Ekologia w łazience zaczyna się od odpowiedniej armatury
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
W projektowaniu łazienki ważne są szczegóły. Umiejętnie dobrane płytki, pasująca do całości armatura i podkreślające charakter wystroju dodatki – to się liczy! Dzięki temu wnętrze jest stylowe i wygodne, a każda kąpiel czy rytuał pielęgnacyjny znacznie przyjemniejszy. Ale czy to wszystko wystarczy? Estetyka to tylko część udanej aranżacji. Trendy stawiają także na… ekologię.
Mniej zużytej wody to korzyści dla środowiska
Łazienka, w której zużycie wody jest mniejsze, stanowi zaletę nie tylko z finansowego punktu widzenia. Oszczędzanie najcenniejszego z zasobów przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych i ogranicza wyczerpywanie się wód gruntowych, co w konsekwencji ratuje naszą planetę! Urządzanie w zgodzie z ekologicznymi zasadami projektowania przyniesie więc ogrom korzystnych zmian dla środowiska, a tym samym sprawi, że będzie żyło się lepiej nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.
Ekologiczna łazienka, czyli jaka?
Definicja ekologicznej łazienki nie bazuje jedynie na jej wyglądzie – nawet naturalne materiały nie są koniecznością. Ekologiczny aspekt sięga znacznie głębiej! Jego celem jest zaprojektowanie pomieszczenia, w którym zużycie wody będzie jak najmniejsze. Można tego dokonać poprzez odpowiednie wybory – zarówno jeśli chodzi o dobór wyposażenia, jak i codzienne nawyki. Zamiast deszczownicy wystarczy klasyczny natrysk. Miejsce standardowych baterii mogą zająć te wyposażone w napowietrzacz, a myciu zębów nie musi towarzyszyć szum wody wypływającej z wylewki.
Oszczędność w strefie umywalki
Gdzie spędzamy najwięcej czasu w łazience? W obszarze umywalki! Z tej strefy korzystamy podczas porannej higieny, w czasie mycia zębów. Tam kilka razy dziennie myjemy dłonie czy odświeżamy się przed wieczornym wyjściem ze znajomymi. To w tej przestrzeni najczęściej też… marnujemy najwięcej wody.
By ograniczyć zużycie w strefie umywalki, wymień standardową armaturę na tę oszczędnościową. Tego typu baterie umywalkowe wyposażone są w napowietrzacz. To niewidoczny element ulokowany na końcu wylewki, który pozwala zmniejszyć zużycie wody. W bateriach KFA Armatura Otava te wartości sięgają nawet 50%! Przepływ w rozwiązaniach tej serii wynosi jedynie 6 litrów na minutę, podczas gdy w tradycyjnych bateriach sięga od 10 do nawet 13 litrów. Taka zmiana w przypadku 4-osobowej rodziny zużywającej miesięcznie około 16 m3 wody zapewni oszczędności na poziomie 24 tysięcy litrów rocznie!
KFA Otava łączy ekologiczne zalety z ciekawym designem oraz trwałością podyktowaną specjalną powłoką, która stoi na straży odporności powierzchni. Rozwiązania wyróżnia ponadczasowy styl bazujący na modnych obłościach i miękkich liniach, co równocześnie czyni je pozycjami idealnymi zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej łazienki. Do wyboru są dwa odcienie: uniwersalny chrom, który wniesie do wnętrza powiew elegancji i świeżości, a także wyrazista czerń, która nada całości charakteru.
Nie rezygnuj z wanny
Poradniki ekologicznego urządzania doradzają wybór prysznica zamiast wylegiwania się w wannie wypełnionej pianą. Co jednak mają zrobić ci, którzy kochają ten odprężający rytuał? Dobra wiadomość jest taka, że do stworzenia ekonomicznej i ekologicznej łazienki nie trzeba rezygnować z wanny. Wystarczy trochę aranżacyjnego sprytu i odpowiednich sanitariatów. O czym mowa?
Strefa z wanną może pełnić podwójną funkcję, jeśli zamontowany będzie parawan nawannowy! Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można brać zarówno orzeźwiające natryski, jak i długie kąpiele. Obszar tego typu wymagać będzie też odpowiedniej armatury, którą jest deszczownica z wylewką wannową i baterią termostatyczną KFA Armatura z kolekcji Moza lub Logon. Termostat pozwala utrzymać stałą temperaturę wody, co eliminuje marnotrawstwo i pozwala zaoszczędzić nawet 150 litrów w ciągu tygodnia.
KFA Moza to sposób na oszczędzanie wody, a także patent na stylowe wykończenie łazienki. Bateria wyróżnia się unikatowym kolorem szczotkowanego złota, które świetnie komponuje się z różnymi stylami urządzania. Takie rozwiązanie zdecydowanie wyróżni się na tle ścian, co jednocześnie wyeliminuje konieczność stosowania dekoracji. Podobną rolę odegra czerń serii KFA Logon Black. Czarne wykończenie, które jest obecnie najgorętszym trendem, może być znakomitym kontrastem dla jasnych płytek. To dobre urozmaicenie aranżacji loftowej, minimalistycznej lub nowoczesnej.
Koniec z kapaniem wody z kranu
Istnieje jeszcze inny sposób na oszczędzanie wody w łazience. Odsunie on na dalszy czas konieczność zakupu nowej baterii i przeprowadzania remontu. Chodzi o naprawę istniejących kranów. Jeśli cieknie z nich woda, często wystarczy tylko wymienić uszczelkę lub przełącznik.
Dzięki dostępności części zamiennych, producentów takich jak KFA Armatura, zakup nowej baterii można odłożyć, co tym samym będzie miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ ograniczy generowanie odpadów. Sama naprawa awarii z kolei przełoży się na eliminację marnotrawstwa wody, a kapiące z kranu krople nie będą już problemem. Proces zamówienia wymaganego elementu ze strony KFA Armatura jest prosty. To zasługa intuicyjnej wyszukiwarki z obszerną bazą komponentów. Wystarczy określić, co wymaga wymiany i wybrać produkt. Jeśli potrzebnej części nie będzie, najlepiej skontaktować się z doradcą telefonicznie lub mailowo.
Zmień nawyki
Drogę do oszczędzania dobrze również zacząć od małych kroczków – w tym od zmiany własnych nawyków. Korzystny z punktu widzenia domowego budżetu i ekologii będzie chociażby zakup pralki z programami EKO, które zużywają mniej wody w każdym cyklu prania oraz uruchamianie ich tylko wtedy, gdy bęben jest pełny. W strefie prysznica ekonomicznym patentem jest np. zakup stopera, który zasygnalizuje, kiedy kąpiel powinna się skończyć. Jeśli zostanie skrócona z 10 do 5 minut, oszczędności sięgną nawet 60 litrów wody.
Rozsądne gospodarowanie wodą i energią to nie tylko patent na dbanie o własny budżet. To już nie moda, a konieczność, którą jesteśmy winni naszemu środowisku. Najlepiej zacząć ten proces od własnych nawyków i wyposażenia łazienki w odpowiednie baterie umywalkowe i prysznicowe KFA Armatura. To przyniesie rocznie tysiące litrów zaoszczędzonej wody!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.