Kącik kawowy w kuchni, czyli kuchenne inspiracje dla miłośników kawy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.
W weekendowe leniwe poranki z dużym kubkiem w ręku celebrujemy chwile relaksu i przeciągamy je, by cieszyły nas jak najdłużej. Z kolei w dni powszednie, gdy wstajemy bladym świtem, chcemy uprzyjemnić sobie poranną rutynę, choćby miała trwać bardzo krótko. Jak urządzić miejsce w domu, w którym z przyjemnością napijemy się codziennej kawy?
Miejsce na kącik kawowy – w kuchni czy w salonie?
Naturalnym miejscem na kącik kawowy jest kuchnia, chociażby ze względu na bliskość wody i pojemnika na śmieci, do którego możemy wyrzucić fusy. Jeśli pijemy kawę z ekspresu automatycznego, odległość od płyty grzewczej nie ma znaczenia. Dobry ekspres przygotuje również wodę o temperaturze odpowiedniej do zaparzania różnych rodzajów herbat, a więc wygospodarowanie dodatkowego miejsca na czajnik nie będzie konieczne. Miłośnikom kaw mlecznych przyda się również w zasięgu ręki lodówka, z której można wyjąć mleko do spieniania.
Jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem, właśnie w miejscu tego łączenia może świetnie sprawdzić się kącik kawowy – na ostatniej szafce w ciągu kuchennym, blisko stołu pełniącego funkcję jadalni albo siedziska kuchennego. Dobrym wyborem będzie też miejsce przy oknie.
Bywa jednak tak, że chcemy pić kawę w zupełnie innym miejscu – w salonie, sypialni, gabinecie czy na tarasie. W takim wypadku przyda się wygodna taca, na której przyniesiemy gotowy napar do łóżka, biurka, fotelu albo hamaku. Mogą się sprawdzić też mobilne szafki lub etażerki na kółkach, a nawet całe ruchome moduły kuchenne, które można przestawiać w dowolne miejsce. A co jeśli w domu są dzieci? Czy kącik kawowy to miejsce, z którego powinny czuć się wykluczone? Niekoniecznie. Przecież można tam przyrządzać również herbatę, kakao, gorącą lub mrożoną czekoladę. Może to być przestrzeń do wspólnego czytania, grania w planszówki czy po prostu rozmów i wygłupów.
Kącik kawowy będzie wyglądał ciekawiej, jeśli podkreślimy wizualnie jego odrębność od reszty pomieszczenia, np. za pomocą inaczej wykończonej ściany. Może też symbolicznie rozdzielać funkcję kuchni i salonu, jednocześnie nadając im spójny styl. Jego wystrój może nawiązywać do motywów pojawiających się w głębi salonu, w przedpokoju czy nawet na balkonie i tarasie.
Jaki mebel najlepiej sprawdzi się w kąciku kawowym?
Miejsce do parzenia kawy może być oczywiście częścią kompletu mebli kuchennych. Można jednak również zaadoptować do tego celu stary kredens, zabytkową komodę, ekstrawagancki barek czy inny mebel z duszą. Nawet jeśli cała kuchnia jest w zupełnie innym stylu, taki wybór może przełamać jej jednolity charakter. Sprawi też, że nawet najbardziej nowoczesne pomieszczenie nabierze przytulności i ciepła.
Kącik kawowy urządzony wyraźnie inaczej niż reszta mieszkania wpisuje się w modny ostatni styl transitional. Polega on na łączeniu nowoczesnych i staroświeckich elementów wystroju. Dzięki temu wnętrze nie jest ani zbyt formalne, ani bezosobowe i pozbawione ciepła. Taki efekt można osiągnąć, łącząc na przykład zdobiony, porcelanowy serwis do kawy z nowoczesnym, designerskim ekspresem De'Longhi z linii Primadonna.
Jeśli zależy nam na zaprezentowaniu pięknej kolekcji filiżanek, urządźmy kącik kuchenny z otwartymi półkami. Dla tych, którzy nie lubią wrażenia chaosu, lepsze będą zamykane szafki i szuflady. Można w nich przechowywać nie tylko filiżanki i łyżeczki do kawy, ale również całą zastawę deserową albo śniadaniową skompletowaną w jednym miejscu.
Jeżeli brakuje nam miejsca w kuchni, rozwiązaniem może być szafka z dodatkowym wysuwanym blatem, na którym zmieści się na przykład taca z filiżankami. W małej kuchni najlepiej sprawdzi się ekspres automatyczny, który parzy kawę za dotknięciem jednego przycisku – oszczędza nie tylko czas, ale i miejsce w kąciku kawowym.
Jak utrzymać w czystości kącik kawowy?
Funkcję kącika kawowego może pełnić nawet zwykły, prosty stolik. Ważne, aby był łatwy do utrzymania w czystości oraz ozdobiony czymś, co nada mu przytulności.
W utrzymaniu porządku w kąciku kawowym pomoże nam przede wszystkim dobry ekspres. Idealny model powinien mieć wyjmowany blok zaparzający, który można łatwo opłukać pod bieżącą wodą lub umyć w zmywarce. Ekspresy z niewyjmowanym blokiem są znacznie mniej higieniczne – trzeba używać do ich czyszczenia specjalnych środków, a i tak trudno je dokładnie wyczyścić.
Dobrym rozwiązaniem jest również dostępna w ekspresach automatycznych De'Longhi wyjmowana karafka na mleko. Przede wszystkim pozwala zachować świeżość i idealną temperaturę – wyjmujemy ją z lodówki tylko na moment przyrządzania kawy i po prostu wstawiamy do ekspresu. Łatwo ją umyć, a zasada jej działania polega na tym, że mleko podczas spieniania nie trafia w ogóle do wnętrza ekspresu i nie zalega tam, psując się.
Jak udekorować kącik kawowy?
Dobrze sprawdzą się obrazki, zdjęcia, tablice z afirmacjami i ulubionymi cytatami. Jeśli obawiamy się, że gotowy tekst czy motyw szybko nam się znudzi, postawmy na własnoręczne rysunki i napisy na ścianie pomalowanej farbą tablicową. W każdej chwili będziemy mogli je zmienić. Z jednej strony dodadzą naszemu kącikowi klimatu kawiarnianego, a z drugiej podkreślą indywidualizm i styl całego domu.
Kącik kawowy możemy ozdobić również wąziutkimi półeczkami ściennymi na kawę, przyprawy, dodatki, syropy i akcesoria. Warto zadbać o to, by pojemniki do ich przechowywania były atrakcyjne i funkcjonalne. Pamiętajmy, że kawa ziarnista nie powinna być trzymana w lodówce, a najlepszy smak i aromat rozwija wtedy, gdy jest mielona tuż przed parzeniem. Warto zwrócić uwagę na ten proces – smak espresso zależy od grubości mielenia i dostosowania go do gatunku kawy. Dlatego najlepiej sprawdzają się ekspresy z młynkiem o kilkunastostopniowej regulacji grubości mielenia.
W kąciku kawowym w roli ozdoby sprawdzą się również cięte kwiaty, rośliny doniczkowe, a nawet – jeśli lubimy eksperymentować z ciekawymi dodatkami do kawy i herbaty – zioła, na przykład mięta, rozmaryn czy tymianek.
Motyw kawy w kuchni – pomysły na urządzenie kuchni dla kawoszy
Jeśli jesteśmy miłośnikami kawy, skojarzenia z tym aromatycznym napojem mogą pojawiać się nie tylko w kąciku kawowym, ale rozprzestrzenić się na całe mieszkanie. Motyw kawy to często spotykany nadruk na szkle nad blatem kuchennym, dekoracja stolików w salonie, płytek ceramicznych, tapet, obrusów, serwetek i innych tekstyliów kuchennych.
Kawa to również kolor – głęboka czerń mocnego espresso i biel idealnej mlecznej pianki. Bardzo modne połączenie bieli i czerni może pojawić się w całym domu – głównie na ścianach, podłogach i meblach. Z kolei beż słodkiej latte czy brąz świeżych ziaren najlepiej wykorzystać w miękkich tkaninach i dodatkach. Dobrze zagrają również wyraziste, biało-czarne dodatki na tle delikatnego, jasnego czy pastelowego wystroju.
Motyw kawy jako ideę przewodnią w urządzaniu mieszkania możemy potraktować również niekoniecznie dosłownie. Co bowiem kojarzy się z tym aromatycznym naparem? Sprzęt audio, fotel, stojak pełen gazet i książek. Wygodne leżanki, miękkie tkaniny do otulenia się w chłodne poranki. Kominek, stylowa koza, wiklinowe krzesełko na słonecznym balkonie. Po prostu dom.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.