Cegła, kamień dekoracyjny czy kamień naturalny? Odkryj urok kamienia w architekturze i wybierz rozwiązanie do Twojego wnętrza!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.
Dom to najważniejsze miejsce na świecie. To oczywiste. Dlatego, przy jego urządzaniu warto skupić się na materiałach, które sprawią, że będziemy się tam dobrze czuli. A co może być lepszego od materiałów bliskich naturze? Jednym z nich jest kamień, a możliwości jego zastosowania we wnętrzach i na elewacjach wręcz nieograniczone.
Zobaczcie nasze propozycje do Waszych domów i mieszkań przygotowane wspólnie z firmą Stegu.
Elewacja w śródziemnomorskiej stylistyce – co wybrać?
Nastrojowe, włoskie uliczki z domami o kamiennych fasadach – czy przy pomocy odpowiednich materiałów wykończeniowych jesteśmy w stanie uzyskać podobny efekt? Marka Stegu proponuje wykorzystać płytki elewacyjne, doskonale imitujące popularne surowce i klinkier. Co wybrać, jeśli pragniemy nadać swojemu budynkowi klimatyczną, śródziemnomorską oprawę? Jeśli nade wszystko cenimy ekologiczne aranżacje i materiały, zaczerpnięte ze świata przyrody, postawmy na kamień. Doskonale sprawdzi się tu zarówno ten naturalny, jak i dekoracyjny. Kompozycja wykonana z płytek o kamiennej fakturze, wspaniale odda urok i romantyzm starych, włoskich kamieniczek. Do wykończenia elewacji warto wybrać kamień naturalny Ivory – warto pamiętać, że pięknie będzie się prezentować nie tylko we wnętrzach, ale i jako warstwa wykończeniowa elewacji. Włoski styl charakteryzuje się umiłowaniem stonowanych barw. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fasadę naszego domu upiększyć wielobarwnym materiałem, łączącym w sobie klasyczne odcienie, od kości słoniowej po pomarańcz. W zestawieniu z drewnianymi akcentami, glinianymi donicami, kutymi meblami ogrodowymi możemy zastosować zarówno jasne, jak i ciemne elementy. Miłośnikom domów z nutką hiszpańskiej stylistyki polecamy kamień elewacyjny GRENADA – wniesie do otoczenia magię andaluzyjskiej scenerii. Wielbicielom kamiennych dekoracji w przestrzeni salonów polecamy płytki gipsowe NANGA, inspirowane wysokogórskim pejzażem. Te będą estetycznie współgrać ze śródziemnomorskimi detalami i włoskimi inspiracjami.
Fasada w stylu rustykalnym – jakie płytki się sprawdzą?
Urokliwe elewacje utrzymane w sielskim, rustykalnym klimacie pozostają w zasięgu naszych możliwości bez konieczności sięgania po niełatwą w utrzymaniu cegłę. Jeśli chcemy nadać naszej elewacji nieco wiejski charakter, wykorzystajmy płytki cegłopodobne w odcieniu COUNTRY. Tradycyjna oprawa utrzymana w rudej palecie będzie się estetycznie komponować z drewnianymi elementami ogrodowego wyposażenia – kwietnikami, płotem, zestawem mebli. Tu mamy wybór – możemy wykorzystać zarówno ceglane kompozycje, jak i kamienne. Rustykalny efekt uzyskamy decydując się na dekorację domu wykonaną przy pomocy płytek imitujących kamień RUSTY. Materiał przywodzi na myśl wiekową architekturę – doskonale odda atmosferę starodawnych, wiejskich posiadłości i świetnie wpisze się w trend vintage. Wzbogaćmy otoczenie o bujne krzewy, zielone rośliny i kwiaty – zapewnią całości romantyczny, odrobinę baśniowy wydźwięk. Sielski wygląd elewacji zapewnimy także decydując się na oryginalne i efektowne płytki drewnopodobne TIMBER – świetnie zastępujące surowiec. Materiał wykończeniowy uczyni nasze domy bardziej nastrojowymi i wyrazistymi już od pierwszego kontaktu z nimi. Drewno, będące główną inspiracją kolekcji, wniesie do otoczenia ciepło i stworzy w nim przytulną, rodzinną atmosferę. Nie musimy decydować się na miodowy odcień. W ofercie znajdziemy mniej zobowiązujące płytki w odcieniu szarości i beżu. Budulec będzie się pięknie komponować ze szklanymi elementami wyposażenia i zieloną roślinnością ganków oraz przydomowych ogrodów.
Elegancja w jasnym wydaniu – kamień czy cegła?
Wielbiciele klasycznych, eleganckich fasad mogą postawić na płytki o jasnej palecie kolorystycznej – zarówno na te imitujące kamień jak i cegłę. Od tego, który wariant wybierzemy zależy styl w jakich zostały utrzymane elementy wykorzystane na zewnątrz do dekoracji naszej posiadłości. Jeśli wokół dominują akcenty, zaczerpnięte ze świata natury, drewno, piaskowiec, marmur wybierzmy płytki imitujące kamień naturalny w barwie IVORY – zapewnią budynkowi elegancki, subtelny wygląd oraz wyeksponują urodę występujących w najbliższym otoczeniu surowców. Ceglana oprawa stworzy romantyczną atmosferę i będzie sprzyjać długim, nastrojowym wieczorom na tarasie. W ofercie znajdziemy także modele PARMA z fugą w dwóch odcieniach – doskonale sprawdzające się we wnętrzach eleganckich i nowoczesnych. Materiały z kolekcji METRO z powodzeniem wykorzystamy do wykończenia salonu, w którym dominują naturalne materiały, drewniane meble i klimatyczne dodatki w stylu retro.
Domy industrialne – jaki materiał wybrać do wykończenia elewacji?
Kamienna architektura efektownie uwydatni także charakter modernistycznego budownictwa utrzymanego w duchu industrialnych, przemysłowych form. Tutaj doskonale sprawdzi się ciemna kolorystyka – stonowane szarości i grafity. Do oprawy domu inspirowanego współczesnym designem możemy wykorzystać płytki imitujące kamień naturalny z kolekcji RUSTY. Elementy będą się dobrze prezentować w połączeniu ze szkłem, metalem i betonem – wyeksponują detale, nawiązujące do industrialnej stylistyki i stworzą w otoczeniu niezwykły klimat. We wnętrzach również możemy wprowadzić szarą paletę w postaci materiałów wykończeniowych z oferty marki Stegu. Kolekcję GREY stanowią płytki dobrze naśladujące kamienne, naturalne kompozycje – idealnie sprawdzą się do dekoracji nowocześnie, eklektycznie oraz minimalistycznie urządzonych salonów.
Nie ulega wątpliwości, że kamienna architektura posiada swój klimat – przywodzi na myśl miejsca z historią, urokliwe zakątki i wiekowe kamienice. Przy użyciu materiałów z kolekcji marki Stegu, stworzymy nastrojowe fasady i wprowadzimy do naszych domów szczyptę tajemnicy, charakterystycznej dla starodawnego budownictwa.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką STEGU.