Design w kuchni. Dlaczego włoski styl sprawia, że czujemy się lepiej?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.
Włoski styl wciąż jest stosunkowo mało popularny w Polsce. To może być jednak jego zaletą – nie opatrzył się jeszcze tak bardzo jak na przykład styl skandynawski. Połączenie wyrafinowanej elegancji z nowoczesnym minimalizmem w stylu włoskim to bardzo dobry pomysł na wystrój kuchni – nie tylko oryginalnej, ale przede wszystkim przyjaznej dla domowników.
Źródła sukcesu włoskiego stylu
Skąd się wziął charakterystyczny włoski styl? Po II wojnie światowej Włosi musieli zbudować od podstaw porządek polityczny kraju i zdefiniować na nowo swoje miejsce w Europie i na świecie. Konflikty i napięcia wynikające z tej sytuacji sprzyjały nowym pomysłom, świeżemu spojrzeniu i odważnemu kreowaniu trendów. Włoscy projektanci potrafili umiejętnie połączyć nowe czasy z wiekową tradycją kraju artystów, tworzących architekturę i sztukę na skalę światową. W dodatku design, czyli produkcja przedmiotów użytkowych na większą skalę, wspierał rozwój przemysłu, a na tym zależało całemu społeczeństwu.
Może właśnie dlatego włoski styl daje nam poczucie unoszenia się na fali, bycia na czasie, korzystania z życia w takiej, a nie innej epoce, czerpania zarówno z tradycji, jak i z nowinek współczesności. W otoczeniu takiego designu czujemy się, jakby ktoś tchnął w nas nowego ducha, dodał energii na przyszłość. Jesteśmy dumni z tego, kim jesteśmy. Znajdujemy się we właściwym momencie, na właściwym miejscu.
Kuchnia w stylu włoskim – dolce vita i włoskie śniadanie
Kolejny powód, dla którego czujemy się dobrze w otoczeniu włoskiego stylu, to słynna dolce vita, czyli radość życia – celebrowanie dobrych posiłków, chwil na wypicie doskonałej kawy, życiowej pasji przejawiającej się w dbaniu o to, by każdy moment dnia stał się przyjemnością.
Rozpoczyna się to już od śniadania, które we Włoszech zazwyczaj je się na słodko. Jest lekkie – może po to, żeby energicznie rozpocząć dzień, a może z powodu obfitej uczty, jaką Włosi raczą się na kolację. Colazione italiana (tłum. włoskie śniadanie) składa się z cappuccino i rogalika nadzianego marmoladą, czekoladą lub kremem. Zamiast rogalika może być również słodka bułka, ciasteczko lub pączek z kremem. Najważniejsza w rytuale włoskiego śniadania jest jednak kawa. Kawy mleczne we Włoszech pija się wyłącznie do południa. W towarzystwie rogalika może więc pojawić się nie tylko cappuccino, lecz także caffe latte, latte macchiato, flat white czy mocha.
Włoski design w kuchni i włoski ekspres do kawy
Jak wygląda włoska kuchnia? Jest duża, często połączona z salonem, by osoby przygotowujące posiłek nie były wykluczone z życia rodzinnego. W jej centrum stoi duży stół, otoczony krzesłami, najczęściej z miękkimi, tapicerowanymi siedziskami i oparciami. Przede wszystkim jednak jest dobrze wyposażona w sprzęty, które pozwalają na przyrządzanie najlepszej jakości dań i napojów. Na tym Włosi nigdy nie oszczędzają – luksusowa jakość to wyznacznik ich stylu.
Stąd bierze się również legendarny smak włoskich potraw i ich popularność na całym świecie. Sekret gotowania made by Italy polega bowiem na dobrej jakości składników. Włoski styl w kuchni wpływa więc nie tylko na doznania estetyczne, lecz także na dobry smak w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Włoska kuchnia to nie tylko wygodne i funkcjonalne meble, ale również akcesoria, do których przywiązuje się szczególną wagę. To dzięki nim potrawy przyrządza się łatwo, przyjemnie i w taki sposób, który wydobywa z nich najwięcej smaku. Dlatego właśnie Włochy są ojczyzną przedmiotów nie tylko pięknych, jak na przykład kultowy korkociąg Anna G. czy krzesła Louis Ghost, ale również łączących dobry styl z funkcjonalnością i nowymi technologiami, tak jak designerskie ekspresy do kawy De'Longhi.
Dzięki nim za pomocą jednego przycisku kawa zostanie zmielona na odpowiednią grubość, zaparzona wodą o idealnej temperaturze i pod właściwym ciśnieniem. Dobre espresso to przecież podstawa włoskiego stylu.
Sekret włoskiego designu
Z Włoch pochodzi również pomysł żywności w roli ogetto regalo, czyli przedmiotu, który nadaje się na prezent. Słoiczek konfitur z sycylijskich pomarańczy czy paczuszka wyjątkowo dobrej kawy ziarnistej z lokalnej palarni to upominek, dzięki któremu obdarowany poczuje chwilę przyjemności.
Na czym polega bowiem dobry design, nie tylko we Włoszech, ale pod każdą szerokością geograficzną? Jego głównym celem powinno być zauważenie ludzkiej potrzeby i zaprojektowanie takiego rozwiązania, które ją zaspokoi, a przy tym podniesie dany rytuał do rangi prawdziwej przyjemności.
Podsumujmy więc – dlaczego tak dobrze czujemy się w otoczeniu włoskiego designu i co składa się na jego istotę? Jakość i ponadczasowość. Klasyka z nutką nonszalancji, swobody i luzu. Harmonia. Zamiłowanie do tradycji, z zachowaniem ducha współczesności. Wyrafinowane detale, takie jak designerskie przedmioty użytkowe czy dekoracyjne, stosowane jednak z dużą dozą powściągliwości. Efektowne struktury i zdobienia wykorzystywane z umiarem. Nowe technologie połączone z tradycyjnym rzemiosłem.
Przede wszystkim jednak – radość życia, podkreślania i potęgowana przez najbliższe otoczenie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.