Zbliżenie na dom z przeszkleniami. Zaglądamy do Pani Anny
Bierzemy pod szkło powiększające domy z dużymi przeszkleniami, w których dominuje jasność, światło i przestrzeń. Wielkie okna pozwalają wizualnie otworzyć domowe wnętrza na to, co na zewnątrz. Dzięki temu otoczenie domu i aranżacja pomieszczeń stają się spójną i niezwykle atrakcyjną całością. Marzysz o domu z dużymi przeszkleniami? Zobacz budynek oraz aranżację, jaką stworzyła Pani Anna ze swoim mężem i zainspiruj się!
Domownicy
Właścicielka domu, Pani Anna, ukończyła Akademię Ekonomiczną, ale nigdy nie zdecydowała się na pracę w zawodzie. Pracuje razem z mężem, który jest fotografem oraz producentem filmowym. Nasza Czytelniczka i jej mąż mają dwóch synków (1,5 i 3 lata). Dzieci są ruchliwe, energiczne i pełne werwy, a dom stwarza idealne warunki dla ich aktywności i energii. Rodzinę dopełnia jeszcze przyjaciel rodziny – Lana, czyli 5-letni owczarek niemiecki.
W mieście, ale przy lesie
Dom ma łącznie 300 m². Budynek znajduje się w Krakowie, ale jego wyjątkowa lokalizacja sprawia, że właściciele domu mogą cieszyć się zarówno bliskością miasta, jak również sąsiedztwem natury i lasu. Małżeństwo kupiło działkę już kilka lat temu – dom powstawał niespiesznie i był długo dopracowywany, a poszczególne meble są kompletowane do dzisiaj.
Pani Anna wspomina, że znalezienie tego miejsca było zrządzeniem losu. Jej mąż trafił tutaj zupełnie przypadkowo, a aktualnie w sąsiedztwie nie ma już dostępnych wolnych działek.
Narożnik z funkcją spania Furie L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy lewostronny
3569 złNarożnik z funkcją spania Balze L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy prawostronny
3439 złNarożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur
2779 złNarożnik z funkcją spania Montago L-kształtny z pojemnikiem szary velvet lewostronny
2999 złJak powstawał projekt domu?
Właściciele od samego początku chcieli, by w ich domu było jak najwięcej przeszkleń. Okna miały dla nich ogromne znaczenie – to właśnie dzięki nim duży ogród i pobliski las są tuż obok nawet bez wychodzenia na zewnątrz. Projekt, który wybrali, zakładał wiele ogromnych okien, a i tak postanowili dodatkowo poszerzyć jeszcze kilka z nich.
Przykładowo – przeszklenie w jadalni pierwotnie było akwariowym oknem, a właściciele zdecydowali się zmienić je na takie, które będzie sięgało całej wysokości ściany. Okna w kuchni są zrównane z blatem kuchennym. Ponadplanowo zostały wstawione 2 okna kolankowe na górnym poziomie, dzięki czemu dąb każdego dnia zagląda z ogrodu wprost do jadalni.
Dodatkowe okno pojawiło się również w gabinecie. Poza przeszkleniami z projektu wstawiono również tam dodatkowe 5-metrowe okno z widokiem na las. Okna kolankowe zagościły również w pokojach dziecięcych. Widać przez nie piękny las, który sprawia wrażenie, jakby chciał wprosić się do wnętrza domu. Pani Anna wspomina, że uwielbia ze swoimi synami podczas zasypiania liczyć gwiazdy przez okno dachowe.
Zobacz również: Duże przeszklenia – wady i zalety rozwiązania
Drewno, czerń i geometria
W domu dominuje drewno, czerń, grafit oraz wszechobecna geometria. Skąd pomysł na taki styl? Właścicielka tłumaczy, że razem z mężem nie przepadają za jasnymi wnętrzami. Biel jest dla nich zbyt płaska w odbiorze i brakuje w niej głębi.
Oboje są za to zakochani w nietypowych strukturach. Pan domu ze względu na swój zawód uwielbia operować światłem. Ciemniejsze kolory chłoną światło, a nie odbijają, łatwiej jest więc kreować nastrojowe oświetlenie i atmosferę w domu. Czerń według Pani Anny jest tajemnicza, nieoczywista i znacznie ciekawsza niż biel. Uspokaja przestrzeń i nie absorbuje uwagi.
Obok czerni, w domu naszej Czytelniczki króluje również naturalne drewno, które sprawia, że wnętrza, mimo iż dość ciemne, są również ciepłe i przytulne. Znakiem rozpoznawczym wykończenia jest dębowy fornir. Naturalne drewno widoczne jest na ścianach z ukrytymi drzwiami i meblami oraz w innych częściach domu. Widać również przecierane, niejednolite struktury, które jeszcze bardziej dodają głębi i nadają charakteru.
Cały dom tworzą uporządkowane linie i przestrzenne figury geometryczne, które łączą się w całość. Nic tu nie jest przypadkowe. 80% mebli, takich jak szafy czy zabudowa kuchenna, to egzemplarze wykonywane na wymiar przez stolarza. Właściciele na bieżąco uzupełniają swoją aranżację i szukają pasujących dodatków, które dopełnią całą kompozycję.
Wyzwania i plany
Z jakimi problemami mierzyli się właściciele domu podczas jego budowy oraz wykańczania? Pani Anna wskazuje głównie na najczęstsze problemy ludzi budujących dom, czyli problemy z ekipami, niesłowność specjalistów oraz niedotrzymywanie terminów.
Projekt powstał przy pomocy biura projektowego, a projektantowi jasno przekazano, czego się oczekuje. Po kilku próbach, małżeństwo otrzymało wizualizację idealnego wnętrza. Dom nie jest jeszcze w pełni wykończony, aktualnie trwają prace nad gabinetem i salą kinową. W kolejce czeka podjazd i ogród.
Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami to trend, który z pewnością zostanie z nami na długo. Nic w tym dziwnego! Jak świetnie pokazuje dom Pani Anny, tego typu budynki prezentują się niezwykle atrakcyjnie, a widoki z okien są naturalną dekoracją wnętrz, która wygląda znacznie lepiej niż obrazy na ścianach.
Warto jeszcze nadmienić, że Pani Anna wraz z mężem od ubiegłego roku są również właścicielami drugiego domu, który znajduję się pod niebem Hiszpanii. W miarę możliwości czasowej uciekają wygrzać się w słońcu, którego brakuje w naszym kraju zimą.