6 sposobów na przytulną aranżację mieszkania w bloku
Dom to synonim bezpieczeństwa, cudowny azyl, o magicznych „czterech ścian”, do których zawsze chce się wracać. Nic zatem dziwnego, że każdy marzy o pięknym i ciepłym mieszkaniu, w którym można błogo się odprężyć i zapomnieć o całym świecie. Współcześnie, lokalom w blokach daleko od stylistycznej sztampy, jaką znamy z lat 80. i 90. Brak w nich meblościanek, boazerii i perskich dywanów, które zostały szczęśliwe zastąpione przez niebanalne rozwiązania i ciekawy design. Niestety, moda na chłodne, surowe aranżacje, coraz częściej wypędza z blokowych mieszkań przytulność. Jak zatem odpowiednio równoważyć elementy wystroju, aby domowa przestrzeń była nie tylko modna, ale i pełna ciepła?
Stylowe mieszkanie w bloku potrafi być oazą błogiego relaksu! Kameralny metraż nie musi przecież oznaczać surowego, ascetycznego wystroju. Wręcz przeciwnie! Czasem, im mniejsza przestrzeń, tym bardziej domowy, urokliwy i przytulny panuje w niej klimat. Jak dodatkowo podkreślić atmosferę przytulności w blokowym mieszkaniu? Radzimy postawić na subtelny wystrój pełen łagodnych kolorów, mięsistych materiałów i łagodnego, ciepłego światła.
Jakie kolory polubi przytulne mieszkanie w bloku?
Mieszkania w bloku bywają zazwyczaj niewielkie, dlatego bardzo ważne jest, aby nie „krzyczały” od progu jaskrawymi kolorami. Neutralna, spokojna baza, to także doskonały sposób na optyczne powiększenie kameralnych przestrzeni. W blokowym mieszkaniu doskonale sprawdzą się zatem szykowne, stonowane odcienie, takie jak cappuccino, kość słoniowa, rozbielona żółć czy odcienie budyniowe. Śmiało możesz także połączyć złamaną biel z czekoladowymi brązami, tonami rubinowymi czy popielem wpadającym w beż. Jeśli chcesz dodać wnętrzom blasku i świeżości, postaw na lśniące materiały i akcenty. Na ścianach może zagościć subtelnie połyskująca tapeta flokowana, a pod ścianami, meble o lustrzanych frontach. Taka konwencja glamour, spodoba się wszystkim, którzy marzą o przytulnej sypialni z nutą eleganckiego splendoru. Jeżeli jesteś zwolennikiem barwnych dodatków, postaw na te w pastelowym tonie. Błękit, żółć czy seledyn, ożywią aranżację, ale nie zdominują jej i nie przytłoczą.
Jakie materiały pokocha blokowe mieszkanie?
Oprócz łagodnej, ciepłej palety barw, najważniejsze we wnętrzach są tkaniny. Grube i mięsiste, dodają blokowym mieszkaniom stylu i ogromu przytulności. Postaw zatem na wełniany koc ozdobiony charakterystycznymi warkoczami, narzutę zwieńczoną frędzlami i morze miękkich poduszek. Na podłodze koniecznie powinien zamieszkać dywan, najlepiej typu shaggy, o włochatym runie. Możesz także pokusić się o modne owcze skóry, które przepięknie prezentują się w aranżacjach skandynawskich i chalet. Jeśli mieszkanie jest jasne, w oknach zawieś firanki i eleganckie, pluszowe zasłony. Bardzo ważne są także obicia mebli wypoczynkowych - raczej zrezygnuj z „chłodnej” skóry, na rzecz bawełny, lnu czy weluru.
Jakie oświetlenie wybrać do mieszkania w bloku? Podpowiadamy: wieloźródłowe!
Oświetlenie to niezwykle istotny element w świecie aranżacji wnętrz. Blask lamp potrafi nie tylko korygować niedoskonałości pomieszczeń i zmieniać wizualnie ich proporcje - wieloźródłowe oświetlenie wprowadza do przestrzeni mieszkanych ogrom przyjemnego ciepła. Urządzając mieszkanie w bloku, sięgnij zatem po lampy wiszące, stołowe, nocne, podłogowe, a także modne kinkiety ścienne. Warte uwagi jest również punktowe oświetlenie halogenowe oraz nowoczesne listwy LED. Dzięki kilku różnym źródłom światła powiększysz optycznie przestrzeń w mieszkaniu i będziesz kreować dokładnie taki nastrój, na jaki masz ochotę. Stylizowane abażury wprowadzą do wnętrz nieco teatralny klimat, natomiast listwy LED i oprawy halogenowe, podświetlą dokładnie to, co zechcesz wyeksponować - np. wiszące na ścianach obrazy czy efektowną wnękę. Jeśli zależy Ci na kameralnej, przyjaznej atmosferze, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie żarówki, które dają miękkie, ciepłe światło. Oprócz klasycznych lamp, zainwestuj w lampiony, latarenki i sznury cotton-balls’ów, które po zmroku stworzą w mieszkaniu urokliwy, liryczny klimat.
Lampa podłogowa Kumajo z półkami biała okrągła
260 złNajniższa cena: 289 zł
Lampa podłogowa Kumajo z półkami czarna
269 złNajniższa cena: 299 zł
Lampa podłogowa Cafee 147 cm mokka
599 złLampa podłogowa Cafee 147 cm latte
599 złDlaczego eklektyzm jest przytulny?
Jeśli nie masz konkretnej wizji swojego mieszkania, ale marzysz o czymś bardzo przytulnym, postaw na eklektyzm. To styl, dzięki któremu przestrzenie stają się ciekawe, ciepłe i niezwykle domowe. Warto zatem, obok nowoczesnego narożnika postawić kredens z lat 20., a zabytkowy fotel uszak, obić odważnym materiałem w kwieciste motywy. Przy eklektycznych wariacjach, należy jednak bardzo uważać - łączenie elementów o rozmaitej estetyce, nie jest, wbrew pozorom, rzeczą łatwą i może doprowadzić do „zagracenia” przestrzeni. Jeśli zatem nie czujesz się zbyt pewnie żonglując mnogością stylów, wyznacz meblom i dodatkom wspólny mianownik – np. powtarzalność wzoru bądź konkretny paletę barw. Taki zabieg pozwoli Ci na zachowanie harmonii w mieszkaniu.
Sposób na przytulne ściany? Panele 3D!
Ostatnimi czasy, coraz większą karierę robią ścienne panele 3D. Dawniej, stosowano je zazwyczaj podczas projektowania wnętrz publicznych: kawiarni, sal konferencyjnych czy holi hotelowych. Obecnie jednak modne okładziny zyskały specjalne przywileje i dumnie zdobią ściany wnętrz mieszkalnych. Ich zastosowanie w mieszkaniu blokowym ma dwie ogromne zalety. Oprócz tego, że dodaje pomieszczeniom przytulności, skutecznie je wycisza. Wprawdzie nie jest to metoda, która pozwoli na całkowite odizolowanie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz, jednak z pewnością pozytywnie wpłynie na akustykę w mieszkaniu. Panele 3D można położyć tuż nad wezgłowiem łóżka w sypialni czy na ścianie salonu, tuż nad kącikiem wypoczynkowym. Taka dekoracja ma szansę stać się kluczową ozdobą wnętrza - większość modeli obita jest miękkimi, szykownymi tkaninami lub wysokojakościowym PCV, będącym imitacją skóry.
Marzysz o przytulnej aranżacji mieszkania w bloku? Postaw na drewno!
Drewno ma magiczną moc ocieplania przestrzeni. Kojarzy się z błogą, domową atmosferą, przytulnością babcinej kuchni lub urokliwym domkiem w górach. Jeżeli zatem zależy Ci na kameralnym i ujmującym nastroju, postaw na drewniane elementy! Może być to modna ściana z desek, dębowy góralski stół czy kuchenne blaty z drewna egzotycznego. Nie chodzi oczywiście o to, aby powrócić do szału na boazerie. Drewno ma być jedynie akcentem we wnętrzu i równoważyć chłód białych ścian, industrialnej cegły czy betonu architektonicznego. Oczywiście, jeśli uwielbiasz rustykalne aranżacje, śmiało sięgnij po dobrodziejstwo drewna i uczyń z niego gwiazdę aranżacji. Ważne jedynie, aby miało ciepły, miodowy odcień. Bardzo ciemne gatunki, takie jak heban i mahoń, pasują raczej do przestrzennych salonów w domach wolnostojących. Niewielkie mieszkanie w bloku, mogłyby po prostu przytłoczyć.
Każdy człowiek lubi się czasem zaszyć, wyciszyć, zatracić w cieple własnego mieszkania. W obliczu tego, jak współcześnie pędzi świat, taki przytulny kąt, wydaje się być wymarzonym azylem z dala od zgiełku. Już jeden ze starożytnych uczonych, powiedział kiedyś, że „najlepszym lekarstwem jest spokój.” Jego słowa nie straciły na aktualności nic, a nic!