Inspiracje ogrodowe – jak urządzić wyjątkową strefę relaksu pod chmurką? Zobacz 6 pomysłów
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.
Latem ogród staje się centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Ba! Nawet samotne wieczory z książką w ręku „smakują” tam zdecydowanie lepiej! Sama natura to jednak nie wszystko. Trzeba zadbać o warunki panujące w tej przestrzeni – a właściwie nawet samemu je stworzyć. Na co postawić?
1. Betonowe meble i ich zalety
Strefa relaksu z betonem w tle wydaje się oczywistością. Przecież ten trwały materiał wykorzystywany jest do wytyczania obszaru tarasu i ścieżek komunikacyjnych. Jego możliwości nie kończą się jednak na płaskich powierzchniach zieleńca. Można go zastosować w znacznie bardziej nowoczesny i niesztampowy sposób – w formie mebli!
Czy meble z betonu będą wygodne? Tak! Można ułożyć na nich poduchy i miękkie koce. Do tego będą też znacznie trwalsze od rattanowych konstrukcji oraz odporne na działanie słońca czy innych czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do niemodnych plastikowych form nie wyblakną i nie zżółkną – nawet wtedy, gdy wystawione będą na najcięższą próbę.
Betonowe meble to świetna opcją dla majsterkowiczów i osób kreatywnych. Do ich wykonania wystarczą pustaki ogrodzeniowe Neo Polbruk oraz odpowiednia zaprawa, ponieważ elementy łączy się na mokro. Pustaki mają wymiary 20x60 cm i wysokość 10 cm, kładzie się je bezpośrednio na sobie, a górne części wykańcza wedle uznania. W ten sposób można samodzielnie tworzyć różne formy, od prostych sof z oparciem, po bardziej śmiałe konstrukcje przypominające minimalistyczne fotele.
Jeśli pomysł na ogród zakłada ulokowanie w strefie relaksu dużej sofy, ostatnią warstwę pustaków Neo najlepiej wznieść wyżej lub zamiast nich wykorzystać moduły L-ka Tigela, które będą jednocześnie fragmentem siedziska oraz oparcia. Tak zbudowane formy można też zakończyć daszkiem lub wypełnić ziemią, by mebel stał się nie tylko miejscem do odpoczynku, lecz także ozdobną donicą na trawy i kwiaty.
Beton ma jeszcze jedną zaletę: jest stylistycznie neutralny. Do grafitowych i stalowych szarości pustaków pasuje dosłownie wszystko! Inspiracje ogrodowe nowoczesne mogą zakładać ich połączenia z drewnem czy poszewkami na poduszki w soczystych kolorach, które ożywią scenerię. W rustykalnych, skandynawskich czy klasycznych aranżach, wystarczy ocieplić surową strukturę cementu ogromem roślin i naturalnych dodatków z wikliny czy juty.
2. Kuchnia pod chmurką z grillem w roli głównej
W menu na lato najczęściej pojawiają się… grillowane potrawy. Beton także w tym przypadku okazuje się pomocny, bo – zamiast kupować potężne gazowe urządzenie – z tego solidnego materiału można zbudować praktyczny grill na lata. Potrzebne będą pustaki Neo Polbruk i metalowy ruszt.
Do postawienia betonowego grilla konieczne są wyrównanie podłoża oraz przygotowanie fundamentów. Poszczególne elementy łączy się, używając żaroodpornej zaprawy. Serce grilla, czyli palenisko, ulokuj na wysokości około 60-70 cm od podłoża, a około 30 cm wyżej zamontuj metalowy ruszt. Konstrukcje można też zamknąć, tworząc efektowny komin, który będzie odprowadzał nadmierną ilość dymu, a przy okazji stanie się ozdobą ogrodu.
Jak urządzić ogród z miejscem do grillowania? Betonowy grill może stać się punktem wyjścia do minimalistycznych projektów, w których szarości grają pierwsze skrzypce. Wrażenie surowości przełam za pomocą drewna czy metalowych akcentów. Gdy wolisz inspiracje ogrodowe w śródziemnomorskim stylu, w których króluje kamień, masywny grill też jest koniecznością! Zamiast pustaków użyj murka Albero. Jego powierzchnia przypomina skalne łupki rodem ze słonecznej Italii, co wyczaruje fenomenalny klimat!
3. Palenisko – stylowy „focal point” ogrodu
Grill to niejedyna z możliwości na smaczne biesiadowanie. Równie praktycznym rozwiązaniem będzie palenisko, które także można zbudować przy pomocy betonowych pustaków Neo, murka Albero czy modułów L-ka Tigela. Elementy należy osadzić tak, by ich górna krawędź zrównała się z płaszczyzną nawierzchni w przypadku wgłębnika lub wystawała ponad jej poziom. Rozwiązania mogą tworzyć okrąg lub kwadrat bądź prostokąt, co idealnie wpisze się w charakter przestrzeni opanowanej przez modne inspiracje ogrodowe – nowoczesne i organiczne.
4. Fontanna – pomysł na ogród przed domem i nie tylko
Kanon przyjemnych dla zmysłów bodźców w letnie dni zamyka woda. Co zrobić, by skorzystać z jej kojącego wpływu na ciało i umysł? Zbuduj fontannę! Dźwięk spływających kropel będzie nastrajał do wyciszenia i odpręży.
Fontanna to jeden z ciekawszych patentów na oryginalne inspiracje ogrodowe. Można zbudować ją z betonowych elementów, dokładnie takich, jakie konieczne są do budowy grilla czy ławki, a więc pustaków Neo czy murka Albero. Wykonaj z nich ścianę, a pomiędzy wybranym elementami ulokuj zbiornik z pompą tłoczącą wodę. Strumień wypływający z takiej płaszczyzny będzie dekoracją i widokiem gwarantującym pełnię relaksu.
5. Coś dla ochłody: basen!
Gdy żar leje się z nieba, nie pomagają lemoniada i zacienione miejsce pod parasolem, pora na inspiracje ogrodowe cięższego kalibru, czyli… basen! Niezależnie czy jest rozporowy, czy stelażowy, warto wytyczyć na działce odpowiednie miejsce i je zabezpieczyć – tak by po sezonie ugnieciony trawnik nie szpecił zieleńca. To zadanie dla bruku, a właściwie kostki lub płyt betonowych, najlepiej takich o nietypowej formie lub wybarwieniu, jak Polbruk Magna czy Bosso Trapez, co jeszcze lepiej podkreśli nowoczesny obszar relaksu. Świetnie nadają się one do wytyczenia efektownej dróżki na basen oraz terenu wokół niego.
6. Krzewy i kwiaty starannie rozplanowane
Niezależnie od tego, jaki jest pomysł na ogród, czy dominują w nim inspiracje scandi, boho czy minimalistyczne, kluczem do zbudowania wyjątkowej strefy relaksu pod chmurką jest odpowiednie zagospodarowanie terenu. To ułatwi komunikację i wpłynie na ogólny charakter całości.
Wytycz chodniki przy pomocy płyt lub kostek, by domownicy nie deptali zielonego dywanu, a dla urozmaicenia ogrodu zaplanuj rabaty, zbuduj donice z palisad Magna i wyznacz ciekawe ścieżki metodą step by step. To nic innego jak ułożone w różnych odległościach od siebie (na długość kroku) betonowe elementy, np. płyty Polbruk, które pozwolą zachować bardziej naturalny klimat tarasu.
Jak urządzić ogród, by był funkcjonalny i piękny? Z pomocą przychodzi beton! To materiał, który niczym kameleon zamieni się nie tylko w praktyczną ścieżkę dzielącą poszczególne części zieleńca, lecz także stanie się wygodnym meblem, formą na donice czy bazą dla grilla. To patent na inspiracje ogrodowe w każdym stylu – nie dość, że uniwersalne, to też długowieczne, bo nie są im straszne jakiekolwiek pogodowe warunki.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Polbruk.