Jaką dekorację okna balkonowego w bloku wybrać?
Wspornikowe, podwieszane, podparte. Loggie, porte-fenêtre, wykusze. Balkony, bo o nich mowa, potrafią dodawać bryłom budynków niezwykłej klasy i stylu. Te blokowe, choć zazwyczaj skromne i pozbawione ozdobników, bardzo często stają się urokliwą namiastką przydomowych ogrodów. O balkon warto jednak zadbać nie tylko od zewnątrz. Równie istotna okazuje się bowiem stylizacja okna balkonowego wewnątrz mieszkania.
Dzięki przemyślanej dekoracji okien, można skutecznie operować natężeniem światła dziennego, dodawać pomieszczeniom przytulności i powiększać je optycznie. W blokowych, na ogół kameralnych mieszkaniach, jest to szczególnie istotne. Szykowne materiały nie tylko ocieplają wnętrza wizualnie, ale wprowadzają do nich przyjazną, intymną atmosferę. O tym, w jaki sposób najlepiej przyozdobić okno balkonowe, rozpisujemy się w poniższych akapitach.
Firanki i zasłony - w jakiej aranżacji odnajdą się najlepiej?
Dekoracje najbardziej klasyczne, to długie zasłony w towarzystwie lekkich firanek. Taki zestaw jest uniwersalny i doskonale prezentuje się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Jedne z najmodniejszych zasłon to te w stylu eko - utkane z lekkiego lnu lub bawełny. Szczególnie pokochają je przestrzenie skandynawskie, rustykalne i chalet. Dekorując okno balkonowe długimi pasmami materiału, zadbaj o funkcjonalne karnisze, po których materiał będzie łatwo się przesuwał - to bardzo ważne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy często spędza się czas na balkonie. W mieszkaniach usytuowanych wysoko, można zrezygnować z firanek i pokusić się wyłącznie o zasłony. W lokalach położonych na najniższych kondygnacjach oraz tych, z których łatwo dostrzec okna mieszkań naprzeciwko, warto zawiesić lekkie firanki. Świetnym wyborem będą subtelne tkaniny, takie jak markizeta, organtyna czy woal.
Okno w wersji retro - do jakich wnętrz?
W nastrojowych, stylizowanych wnętrzach okno balkonowe aż prosi się o niebanalną dekorację! Warto zatem ciekawie udrapować firany i zasłony, wykorzystując do tego eleganckie chwosty i opaski. Designerzy projektują rozmaite, szalenie ozdobne modele podpinek. Niektóre wieńczą efektowne frędzle i aplikacje, inne mienią się kryształkami Swarovskiego. Zasłony będą prezentować się szykownie i klasycznie, jeżeli podepniesz je po obu stronach okna. Na materiale powstaną wówczas charakterystyczne „wody”, które wspaniale podkreślą „lejącą się” strukturę materiału.
Jeśli chcesz, możesz podpiąć firanki tylko z jednej strony, a z drugiej puścić je luzem. Taki zabieg doskonale sprawdzi się w sypialni, w której chcesz zapewnić sobie maksymalną intymność i jednocześnie mieć łatwy dostęp do drzwi balkonowych.
Kiedy warto postawić na zasłony w wersji maxi?
Długie, szczelnie zasunięte story, przypominające teatralną kurtynę? Czemu nie! Takie rozwiązanie fantastycznie sprawdzi się w niewielkich, jasnych wnętrzach, w których pragniesz zadbać o kameralny klimat. Zasłony zawieszone na karniszu tuż pod sufitem, sięgające ziemi, to również doskonały sposób na podwyższenie pomieszczenia optycznie. Styl, który uwielbia tego rodzaju aranże, to m.in. nowojorski. Jeśli marzysz o efektownych, długich zasłonach, podpowiadamy - na karniszu zawieś dwa fragmenty materiału i zadbaj o to, aby ich łączenie znajdowało się na wysokości drzwi balkonowych. Dzięki temu, dostęp do balkonu nie będzie utrudniony, a Ty nie będziesz walczyć z fałdami materiału przy każdym uchyleniu okna lub drzwi.
A może zasłony i rolety w duecie?
Zasłony i rolety to bardzo zgrany tandem. Te pierwsze stanowią przede wszystkim elegancką okienną dekorację, drugie natomiast, stoją na straży intymności i komfortu domowników. W oknie balkonowym warto zastosować oba rozwiązania. Nietrudno bowiem zauważyć, że doskonale się uzupełniają i wspólnie potrafią kreować we wnętrzu niezwykle przytulny nastrój. Klasyczne, proste rolety projektuje się zazwyczaj z wysokojakościowych tkanin np. bawełny i lnu (materiały naturalne) bądź polamidu i poliestru (włókna syntetyczne). Rolety mogące pochwalić się skromnym, bezpretensjonalnym wzornictwem, świetnie prezentują się w towarzystwie bogatych, dekoracyjnych zasłon - dzięki odmiennej estetyce, aranżacja okna jest maksymalnie urozmaicona. Oprócz klasycznych rolet, na rynku można napotkać również modele rzymskie (bardziej ozdobne, składane w harmonijkę) lub weneckie (efektowne, układające się w fałdy). Tego rodzaju rolety uwielbiają grać w aranżacji pierwsze skrzypce, dlatego warto zestawiać je z prostymi, monochromatycznymi zasłonami.
Klasyczne żaluzje czy nowoczesne makarony?
Wiele osób, zamiast rolet i zasłon, wybiera subtelne żaluzje. Jeszcze do niedawna na rynku rządziły modele aluminiowe, jednak ostatnimi czasy zostały zastąpione przez wyroby z tworzyw sztucznych, drewna oraz materiałów skóropodobnych. Design żaluzji jest zazwyczaj bardziej skromny, dlatego rewelacyjnie odnajdzie się w prostych, minimalistycznych wnętrzach. Okno balkonowe z pewnością pokocha je za funkcjonalność i ażurową konstrukcję, która nie przytłacza niewielkich, blokowych wnętrz. Dzięki temu, że do podciągnięcia żaluzji wystarczy jeden manewr sznurkiem, dostęp do drzwi balkonowych zawsze będzie łatwy. Jeśli zależy Ci na subtelnej dekoracji okna, ale żaluzje to nie Twoja bajka, możesz pokusić się o modne zasłony makaronowe. Makarony są produkowane z materiałów syntetycznych i barwione na rozmaite kolory. Dzięki lekkiej strukturze, makarony możesz dowolnie upinać i wiązać, tworząc nietuzinkowe okienne stylizacje.
A może okna w wersji sauté?
Polacy coraz częściej idą w ślady Skandynawów i zamiast mięsistych zasłon czy koronkowych firanek, eksponują okna w wersji sauté . Takie „nagie” okno doskonale prezentuje się w mieszkaniach z nutą scandi, a także loft czy hi-tech. Zamiast fałd tkaniny, w roli głównej występują tu zazwyczaj ciekawie zagospodarowane parapety, pełne kwiatów i ziół lub świec zapachowych, urokliwych latarenek oraz zdjęć w ozdobnych ramkach. Niestety, okna bez firanek i zasłon sprawdzą się wyłącznie na wyższych piętrach, które nie są narażone na ciekawskie spojrzenia z zewnątrz. Warto także pamiętać, że w upalne dni mieszkania blokowe łatwo się nagrzewają, a okna pozbawione materiałowej bariery, wpuszczają do wewnątrz natarczywe promienie słońca. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w rolety, których zewnętrzną stronę pokrywa specjalna warstwa perłowa, odbijająca promienie słoneczne. Popołudniu rolety można zwinąć i ponownie cieszyć się panoramicznym widokiem z okna.
Oprawa okna balkonowego jest równie istotna na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkania. Pamiętaj, że dzięki przemyślanej stylizacji okna, zapewnisz wnętrzu odpowiedni dopływ naturalnego światła, ochronę przed natarczywymi promieniami słońca i po prostu - wspaniałą ozdobę, która będzie przyciągać wzrok i dodawać aranżacji charakteru.