Obalamy mity dotyczące grzejników aluminiowych – to musisz wiedzieć!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Zastanawiasz się, jakie grzejniki najlepiej sprawdzą się w Twoim domu lub mieszkaniu? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są – doskonale znane i chętnie wybierane od lat – grzejniki aluminiowe. Mimo tego, że zostały już przetestowane przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele nieprawdziwych informacji. Zamiast je powtarzać, przekonaj się sam, jak jest naprawdę – obalamy mity i potwierdzamy fakty o grzejnikach aluminiowych!
MIT 1: Grzejnik aluminiowy nie wygląda atrakcyjnie
Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że grzejniki aluminiowe nie są atrakcyjne pod kątem wzornictwa – nic bardziej mylnego! W przypadku nowoczesnych opcji nie ma mowy o nudzie. Aluminium jest bardzo plastyczne, dlatego można tworzyć z niego różne, efektowne formy. Doskonałym przykładem jest design grzejników ADR, nawiązujący do współczesnych trendów związanych z minimalizmem.
Dzięki temu, że fronty poszczególnych członów są płaskie, bryła grzejnika jest mocno zarysowania, nie narzucając równocześnie określonego stylu. To sprawia, że projektant zyskuje pełną swobodę aranżacji i wiele możliwości, jeśli chodzi o kreowanie układu funkcjonalnego.
Warto też dodać, że aluminium jest surowcem, który można malować, dlatego grzejniki ADR dostępne są w czterech uniwersalnych kolorach, pasujących do różnych wnętrz. Jeśli uwielbiasz styl skandynawski i wybierasz jasne kolory, możesz sięgnąć po klasyczną biel. Zdecydowanie bliższy jest Ci surowy klimat loftów? Czerń oraz grafit idealnie wpiszą się w taki wystrój. Z kolei miedź będzie świetnie wyglądać w aranżacjach inspirowanych stylem naturalnych, w których dominują beże i brązy.
FAKT 1: Grzejniki aluminiowe dostępne są w wielu ciekawych wzorach oraz unikatowych kolorach.
MIT 2: Grzejniki aluminiowe rdzewieją i nie są trwałe
Kolejną wątpliwością związaną z grzejnikami aluminiowymi jest ich trwałość, a zwłaszcza podatność na rdzewienie i konieczność stosowania inhibitorów antykorozyjnych. W rzeczywistości grzejniki KFA Armatura zabezpieczane są już na etapie produkcji, co gwarantuje ich długowieczność i to bez potrzeby stosowania dodatkowych środków chemicznych.
Jest to możliwe, ponieważ powierzchnię produktów pokrywają powłoki ochronne powstałe w procesie anaforezy oraz fluorocyrkonowania. Malowanie anaforetyczne tworzy wytrzymałą warstwę, która jest wysoko odporna na korozję – dzięki temu możesz mieć pewność, że grzejnik będzie szczelny i estetyczny przez wiele lat.
FAKT 2: Grzejniki aluminiowe KFA Armatura mają do 20 lat gwarancji i są odporne na korozję.
MIT 3: Nie można łączyć grzejników aluminiowych z instalacją miedzianą
Czas na najpopularniejszy mit z dziedziny technicznej, często powielany w mediach, a nawet wśród instalatorów. Prawdą jest, że aluminium może podlegać korozji w reakcji z miedzią, jednak odpowiednie zabezpieczenie grzejników podczas produkcji w pełni ten problem eliminuje.
Wspomniany już proces anaforezy, który stosuje KFA Armatura, chroni aluminium przed powstawaniem rdzy oraz utratą szczelności, również w przypadku połączenia z rurami miedzianymi. Nie musisz więc martwić się o efekt takiego zestawienia ani stosować inhibitorów korozji.
FAKT 3: Grzejnik aluminiowy KFA Armatura podłączysz zarówno do instalacji miedzianej, jak i tworzywowej, stalowej oraz wykonanej z rur wielowarstwowych.
MIT 4: Efektywność grzejników aluminiowych jest niższa niż stalowych
Skąd wzięła się opinia dotycząca niższej efektywności grzewczej grzejników aluminiowych? Trudno powiedzieć. Najważniejsze jest jednak to, że to stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Aluminium jest lekkie, bardzo szybko się nagrzewa i równie szybko oddaje energię cieplną do pomieszczenia, warto też wiedzieć, przez taki grzejnik przepływa również mniejsza ilość wody. Wszystko to sprawia, że nagrzewa się błyskawicznie, nawet kilka razy szybciej od grzejnika ze stali.
Efektywność grzejników wynika nie tylko z materiału, z którego są zrobione, ale również z ich kształtu, obecności radiatorów i odpowiedniego wyprofilowania. Grzejniki KFA Armatura mają pełne „plecy”, dzięki czemu rozgrzane powietrze nie ucieka na ścianę. W modelach G500 zastosowano również specjalne kierownice powietrza, które sprawiają, że ciepło przekazywane jest wprost do pomieszczenia, a nie pod parapet – taka konstrukcja pozwala na szybsze nagrzanie pokoju.
FAKT 4: Grzejnik aluminiowy nagrzeje się szybciej niż stalowy ze względu na niewielką masę, małą ilość wody oraz właściwości aluminium.
Niektóre mity dotyczące grzejników aluminiowych, ich wyglądu oraz funkcjonalności można włożyć między bajki. Fakty mówią same za siebie – to rozwiązanie, które charakteryzuje się wysoką efektywnością, wygląda bardzo nowocześnie, a do tego jest uniwersalne i sprawdzi się w różnych okolicznościach, zarówno estetycznych, jak i technicznych.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.