Zobacz sprzęty AGD w swojej kuchni, zanim je kupisz – rozszerzona rzeczywistość (AR) w praktyce
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.
Każdemu z nas zdarzyło się kupić przez internet przedmiot, który – chociaż ładnie wyglądał na stronie sklepu – do naszego wnętrza zupełnie nie pasował. Stąd większość z nas pewne produkty, jak drobny sprzęt AGD, dla pewności wolała kupować w sklepie stacjonarnym. Pandemia koronawirusa zmusiła jednak wszystkich do zmiany swoich zakupowych przyzwyczajeń. Teraz większość rzeczy musimy kupić online. Aby uniknąć pułapek i wybrać urządzenie, które na pewno będzie dobrze wyglądało w naszym domu, warto skorzystać z opcji rozszerzonej rzeczywistości (AR). Dzięki niej mamy szansę wypróbować produkt, zanim go kupimy.
Czym jest rozszerzona rzeczywistość?
Rozszerzona rzeczywistość, ang. augmented reality (w skrócie AR), to technologia umożliwiająca płynne połączenie świata realnego z wirtualnym. Najczęściej dzieje się to przez nakładanie wirtualnych obiektów 3D generowanych w czasie rzeczywistym, na realny obraz świata, czyli ten, który widzimy przed sobą. Można to zrobić za pomocą popularnych urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów), interaktywnych wyświetlaczy czy inteligentnych okularów.
Po raz pierwszy z technologii AR zaczęto korzystać już na początku lat 90. ubiegłego wieku, jednak przez długi czas jej zastosowania były mocno ograniczone i trudno dostępne dla konsumentów. Dopiero od niedawna – na skutek ogromnego rozwoju technologicznego i większego zainteresowania wśród użytkowników – rozwiązania AR weszły do mainstreamu i systematycznie odkrywają przed nami drzemiący w nich potencjał.
AR – nie tylko Pokemony i rozrywka
Jednym z najbardziej znanych i najgłośniejszych przykładów użycia rzeczywistości rozszerzonej jest gra Pokemon Go, wypuszczona na rynek w 2016 r. Któż z nas nie pamięta tłumów ludzi (nie tylko nastolatków!) wpatrzonych w ekrany swoich smartfonów i uganiających się za wirtualnymi stworkami umieszczanymi przez algorytmy w realnej przestrzeni? Gra ta, chociaż wcale nie pierwsza, a już na pewno nie ostatnia tego typu, niewątpliwie zapoczątkowała wielki boom na AR i pokazała, jak bardzo jesteśmy spragnieni takich wirtualno-realnych rozwiązań.
Jednak ci, którzy utożsamiają rzeczywistość rozszerzoną jedynie z branżą rozrywkową, są w wielkim błędzie. Rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest już w wielu innych dziedzinach życia, m.in. w architekturze, lotnictwie, turystyce, edukacji, medycynie czy handlu. Co ważne, trend ten dopiero nabiera rozpędu! Bardzo możliwe, że już niebawem technologia AR będzie tak powszechna, że stanie się naturalnym elementem naszej codzienności.
Rozszerzona rzeczywistość – łatwiejsze zakupy online
Już teraz augmented reality pomaga nam podejmować lepsze i bardziej trafione decyzje, gdy robimy zakupy przez internet. Do niedawna technologia ta wykorzystywana była głównie przez branżę meblarską, ale na skutek dużych zmian związanych m.in. z pandemią koronawirusa i koniecznością przeniesienia niemal całego handlu do sieci, coraz częściej spotyka się ją też w innych sektorach rynku – również w sklepach internetowych z drobnym sprzętem AGD.
Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możemy łatwiej i szybciej wybrać sprzęt, który faktycznie spełni nasze oczekiwania – nie tylko pod względem funkcjonalności, ale też pod względem wykończenia i designu.
Tradycyjne zakupy online vs zakupy z technologią AR
Do tej pory, kupując małe AGD w sieci, widzieliśmy jedynie kilka zdjęć produktów i na ich podstawie musieliśmy podjąć decyzję o zakupie. Co prawda każde z tych zdjęć mogliśmy powiększyć, ale nigdy nie widzieliśmy interesującego nas produktu w całej okazałości – tak, jak moglibyśmy go zobaczyć, robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym. Takie oczywiste ograniczenie sprawiało, że wiele rzeczy kupionych przez internet musieliśmy po prostu zwrócić, ponieważ z różnych względów (często właśnie wizualnych i estetycznych) nie spełniały naszych oczekiwań.
Teraz, dzięki technologii AR możemy nie tylko obejrzeć interesujący nas produkt z każdej strony (płynny obrót o 360°), ale też mamy szansę sprawdzić, jak będzie prezentował się w naszym wnętrzu i ocenić, jak współgra z pozostałymi elementami wyposażenia. Innymi słowy – możemy niejako wypróbować sprzęt, zanim faktycznie go kupimy. A wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu! Pewniejsze zakupy online oznaczają też, że nie będziemy musieli już korzystać z opcji zwrotu albo będziemy to robić znacznie rzadziej.
Podgląd sprzętu w rozszerzonej rzeczywistości – jak to działa?
Załóżmy, że chcemy wyposażyć swoją kuchnię w nowy model tostera, czajnika albo eleganckiego ekspresu do kawy. Wchodzimy więc na stronę sklepu z dobrym sprzętem AGD, umożliwiającym podgląd modeli w rozszerzonej rzeczywistości, np. De’Longhi, i wyszukujemy interesujące nas modele produktów.
De’Longhi zadbało, aby każdy znalazł w ofercie AR coś dla siebie. W puli produktów znalazły się serie:
- Icona Capitals (czajnik i toster) – dla tych, którzy cenią połączenie dostojnej elegancji z nowoczesnym, wielkomiejskim szykiem. Urządzenia dostępne są w trzech zdecydowanych kolorach, nawiązujących do stylu największych światowych aglomeracji: New York Yellow, Tokyo Red i Sydney White.
- Icona Vintage (czajnik, toster i ekspres kolbowy) – dla osób, które lubią otaczać się przedmiotami nawiązującymi do ducha minionych epok. Ekskluzywna seria, przygotowana w dwóch kolorach – beżowym i czarnym – urzeka unikalnym wykończeniem, łączącym włoską fantazyjność i nieokiełznany temperament.
- Distinta X (czajnik i toster) – dla miłośników nowoczesnej sztuki użytkowej. Ciekawy, nieco zaczepny design płynnie łączy się tu z nutą włoskiej elegancji. Zestaw, dostępny w metalicznym kolorze, szczególnie warto zaprosić do współczesnej, oszczędnej lub loftowej kuchni.
Kolejny krok to sprawdzenie, jak dany model urządzenia będzie wyglądał w naszym domowym wnętrzu.
Zalety AR
Technologia AR nie tylko umożliwia umieszczenie realistycznego, trójwymiarowego modelu urządzenia w dowolnym miejscu naszego domu (za pośrednictwem ekranu smartfona), ale też pozwala nam na swobodne skalowanie rozmiaru i testowanie różnych opcji kolorystycznych – wystarczy tyko kliknąć w określoną ikonkę.
Dzięki rozszerzonej rzeczywistości dokładnie widzimy, czy interesujący nas sprzęt pasuje do naszego wystroju i komponuje się z miejscem, w którym docelowo miałby się znaleźć, czy jednak lepiej będzie postawić na inny model.
Rozszerzona rzeczywistość bez aplikacji i dodatkowych kroków
Znaczna część sklepów korzystających z rozszerzonej rzeczywistości wymaga od użytkowników pobrania odpowiedniej aplikacji, umożliwiającej posługiwanie się technologią AR. Z punktu widzenia konsumenta cała ta procedura może wydawać się jednak dość czasochłonna i uciążliwa i skutecznie zniechęcić do korzystania z tego narzędzia.
De’Longhi postawiło na bardziej zaawansowane, a jednocześnie zdecydowanie prostsze rozwiązanie – webowy AR. Interesujący nas produkt możemy obejrzeć w rozszerzonej rzeczywistości, skanując tylko jego kod QR lub uruchamiając łącze internetowe na dowolnym urządzeniu mobilnym z aparatem (np. na smartfonie). Nie musimy wyszukiwać i pobierać żadnej dodatkowej aplikacji. To spore ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy nie lubią zaśmiecać swojego telefonu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.