Czym wyczyścić srebro - sposoby na lśniące sztućce
Czy wiesz, że łacińska nazwa srebra, którą posługiwali się starożytni, to "luna"? Przez takie określanie lśniącego minerału, pragnęli podkreślić jego podobieństwo do chłodnej księżycowej tarczy. Srebrne sztućce bardzo często gościły na stołach antycznych Greków i Rzymian. Błyszczące dekoracyjne łyżki służyły im na przykład do wydłubywania ostryg z muszli.
Wraz z epoką średniowiecza o sztućcach nieco zapomniano. Srebrne akcesoria cieszyły się znacznie większą popularnością w renesansie. Na dworze francuskim używano wówczas eleganckich srebrnych sztućców wysadzanych drogimi kamieniami, zdobionych masą perłową oraz kością słoniową. Współcześnie srebrne sztućce wciąż cieszą oko i choć są znacznie mniej dekoracyjne, wspaniale prezentują się na stole. Warto otoczyć je szczególną opieką, bowiem odpowiednio traktowane, będą zachwycać połyskiem przez kolejne dekady.
Jak czyścić srebrne sztućce – domowe sposoby
Srebrne sztućce mają to do siebie, że przez niektóre potrawy ciemnieją. Ryby, majonez, jajka czy brokuły sprawiają, że na błyszczącej powierzchni osadza się siarczek, odpowiedzialny za śniedzenie. Czy należy zatem zrezygnować z serwowania tych dań? Oczywiście, że nie! Dobra wiadomość jest bowiem taka, że srebrne sztućce czyści się stosunkowo szybko i łatwo. Jak się za to zabrać?
Otóż, srebrne sztućce uwielbiają domowe sposoby, dokładnie takie, jakimi posługiwały się już nasze babcie. Jedną z najpopularniejszych metod jest czyszczenie na mokro. Do trzech litrów wrzątku należy wlać cztery łyżki stołowe sody oraz pięć łyżek octu. Umyte wcześniej sztućce należy zanurzyć w mieszaninie i pozostawić tam na co najmniej trzydzieści minut. Po upływie czasu, wodę można odlać i zabrać się za polerowanie sztućców. Tutaj przyda się miękka szmatka, najlepiej z bawełny lub flaneli.
Podobny wywar można przyrządzić z litra wody i łyżki soli. Po upływie kwadransa sztućce należy przepłukać gorącą wodą i wypolerować skrawkiem miękkiego materiału. Warto jednak pamiętać, że sztućców oksydowanych, czyli pokrytych cienką warstwą tlenków metali i wyglądają niczym z innej epoki, nie można moczyć w roztworze soli. Tego rodzaju produkty najlepiej wyczyścić miękką szmatką i delikatnym detergentem.
Bywa, że na srebrnych sztućcach pojawiają się nieliczne, niewielkie przebarwienia. Wówczas warto sięgnąć po wodę po ugotowanych ziemniakach, szpinaku czy szczawiu. Jak się bowiem okazuje, kwas askorbinowy zawarty w warzywach, potrafi doskonale poradzić sobie z zaśniedziałymi punktami.
Sprawdź też: Czyszczenie srebra: jak prawidłowo czyścić srebro?
Czego nie lubią srebrne sztućce?
Szlachetne srebro nie lubi kontaktu z wilgocią, ostrym światłem, powietrzem i dymem papierosowym. Tak jest, srebrne sztućce to zatem prawdziwi arystokraci! Wyczyszczone i wypolerowane, nie marzą o niczym innym, jak tylko o szczelnym pudełku wyściełanym miękkim materiałem.
Zanim jednak tam zawędrują, pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie myć ich w zmywarce, ani nie szorować gąbką czy druciakiem. Wystrzegaj się także produktów zawierających piasek oraz specjalne mikrogranulki, które kryją się np. w pastach do zębów. Przez tego rodzaju zabiegi możesz łatwo porysować srebrne sztućce, które błyskawicznie zmatowieją i stracą status najjaśniej błyszczącej stołowej gwiazdy.
Jeśli chcesz sięgnąć po detergenty, pamiętaj, używaj wyłącznie środków przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji sreber. Takie produkty mogą pochwalić się specjalnym atestem, gwarantującym, że Twoje srebrne sztućce będą czyste, błyszczące i bezpieczne.
Chochle, łyżki do sosów, sałatek, widelce do ryb i mięs, łopatki do ciast... Rodzajów sztućców jest naprawdę mnóstwo! Taka kompletna srebrna zastawa to prawdziwy skarb i duma! Warto szczególnie o nią dbać, bo odpowiednio zakonserwowana, może stać się wspaniałą rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie.