Czerwiec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w czerwcu?
Czerwiec w ogrodzie to wbrew pozorom bardzo intensywny okres. Przyroda nie próżnuje. Tobie też leniuchowanie nie grozi. Nie będziesz narzekać na brak obowiązków. Podpowiemy Ci, jakie prace ogrodowe wykonać w czerwcu, by Twoja przydomowa przestrzeń była gotowa na przywitanie lata 2023. Dowiesz się też, jakie kwiaty sadzić w ogrodzie w czerwcu. Wszystkie najważniejsze porady znajdziesz w jednym miejscu. Gotowy na zgłębianie wiedzy? W takim razie zaczynamy!
Czerwiec w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w czerwcu?
Nie wiesz, co zrobić, by przygotować swój ogród na nadejście lata? Przeszukałeś tysiące wpisów na forach internetowych i gubisz się w natłoku informacji? To zrozumiałe, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć małą ściągawkę, z której dowiesz się, jak rozplanować poszczególne prace w ogrodzie w czerwcu.
To taki mały kalendarz ogrodnika, do którego będziesz mógł w każdej chwili wrócić, by niczego nie pominąć. W tym przypadku bowiem każda nawet najdrobniejsza czynność ma bardzo duże znaczenie – począwszy od siewu, poprzez zbiory i zabiegi pielęgnacyjne, a na zwalczaniu szkodników skończywszy.
Pamiętaj o:
- przycinaniu żywopłotów, krzewów oraz bylin
Przytnij pędy bylin (floksów wiechowatych, krwawników, nawłoci, astrów itp.). Dzięki temu rośliny będą lepiej się krzewić i stworzą zwarty pokrój. Poza tym wydłużysz okres ich kwitnienia. Nie zapomnij o przystrzyżeniu żywopłotu. Wykonaj tę czynność w drugiej połowie czerwca. Przeprowadź też cięcie krzewów, które kwitły wczesną wiosną (na przykład pigwowców czy forsycji).
- wysiewie nasion warzyw
Zebrałeś już część plonów i nie wiesz, jak zagospodarować puste grządki? W czerwcu wysiej na nich inne warzywa – późną marchew, buraki ćwikłowe, kapustę pekińską, rzodkiewkę, sałatę lub koper. Oczywiście dobór poszczególnych propozycji zależy od tego, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Możesz też zdecydować się na uprawę tak zwanego zielonego nawozu, czyli roślin, które użyźnią i wzbogacą glebę. Do tej grupy należy m.in. koniczyna, wyka i facelia.
- podlewaniu i usuwaniu chwastów
Nawadnianie to jedna z tych prac, które należy wykonywać systematycznie przez całe lato. Jeśli nie chcesz biegać z konewką po całym ogrodzie, zainwestuj w automatyczne systemy podlewania. Nie zapomnij również o regularnym pieleniu chwatów. Jeżeli pozwolisz im rosnąć w szybkim tempie, zagłuszą Twoje kwiaty, drzewka, krzewy, warzywa i inne rośliny.
- likwidowaniu szkodników
Nawet najlepszy ogród mogą nawiedzać szkodniki, na przykład mszyce czy przędziorki. Jak z nimi walczyć? Wykorzystaj ekologiczne środki ochrony roślin, takie jak wyciąg ze skrzypu polnego albo pokrzywy. W tym przypadku bardzo ważna jest szybkość reakcji. Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, tym bardziej zmniejszysz ryzyko utraty plonów.
- pielęgnacji trawnika
Na wspomniany proces składa się kilka czynności – podlewanie, koszenie, nawożenie, odchwaszczanie i eliminowanie pędraków. Przeprowadzaj wspomniane zabiegi regularnie, a będziesz cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok.
Rośliny gotowe na nadejście lata? Doskonale. Teraz pora na meble ogrodowe. Im też przyda się mały przegląd. Sprawdź, w jakim są stanie. Czerwiec to sezon urlopowy i wakacyjny. Właśnie wtedy odbywają się zwykle różne „plenerowe” spotkania w rodzinnym gronie. Nie chcesz chyba, by podczas imprezy pod kimś załamało się krzesło, prawda? No właśnie. Poza tym warto czasem uzupełnić wyposażenie o nowy element, na przykład hamak.
Zestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złZestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złCzerwiec w ogrodzie – jakie kwiaty sadzić w czerwcu?
Chcesz, by Twój ogród latem nabrał jeszcze więcej życia? Zobacz, jakie kwiaty sadzimy w czerwcu w ogrodzie i wybierz coś dla siebie. Oto nasze propozycje:
- niezapominajki – ciepłą i słoneczną pogodę lubią zwłaszcza dwie odmiany wspomnianej rośliny – polna oraz alpejska. Można je sadzić przez cały czerwiec.
- goździki brodate – występują w kilku wariantach kolorystycznych (ciemnoczerwonym, łososiowym, białym, szkarłatnym, a nawet zielonym). Ich sadzenie nie powinno Ci sprawić większych problemów. Często sieją się same.
- bratki – wysiew nasion warto rozpocząć na przełomie czerwca i lipca. Możesz też zdecydować się na kupno wyrośniętych sadzonek w sklepie ogrodniczym.
Sprawdź też: Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków
Czerwiec w ogrodzie – jakie kwiaty w nim kwitną?
Rośliny mogą kwitnąć nie tylko w maju, ale również w czerwcu. Dowodów nie musisz daleko szukać. Niezapominajka leśna, stokrotka pospolita, nasturcja czy wspomniany już goździk brodaty. To tylko niektóre kwiaty kwitnące w czerwcu w ogrodzie. Wymieniać możemy bardzo długo. Glicynia, hortensja, lilie, maki, fiołki, róże… Widzisz? Opcji nie brakuje.
Jesteś ciekawy, co jeszcze kwitnie w czerwcu w ogrodzie? Berberys, jaśminowiec, różanecznik, lawenda wąskolistna, dereń biały, bez czarny, katalpa, jarząb mączny, lipa, tulipanowiec amerykański czy robinia akacjowa. Wiesz już, jakie rośliny umieścisz w swoim zielonym azylu? A może postawisz na warzywa? Więcej informacji na temat uprawy warzyw znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czerwiec w ogrodzie warzywnym – co trzeba zrobić?
Ogród warzywny w czerwcu wymaga szczególnej troski. Co to oznacza w praktyce? Trzeba przeprowadzać regularne zabiegi pielęgnacyjne (pielenie, odchwaszczanie, podlewanie oraz nawożenie). Należy też zadbać o ciągłość wysiewów.
Pierwsza połowa miesiąca to świetny czas na posadzenie cukinii, kabaczka, patisona, w drugiej natomiast warto pokusić się o uprawę kopru włoskiego. Przez cały czerwiec możesz natomiast siać buraki ćwikłowe, fasolę czy rzeżuchę.
Czerwiec w ogrodzie – jak dbać o trawnik w czerwcu?
Piękny trawnik w czerwcu? To możliwe. Musisz go tylko regularnie kosić (przynajmniej raz na dwa tygodnie) i nawadniać (nawet codziennie). Częstotliwość wspomnianych zabiegów zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, a także tempa wzrostu trawy. Niekiedy konieczne jest również nawożenie lub przeprowadzenie dosiewów.
Przeczytaj też: Wertykulacja trawnika krok po kroku. Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?
Ogród w czerwcu – jak go nawadniać?
Co do podlewania ogrodu w czerwcu będzie najlepsze? Jeśli Twoja przydomowa przestrzeń nie jest zbyt duża, możesz wykorzystać tradycyjne węże ogrodowe z odpowiednimi końcówkami, które pozwalają na regulację siły strumienia wody. Jeżeli natomiast Twój zielony azyl ma większą powierzchnię, lepiej zainwestuj w podziemny system nawadniania.
Wiesz już jak zadbać o swój ogród w czerwcu? W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w przeprowadzaniu poszczególnych prac. I oczywiście cierpliwości, bo ogrodowe zajęcia bywają czasochłonne. Ale warto się trochę natrudzić dla późniejszego efektu. Po wszystkim będziesz z siebie naprawdę dumny!