Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Projekty kuchni z wyspą - wady i zalety

Kuchnia coraz rzadziej pełni funkcję pomieszczenia wyłącznie roboczego – otwieramy ją na salon czy jadalnię i tworzymy funkcjonalny open space. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest stworzenie dodatkowej wolnostojącej wyspy kuchennej. Wyspa kuchenna ma tyle samo zalet, co i wad, które warto poznać już na etapie projektowania, by uniknąć niepotrzebnych błędów. Jakie są plusy i minusy kuchni z wyspą? Zapraszamy do lektury.

Wyspa w kuchni – najpierw projekt i konsultacje

Moda na kuchnię z wyspą nie słabnie – to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Zanim jednak ulegniemy pokusie stworzenia takiego dodatkowego blatu w pomieszczeniu, warto stworzyć wcześniej projekt i przemyśleć, czy aby na pewno taka organizacja przestrzeni będzie nam odpowiadać. Wyspy w kuchni atrakcyjnie wyglądają się na zdjęciach inspiracyjnych czy w katalogach producentów, ale nie nadają się jednak do każdego wnętrza.

Kuchnia z wyspą – zalety

  • modne zaaranżowanie przestrzeni;

  • otwarcie kuchni na salon i jadalnię;

  • stworzenie wygodnej przestrzeni dla dużej rodziny;

  • dodatkowe miejsce do przechowywania;

  • wydzielenie blatu roboczego w kuchni;

  • skrócenie dystansu między urządzeniami AGD;

  • stworzenie wyższego blatu w formie baru.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest ciekawe zagospodarowanie przestrzeni i ładny efekt wizualny. Taka kuchnia doskonale się prezentuje i sprawia wrażenie spójnej, przemyślanej i dobrze zorganizowanej. Blat na wyspie możemy przyozdobić, stawiając na nim wazon z kwiatami czy misę pełną owoców.

Wyspa kuchenna pełni także rolę przedłużenia samej kuchni oraz otwiera ją na inne pomieszczenia: przedpokój, salon czy jadalnię. Modne przestrzenie typu open space to nie tylko ciekawy efekt aranżacyjny, ale również luz, swoboda, nieskrępowanie. Otwarcie całej przestrzeni w domu czy mieszkaniu usprawni komunikację między członkami rodziny, która większość czasu będzie spędzać we wspólnym gronie. Tak więc przygotowując posiłki w kuchni, możemy obserwować bawiące się dzieci w salonie lub rozmawiać na bieżące tematy z resztą rodziny siedzącą w jadalni.

Taki układ w kuchni, czyli połączenie tradycyjnego blatu z osobną wyspą, doskonale sprawdzi się przy dużych rodzinach w małymi dziećmi. Możemy włączyć najmłodszych we wspólne gotowanie, dzięki czemu przygotowanie posiłków będzie miłymi chwilami spędzonymi w większym gronie. Dzieci mogą pomagać w mieszaniu składników przy asyście dorosłych, bez zbędnego przeciskania się i tłoczenia w małej przestrzeni.

Montaż wyspy w kuchni to także stworzenie dodatkowych wnęk do przechowywania. Na jej bokach możemy zainstalować półki i szuflady, w których schowamy przybory kuchenne czy sprzęt AGD. Osoby, które dużo czasu spędzają w kuchni, a ich pasją jest gotowanie czy pieczenie, na pewno zadowoli przestronna i uporządkowana przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce.

Wyspa i zamontowane w niej zlew czy płyta sprawią, że sam proces przygotowywania potraw będzie szybki i wygodny. Długi i źle rozplanowany blat w tradycyjnej kuchni często sprawia, że musimy chodzić w kółko od lodówki do zlewu, które są na przeciwległych krańcach kuchni. Sprytne zaaranżowanie przestrzeni, w której zlew, lodówka i płyta są w jednym obszarze, sprawi, że będziemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki – wystarczy się obrócić, aby otworzyć lodówkę lub umyć produkty w zlewie pod bieżącą wodą.

Wyspa w kuchni nie musi nadawać się wyłącznie do dużych domów zamieszkałych przez wielodzietne rodziny. Wyspy montuje się również w mniejszych mieszkaniach a nawet kawalerkach – rezygnujemy w ten sposób ze stołu w salonie, oszczędzając tym samym na cennej przestrzeni, w której liczy się każdy metr. Przy wyspie często stawia się wyższe krzesła czy hokery, dzięki czemu blat pełni także funkcję barku, przy którym można wypić poranną kawę lub zjeść lekki obiad. Urządzając małe przyjęcie, możemy usadzić gości przy wyspie, na której podamy przekąski do piwa czy wina.

Wyspa dla wielu to stworzenie dużego i funkcjonalnego blatu roboczego, którego brakuje w tradycyjnej kuchni. Podłużne blaty przy szafkach są często nieporęczne i niepraktyczne; co więcej, przestrzeń na nich jest często już zagospodarowana – sprzętem AGD (czajnik, ekspres do kawy), dekoracjami czy przyborami kuchennymi. Rozrabianie i wałkowanie ciasta na wąskim blacie jest dla wielu kłopotliwe i uciążliwe, a większe torby z zakupami najczęściej składujemy na krzesłach. Nawet niewielkich rozmiarów wyspa rozwiąże wszystkie problemy związane z brakiem przestrzeni w kuchni.

Wyspy kuchenne – wady

  • przenikanie zapachów do innych części mieszkania lub domu;

  • konieczność utrzymania kuchni w czystości;

  • nie nadaje się do małych kuchni;

  • źle zaaranżowana może utrudniać swobodne poruszanie się w kuchni;

  • dodatkowy koszt;

  • niezalecany jest montaż płyty grzewczej na wyspie (patrz niżej).

Wyspa kuchenna to praktyczne i ładne rozwiązanie aranżacyjne, jednak należy liczyć się z tym, że nie sprawdzi się w każdej przestrzeni. Wymiary niektórych kuchni fizycznie uniemożliwiają zamontowanie w niej wyspy. Tworzenie jej na siłę może uniemożliwić przemieszczenia się w kuchni i wyspa – zamiast funkcjonalna i przydatna – będzie uciążliwa i zbyteczna. Dlatego jeśli planujemy uzupełnienie kuchni o wyspę, warto ten pomysł przedyskutować z projektantem wnętrz, aby nie popełnić błędu aranżacyjnego, który zaburzy harmonię całej przestrzeni.

Dla jednych open space między jadalnią a kuchnią może być wielką zaletą, innym natomiast taki pomysł może nie przypaść do gustu. Należy pamiętać, że stworzenie wyspy powoduje otwarcie kuchni na resztę pomieszczenia. Nie zawsze udaje nam się utrzymać nienaganny porządek w kuchni, zwłaszcza w natłoku codziennych obowiązków. Poplamione blaty, brudne naczynia w zlewie, resztki z obiadu nie należą do przyjemnych widoków, zwłaszcza widziane prosto z uporządkowanego salonu. Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest przenikanie zapachów do reszty domu czy mieszkania. Kuchenne okapy nie zawszą są w stanie wyciągnąć wszystkie aromaty poza pomieszczenie, dlatego należy liczyć się z tym, że zapach duszenia mięsa czy smażenia potraw może przejść do salonu i przedpokoju.

Kolejnym – dość oczywistym – minusem jest dodatkowy koszt, który poniesiemy, decydując się na wyspę kuchenną. Osoby, które jak najtaniej chcą urządzić dom czy mieszkanie, powinny zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest absolutnie niezbędne w ich kuchni, czy może niepotrzebnie ulegają kolejnemu trendowi wnętrzarskiemu.

Możemy napotkać parę problemów, jeśli na wyspie będzie przewidziany montaż płyty grzewczej – elektrycznej czy gazowej. Po pierwsze, należy pamiętać o zainstalowaniu wyciągu nad wyspą, który będzie odprowadzał unoszącą się parę, jak i zapachy z przygotowywanych posiłków. Cena takiego wyciągu wyspowego jest dość wysoka, jeśli porównamy go z tradycyjnym okapem przy blacie. Pamiętajmy, że taki wyciąg – oprócz swojej podstawowej funkcji – pełni także rolę dekoracji w kuchni, ponieważ jest istotnym elementem ponad wyspą. Musi więc pasować do estetyki, w jakiej urządzona jest kuchnia, i wpisać się w aranżację całego pomieszczenia.

Płyta grzewcza na wyspie może w teorii wydawać się wygodna, w praktyce jednak smażenie na takim blacie może być kłopotliwe. Skwierczący tłuszcz będzie rozprzestrzeniał się po całej kuchni, pryskając na podłogę lub – co gorsza – na siedzących przy wyspie domowników. Jedynym rozwiązaniem byłoby bardzo ostrożne smażenie i używanie metalowych osłonek na patelnie, co na dłuższą metę mogłoby być dość uciążliwe.

Podsumowując, jeśli posiadamy kuchnię o większych gabarytach, wyspa kuchenna nie powinna sprawić nam żadnych problemów. Nie zapomnijmy jednak o prawidłowym, funkcjonalnym rozmieszczeniu sprzętów oraz szafek. A jeśli mamy jakieś wątpliwości, najlepiej powierzmy zaprojektowanie kuchni specjaliście, który pomoże uniknąć błędów aranżacyjnych i sprawi, że przestrzeń kuchni będzie w pełni wykorzystana, a nasza kuchnia – przestronna i funkcjonalna.


Inne artykuły w tej kategorii

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

3 pomysły na zabudowę kuchenną

3 pomysły na zabudowę kuchenną

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Sponsorowane Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.