Oszczędzanie wody jest dziecinnie proste – jak to robić? Oto kilka porad od 7-latków
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Chociaż woda pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety, to zdecydowana większość wody słodkiej znajduje się w lodowcach i czapach lodowych. Do wykorzystania przez ludzi pozostaje mniej niż 1%! Oszczędzanie ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić dostępność tego niezbędnego do życia zasobu dla przyszłych pokoleń. Jest to zarówno odpowiedzialność indywidualna, każdego z nas, jak i zbiorowa. Wszyscy możemy, a nawet powinniśmy podejmować działania w tym zakresie. Od czego zacząć? Podpowiadamy!
Dlaczego warto oszczędzać wodę? Ekologia, ekonomia i etyka
Przewiduje się, że do 2050 roku światowa populacja osiągnie 9,7 miliarda, co jeszcze bardziej obciąży i tak mocno ograniczone zasoby wodne. W wielu częściach świata niedobór wody już stał się palącym problemem, a przewiduje się, że w nadchodzących latach sytuacja ta będzie się pogarszać.
Etyczny obowiązek
Według Światowego Forum Ekonomicznego niedobór wody jest jednym z największych globalnych zagrożeń pod względem konsekwencji. Już dziś dotkniętych jego skutkami jest ponad 2 miliardy ludzi. Naszym etycznym obowiązkiem jest troska o zasoby wodne, aby ten kryzys nie tylko się nie pogłębiał, ale aby zacząć go rozwiązywać.
Aspekt ekologiczny
Czy wiesz, że oszczędzając wodę, redukujemy również emisję gazów cieplarnianych? Przemysł wodny jest jednym z największych konsumentów energii na świecie. Ograniczając zużycie wody, możemy pomóc zmniejszyć ilość energii potrzebnej do jej transportu i uzdatniania. Innym ekologicznym aspektem związanym nadmiernym wykorzystaniem zasobów wodnych jest na przykład wyczerpywanie się wód gruntowych, co w konsekwencji może prowadzić do osiadania gruntu, a to z kolei może powodować trwałe szkody w krajobrazie. Natomiast przekierowywanie rzek może zakłócać ekosystemy i doprowadzić do utraty różnorodności biologicznej.
Oszczędności finansowe
Mówiąc o korzyściach płynących z oszczędzania wody, nie sposób nie wspomnieć o ekonomii. Codzienne oszczędzanie wody, czy to w domu, czy w miejscu pracy, prowadzi do zmniejszenia kosztów dla gospodarstw domowych i firm. Redukując zużycie, możemy obniżać rachunki nie tylko za wodę – ale także energię potrzebną do jej nagrzania.
Oszczędzanie wody – jak to robić? Sprawdzone sposoby
W sieci można znaleźć wiele wskazówek i pomysłów na to, jak codziennie redukować zużycie. Niektóre sposoby są prostsze, inne wymagają nieco więcej wysiłku i dyscypliny. Jedno jest pewne – każdy z nich jest dobry, jeśli prowadzi do celu. Doskonale wiedzą o tym dzieciaki, które w konkursie organizowanym przez KFA Armatura podzieliły się z nami swoimi poradami w temacie oszczędzania wody w kuchni i w łazience.
Jak oszczędzać wodę w łazience?
Po pierwsze – zamiast wylegiwać się w wannie, weź szybki prysznic. Warto również kontrolować czas kąpieli pod prysznicem, a znaczącym ułatwieniem w tym zakresie może być zakup specjalnego stopera lub po prostu wykorzystanie minutnika, który na pewno masz w swoim smartfonie. Warto wiedzieć, że średnio w czasie prysznica zużywa się od 8 do 12 litrów wody na minutę. Łatwo policzyć, ile można oszczędzić, jeśli tylko skrócimy czas pod prysznicem z 10 do 5 minut.
Nigdy nie zapominaj o zakręcaniu wody podczas szczotkowania zębów. Biorąc pod uwagę fakt, że proces ten powinien trwać 2-3 minuty, to w tym czasie zupełnie niepotrzebnie zużyjesz nawet kilkanaście litrów wody. A przecież zęby myjesz przynajmniej 2 razy dziennie! Wprowadź nowy nawyk i po prostu nalewaj wodę do kubeczka – w ten sposób wykorzystasz niezbędne minimum.
Pralkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy bęben jest pełny i koniecznie korzystaj z programów EKO, które zużywają mniej wody i energii. Kupując nową pralkę, sprawdź ile wody zużywa na cykl prania. Wybierz tę najbardziej oszczędną!
Warto wymienić baterie umywalkowe na oszczędnościowe, która mogą zmniejszać zużycie wody nawet o połowę. Modele z oferty marki KFA Armatura są wyposażone w ekologiczne napowietrzacze, które redukują przepływ do zaledwie 5 litrów na minutę. W tradycyjnych rozwiązaniach może być to nawet 12 litrów. Rocznie takie baterie mogą dać oszczędność na poziomie 24 tysięcy litrów wody!
Jak zredukować zużycie wody w kuchni?
Na początek warto pamiętać, że podczas ręcznego mycia naczyń zużywamy znacznie więcej wody niż zmywarka, która na jeden cykl potrzebuje od 8 do 14 litrów wody. To tyle, ile przepłynie przez baterię kuchenną w mniej niż 2 minuty! Korzystając ze zmywarki, uruchamiają ją tylko wtedy, gdy jest pełna.
Inne pomysły na oszczędności w kuchni? Owoce i warzywa myj w misce, a nie pod bieżącą wodą. To także spora oszczędność, bo pozostałą wodę można wykorzystać ponownie. W jaki sposób? Czytaj dalej!
Mniej znanym patentem na wprowadzenie w kuchni filozofii less waste, a tym samym na ograniczenie zużycia, jest wykorzystywanie wody pozostałej po opłukiwaniu warzyw i owoców, a także po gotowaniu, do podlewania domowych roślin doniczkowych. Korzystając z tego drugiego sposobu pamiętaj tylko, żeby nie solić wody.
W kwestii roślin, ważnym elementem strategii oszczędzania wody jest gromadzenie deszczówki do nawadniania zarówno ogrodu, ale też kwiatów, które mamy w mieszkaniach i domach. Nawet przy malutkim balkonie wystarczy zwykłe wiadro – nie trzeba od razu inwestować w specjalne systemy do zbierania wody.
Każda kropla jest cenna
Pisząc, że cenna jest każda kropla wody, to właśnie dokładnie mamy na myśli – KAŻDA kropla. Czy wiesz, że kapiący kran to spore koszty? Zakładając, że kropla spada co 2 sekundy, to 30 kropli na minutę, a średnia objętość kropli w gospodarstwie domowym to od 1/20 do 1/10 ml. A więc uśredniając mamy około 4 litrów wody na dobę, co w skali miesiąca daje nam ponad 300 litrów! Dlatego warto naprawić każdą usterkę. Z pomocą przychodzi KFA Armatura publikując na swoim kanale YouTube filmy instruktażowe dla każdego.
Zacznij oszczędzać wodę już dziś! Sposobów, jak to robić na co dzień, jest naprawdę mnóstwo, a większość z nich jest naprawdę dziecinnie prosta i wymaga jedynie zmiany nawyków, co doskonale widać na plakatach wykonanych przez 7-latków. Mamy nadzieję, że przedstawione prace plastyczne zachęcą Cię do wprowadzenia nowych zasad we własnym domu – efekty mogą Cię zaskoczyć!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.