Ściana elewacyjna elementem ogrodu - jak ją wykończyć?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.
Urządzając dom wkładamy wiele pracy w wykończenie i aranżację wnętrz. Jednak nie mniej ważny jest wygląd samego budynku. Elewacja nie tylko zabezpiecza ściany, ale jednocześnie tworzy charakter i styl domu oraz stanowi istotną część dekoracji ogrodu. Razem z marką STEGU podpowiadamy jak wykończyć ściany budynku, aby całość prezentowała się efektownie i spójnie?
Wiosną i latem chętniej bierzemy się za prace zewnętrzne, dlatego to idealny czas na wykończenie lub wymianę elewacji domu. To moment, kiedy możemy zmienić materiały, kolor lub koncepcję tego, jak mają wyglądać ściany budynku. Oferta produktów jest szeroka, jak zatem odnaleźć najlepszy produkt, który nie tylko posłuży na lata, ale także skomponuje się z otoczeniem?
Jaki materiał na elewację wybrać?
W obecnej aranżacyjnej rzeczywistości ściany zewnętrzne możemy wykończyć różnymi materiałami przeznaczonymi do warunków zewnętrznych. Wciąż popularny jest tynk elewacyjny, klinkier czy drewno, ale coraz częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, takie jak betonowe płytki elewacyjne. Podczas wyboru najlepszego produktu należy kierować się przede wszystkim jego jakością, trwałością, odpornością na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych, ale też późniejszą pielęgnacją oraz konserwacją. Dlatego zanim podejmiemy decyzję warto zastanowić się czy drewno, które należy regularnie impregnować nie lepiej zastąpić płytkami z betonu, które swój kolor oraz jakość utrzymują przez długi czas. W ofercie marki STEGU znajdziemy szeroki wybór płytek elewacyjnych o wysokich właściwościach użytkowych. Za sprawą swoich naturalnej faktury idealnie oddadzą klimat domu wybudowanego w stylu klasycznym, nowoczesnym czy industrialnym. Płytki betonowe są mrozoodporne, co pozwala stosować je na ścianach elewacyjnych domu i garażu, ale również na ogrodzeniu.
Jaki kolor ścian zewnętrznych będzie najlepszy?
Ściany zewnętrzne narażone są na uszkodzenia oraz zabrudzenia, dlatego warto rozważyć pokrycie ich elewacją w stonowanym i maskującym kolorze. Beże, brązy, szarości czy naturalna surowa cegła to rozwiązania uniwersalne, które dopasujemy do stylu budynku oraz otoczenia. Zarówno kolor elewacji, jak i kształt czy formę płytek elewacyjnych warto skomponować z charakterem domu. Dzięki temu całość będzie prezentować się w sposób przemyślany i konsekwentny. W budynkach nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych możemy postawić na płytki imitujące surową cegłę, np. z serii COUNTRY lub BOSTON marki STEGU. Doskonale wyglądać będą jako wykończenie podmurówki, ściany na tarasie i ganku lub całego budynku. Płytki wykonane z betonu skomponują się z każdym materiałem – gładką ścianą, tynkiem, drewnem, a także metalem oraz szkłem. Ich naturalne kolory to idealne tło dla mebli i dekoracji wykonanych z drewna, wikliny czy dla zielonych roślin.
Jak osiągnąć oryginalny efekt na elewacji?
Jeśli zależy nam, aby budynek wyróżniał się na tle innych lub chcemy podkreślić jego oryginalną formą warto zastosować kamień dekoracyjny. Nieregularne kształty i kolory odzwierciedlają naturalną różnorodność tego ponadczasowego materiału budowlanego. Wyjątkowa struktura, uniwersalny charakter oraz wyszukana kolorystyka pozwalają stworzyć przy pomocy płytek atrakcyjne elewacje. Aby osiągnąć efekt hiszpańskiej lub włoskiej architektury warto zastosować produkty z serii GRENADA, PALERMO CZY NEPAL marki STEGU. Wodo- i mrozoodporne płytki są lekkie oraz wytrzymałe na uszkodzenia. Głębokie rzeźbienia sprawiają, że pokryta nimi elewacja doskonale skomponuje się z kamiennymi dróżkami i rabatkami w ogrodzie. Warto pamiętać, że wyrazisty wzór i wygląd kamienia dekoracyjnego najlepiej stosować z umiarem. Wejście do domu, garaż, taras czy podmurówka w połączeniu z ogrodzeniem podkreśli charakter całej posesji, a jednocześnie nie przytłoczy jej. W pozostałych miejscach najlepiej zastosować gładką powierzchnię, aby płytki z kamienia były bardziej uwidocznione.
Elewacja domu to jego wizytówka, dlatego warto wykonać ją z wysokiej jakości, odpornych produktów w atrakcyjnych kolorach. Dzięki temu podkreśli ona styl całego budynku oraz otoczenia. Nie zapomnijmy również o pozostałych elementach: dla spójności aranżacji możemy zastosować te same płytki betonowe lub kamienne na ogrodzeniu, ale także wewnątrz budynku, np. na ścianie w przedpokoju, na jednej ze ścian w salonie, sypialni czy kuchni. Osiągniemy w ten sposób idealną kompozycję, w której przebywanie stanie się czystą przyjemnością.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.