaty. Wszystko to składa się na całość – najlepiej by ta całość była nie tylko praktyczna, lecz także stylowa. To podniesie jakość życia oraz będzie świadczyć o dobrym guście domowników.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.