Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?
Styl eklektyczny we wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala bowiem na łączenie ze sobą elementów, które na pierwszy rzut oka kompletnie do siebie nie pasują. Masz do dyspozycji meble i dodatki, które tworzą totalny miszmasz stylów? To świetnie! Dzięki nim zaaranżujesz niepowtarzalne, a przy tym funkcjonalne pomieszczenia. Czym charakteryzują się eklektyczne wnętrza, na co warto postawić, a czego lepiej unikać? Podpowiadamy!
Spis treści:
Styl eklektyczny we wnętrzach – cechy charakterystyczne
Styl eklektyczny we wnętrzach – krótka historia
Styl eklektyczny we wnętrzach – dla kogo jest odpowiedni?
Eklektyczne wnętrza – jak zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania?
Eklektyczne wnętrze – jakich dodatków potrzebuje?
Eklektyczne mieszkanie – jakie oświetlenie się w nim sprawdzi?
Styl eklektyczny w małym mieszkaniu – jak go wprowadzić?
Wnętrza w stylu eklektycznym – inspiracje i pomysły na 2022 rok
Fotel wypoczynkowy uszak Vence kremowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
1299 złFotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
1589 złFotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący
1499 złFotel kubełkowy Lari granatowy velvet
1299 złStyl eklektyczny we wnętrzach – cechy charakterystyczne
Charakterystyczne dla stylu eklektycznego jest to, że łączy różne style – często także te, które pozornie do siebie w ogóle nie pasują. Nie jest to jednak zlepek przypadkowych mebli, materiałów i dodatków. Wszystko powinno być przemyślane i tworzyć pewną spójną całość. Aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości, warto obrać pewien motyw przewodni. Dotyczy to zarówno mebli, jak i kolorów zastosowanych we wnętrzu.
Styl eklektyczny – bazowe kolory
Styl eklektyczny wymyka się wszelkim standardom i schematom. Nie ma więc w zasadzie ustalonych żadnych kolorów przewodnich. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by bazowe kolory były w miarę spójne. Dzięki temu unikniesz wrażenia chaosu.
Styl eklektyczny – dodatkowe kolory
Kolory uzupełniające mogą być zarówno pokrewne do bazowych (np. w ciemniejszych lub jaśniejszych odcieniach), jak i kontrastowe wobec nich. Najważniejsze jest to, by kolory do siebie pasowały.
Styl eklektyczny – materiały
Rzecz podobnie ma się w przypadku materiałów. Łączenie ciepłego drewna z zimną, surową cegłą lub metalem? Jak najbardziej! Podobnie jak w przypadku kolorów, materiały również dobrze jest dobierać z rozwagą i konsekwencją, a także wybrać jeden dominujący.
Styl eklektyczny – wzory
W stylu eklektycznym wszystkie wzory są dozwolone! Dywan w azteckie wzory, a na ścianach płytki w geometryczne, kolorowe desenie? Jak najbardziej, pod warunkiem, że i w tym przypadku zostanie zachowana konsekwencja i wzory nie będą się gryźć.
Zobacz też: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?
Styl eklektyczny we wnętrzach – krótka historia
Styl eklektyczny – co to właściwie jest? Pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl dowolne łączenie elementów, zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Nie jest to jednak właściwe określenie tego stylu, a przynajmniej o tyle, że – choć charakteryzuje go swoboda i dowolność – to wszystkie elementy powinny mieć ze sobą jakiś wspólny mianownik.
Styl eklektyczny kojarzy Ci się z nowym zjawiskiem? Warto więc wiedzieć, że to pojęcie było znane już… w starożytności. Wówczas jednak tym mianem określano połączenie różnych nurtów w filozofii. Jeśli zaś chodzi o urządzanie wnętrz, to eklektyzm funkcjonuje od XIX wieku.
W pierwszych dekadach faktycznie styl eklektyczny był z definicji dowolną mieszanką różnych stylów. Jednak w XX wieku kwestia ta uległa zmianie. Aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowego łączenia elementów, warto postawić na motyw przewodni, który będzie stanowił 60-70% aranżacji.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Villare oliwkowa z pojemnikiem i regulowanymi podłokietikami w tkaninie hydrofobowej welur
2299 złKanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem zielona sztruks
2399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Portosello z pojemnikiem na czarnych nóżkach oliwkowy velvet łatwoczyszczący
2949 złKanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na złotych nóżkach zielona velvet
3399 złStyl eklektyczny we wnętrzach – dla kogo jest odpowiedni?
Eklektyczne wnętrza mają wiele zalet, a dzięki temu – równie wielu zwolenników. Mieszkanie eklektyczne nigdy nie jest nudne! Dzieje się w nim sporo, ale jeśli elementy wyposażenia są dobrane z rozwagą, nie ma przy tym chaosu.
Styl eklektyczny w domu to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy:
- lubią eksperymentować – żaden inny styl aranżacji wnętrz nie zapewni tylu możliwości, ile właśnie eklektyczny. Nowoczesna kanapa na dywanie wypatrzonym na bazarku z antykami? Wielka, ceramiczna, dwustuletnia waza na tle ceglanej ściany? Nie znajdziesz dwóch takich samych ani nawet podobnych wnętrz eklektycznych!
- nie lubią monotonii – stonowany styl skandynawski lub nowoczesny są dla Ciebie nudne i za proste? Poeksperymentuj ze stylem eklektycznym – tu nie ma mowy o nudzie i monotonii;
- lubią częste zmiany – wystarczy zmiana jednego z elementów, by pomieszczenie zyskało nowy charakter. Szybko, skutecznie i… za grosze;
- nie lubią schematów – a tych z całą pewnością styl eklektyczny nie zna. Łącz, co tylko Ci się podoba – byle z wyczuciem!
Eklektyczne wnętrza – jak zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania?
Styl eklektyczny w mieszkaniu to dowolność stylów, wzorów i kolorów. Dlatego nie obawiaj się łączenia ze sobą różnych, na pierwszy rzut oka nie pasujących do siebie materiałów czy kolorów. Wszystkie chwyty dozwolone, pod jednym warunkiem: że całość będzie miła dla oka. Styl eklektyczny z zasady nie toleruje schematów, dlatego baw się, łącz i miksuj. Jak zaaranżować ściany w eklektycznym stylu? Sprawdź kilka pomysłów:
- cegła + drewno – to wbrew pozorom bardzo udane połączenie. Surowość cegły w połączeniu z ciepłem drewna to świetny duet. Na ścianie z cegieł powieś minimalistyczne, drewniane półki na książki lub drobiazgi – ciekawy efekt murowany;
- wzorzyste płytki + drewno – w tym zestawieniu drewno ponownie odgrywa główną rolę. Niezależnie od tego, czy wybierzesz nowoczesne wzory i kolory płytek, czy postawisz na minimalistyczne wzory, drewniane półki, regały czy komoda pod taką ścianą to strzał w dziesiątkę;
- glamour + industrial – to kolejne nieoczywiste, a bardzo atrakcyjne połączenie, zwłaszcza w eklektycznym salonie. Jedną ścianę chcesz wykonać z cegły i zastanawiasz się, jak zaaranżować pozostałe? Celuj w totalne kontrasty! Świetnie więc sprawdzi się elegancka tapeta – wzorzysta lub gładka, najlepiej z połyskiem albo w ogóle w stylu glamour. Jeśli zdecydujesz się na malowanie pozostałych ścian, również stawiaj na kontrasty. Ciepły, intensywny kolor z satynowym albo błyszczącym wykończeniem to doskonały wybór.
Styl eklektyczny nowoczesnych wnętrz to zielone światło dla eksperymentowania. Możesz zdecydować się na minimalistyczną aranżację, ale wcale nie musisz. Nawet jeśli dominującym motywem będzie właśnie nowoczesny styl, nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się w nim różne dodatki w stylu industrialnym, boho czy nawet stylu barokowym.
Eklektyczne wnętrze – jakich dodatków potrzebuje?
Eklektyczny wystrój wnętrz nie lubi schematów, nie ma więc żadnego uniwersalnego przepisu na to, jak aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym powinna być uzupełniona pod względem dodatków. Eklektyczne wnętrze lubi nieoczywiste połączenia i wyraźne akcenty, a te najłatwiej podkreślić poprzez:
- półki i regały na ścianach – szare, wręcz stalowe ściany w stylu industrialnym, a na nich drewniane półki i regały, wyjęte wprost z działu „klasyczne aranżacje wnętrz”? Tak!
- lampy – w jadalni stoi nowoczesny lub klasyczny stół? Powieś nad nim fabryczną lampę rodem z industrialnego wnętrza. W salonie masz nowoczesny komplet wypoczynkowy? Odpoczynek bez wątpienia uprzyjemni oświetlenie w klasycznym stylu, np. kryształowa lampa;
- dywany – kolorowy dywan kupiony w sklepie z antykami będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji salonu, w którym motywem przewodnim jest nowoczesny, a nawet futurystyczny styl. Kolory i wzory dywanu zmiękczą surowość kolorów i prostych form, nadając wnętrzu odrobinę przytulności.
Dowiedz się więcej: Dodatki do mieszkania – jak dobrać dodatki do mieszkania w 3 różnych stylach?
Eklektyczne mieszkanie – jakie oświetlenie się w nim sprawdzi?
Eklektyczne mieszkanie to pełna dowolność łączenia elementów w różnych stylach. Wnętrze eklektyczne lubi przeciwieństwa, które jednak ze sobą harmonizują. Dlatego oświetlenie do wnętrz w tym stylu warto dobierać także na zasadzie kontrastów.
Pomieszczenie urządzasz w nowoczesnym i minimalistycznym stylu? Wybierz zatem antyczne lampy rodem z ubiegłego wieku: dotyczy to zarówno lamp sufitowych, jak i punktowych źródeł światła.
Stawiasz na prosty, wręcz surowy wygląd mebli? W tym przypadku doskonałym uzupełnieniem będą lampy w klasycznym stylu, a nawet glamour!
Styl eklektyczny w małym mieszkaniu – jak go wprowadzić?
Eklektyczne mieszkanie w bloku może wydawać się bardzo trudne do zaaranżowania ze względu na ograniczoną powierzchnię. Jednak styl eklektyczny w małym mieszkaniu (także w nowoczesnych mieszkaniach) jak najbardziej ma rację bytu. W tym przypadku postaw na minimalizm, jasne kolory i lekkie meble.
Poza tym – obowiązują wszystkie inne zasady, a raczej pełna dowolność aranżacji, charakterystyczne dla stylu eklektycznego. Dozwolone są wszystkie metody, pod warunkiem, że nie zabiorą powierzchni: ani optycznie, ani realnie.
Wnętrza w stylu eklektycznym – inspiracje i pomysły na 2022 rok
Szukasz pomysłów na nowoczesne, eklektyczne wnętrza? Zobacz zdjęcia przykładowych aranżacji i zainspiruj się! Sprawdź ciekawe inspiracje w stylu eklektycznym.
Interesuje Cię styl eklektyczny i zastanawiasz się, co to znaczy w praktyce? Wnętrza eklektyczne charakteryzują się w zasadzie pełną dowolnością, jeśli chodzi o mieszanie różnych stylów. Nowoczesny, boho, skandynawski, a to wszystko w jednym pomieszczeniu i doprawione elementami industrialnej aranżacji – wszystkie chwyty dozwolone. Warunek jest jeden: wszystko powinno ze sobą ładnie współgrać i tworzyć spójną całość. Zdaj się na wyczucie!