Metamorfoza domu typu bliźniak – zobacz zdjęcia PRZED i PO od Pani Pauliny
Planujesz przeprowadzić metamorfozę domu typu bliźniak, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Zobacz, jak z metamorfozą swojego domu poradziła sobie Pani Paulina. Efekty, jakie uzyskała, robią ogromne wrażenie! Pani Paulina podzieliła się zdjęciami swojej metamorfozy na naszym Facebooku, a my postanowiliśmy pokazać tę imponującą przemianę szerszemu gronu. Jak wyglądał remont domu krok po kroku? Czytaj dalej!
Metamorfoza domu typu bliźniak – jak to się zaczęło?
Dom Pani Pauliny mieści się we Włodawie przy ulicy, która w całości zabudowana jest domami typu bliźniak. Remontowany budynek to dom rodzinny naszej użytkowniczki, wybudowany w latach 1988-1992. To właśnie wtedy Pani Paulina wprowadziła się do niego ze swoimi rodzicami.
Metamorfoza domu w zabudowie bliźniaczej rozpoczęła się od remontu wnętrz. Na parterze układ pomieszczeń został całkowicie zmieniony. Kuchnia w osobnym pomieszczeniu została zamieniona na pokój gościnny, a zabudowa kuchenna przeniesiona do aneksu w pokoju dziennym, który powstał z połączenia dwóch pokoi.
Metamorfoza bliźniaka we Włodawie – remont krok po kroku
Kiedy metamorfoza wnętrza była już skończona i dopracowana, przyszedł czas na to, co na zewnątrz. Remont z zewnątrz rozpoczął się w sierpniu 2021 r.
Pani Paulina wspólnie z mężem najpierw wymieniła dach. W konstrukcji dachu wydłużone zostały krokwie tak, aby powstał lekki okap. Wymienione zostały również okna – m.in. okno w salonie zostało zastąpione oknem tarasowym. Wymienione zostały również drzwi wejściowe.
Budynek został też ocieplony oraz zyskał nową, jasną elewację. Do ocieplenia domu Pani Paulina i jej mąż użyli grafitowego styropianu o grubości 13 cm. Pani Paulina wymieniła również schody prowadzące do wejścia. Zamiast mało estetycznych i ciężkich betonowych stopni pojawiły się lekkie i nowoczesne ażurowe schody w grafitowym kolorze.
Zobacz też: Metamorfoza domu na wsi – zaglądamy do Pani Magdaleny [PRZED I PO]
Co wyróżnia dom Pani Pauliny po metamorfozie?
Pani Paulinie bardzo zależało na tym, by dom wyróżniał się wśród innych. Pierwszym krokiem do stworzenia niebanalnego domu była wymiana drzwi. Wąskie, ciemne drzwi wejściowe zostały wymienione na nowoczesne drzwi drewniane z dodatkowymi odbijającymi światło przeszkleniami oraz czarnymi okuciami.
Otwarty ganek został zamieniony na wiatrołap, a drzwi wejściowe zostały przesunięte – z tego względu Pani Paulina z mężem musieli również wymienić schody i dobudować większy spocznik. Po wielu poszukiwaniach trwałego i efektownego materiału na schody, właściciele domu postawili na konstrukcję metalową oraz stopnie wypełnione żywicą epoksydową z kamieniem, tzw. „kamienny dywan”. Wiatrołap, schody, okucia w drzwiach oraz dolne elementy elewacji są w podobnym, grafitowym kolorze, dzięki czemu cała zewnętrzna aranżacja jest spójna i harmonijna.
Dodatkową ozdobą domu są lamele na górnym balkonie oraz z tyłu przy tarasie. Lamele zostały zamontowane na deskach, które wcześniej zostały wtopione w elewację. Ściana pod lamelami została wykończona w kolorze czarnym. Wszystkie usługi i produkty właściciele kupowali od lokalnych przedsiębiorców.
Przeczytaj również: Stary dom w górach zmienili nie do poznania. Sprawdzamy 250 m² [PRZED I PO]
Jakie jeszcze zmiany planuje właścicielka domu?
Z uwagi na rosnące ceny remont kosztował znacznie więcej, niż Pani Paulina zakładała. Część prac została przeniesiona na przyszły rok. To właśnie wtedy zewnętrzna aranżacja budynku zostanie wzbogacona o balustrady na balkon i taras oraz donice na schody.
Te z pozoru niewielkie elementy sprawią, że aranżacja będzie w pełni dopracowana i kompletna, a dom Pani Pauliny będzie widocznie wyróżniał się spośród innych budynków o takiej samej konstrukcji. Balustrady dodatkowo sprawią, że domownicy będą mogli bezpiecznie korzystać z tarasu oraz balkonu.
Metamorfoza domu z przełomu lat 80. i 90. w zabudowie bliźniaczej to nie lada wyzwanie. Pani Paulina pokazała, że nawet w przypadku domów w identycznej zabudowie możliwe jest stworzenie wyróżniającego się i oryginalnego budynku.